Į polikliniką atskubėjusius pacientus jau netolimoje ateityje gali priimti slaugytojai. „SEKUNDĖS“ ARCHYVO nuotr.

Eiles pas gydytojus mažins slaugytojos

Eiles pas gydytojus mažins slaugytojos

Sveikatos apsaugos ministerija rado dar vieną būdą, kaip trumpinti eiles prie šeimos gydytojų kabinetų.

Sumanyta dalį jų darbo perkelti ant slaugytojų pečių. Dabar ne tik gydytojai, bet ir slaugytojai galės išrašyti kai kuriuos vaistus ar slaugos priemones, skirti tam tikrus tyrimus. Patys medikai pripažįsta, kad nors tokia idėja sveikintina, praeis nemažai laiko, kol pacientai pajus realią naudą.

Perims medikų darbą

Pacientai raminami, kad dėl tokių naujovių neverta išsigąsti. Esą netgi turės naudos: trumpės eilės pas gydytojus, gydymo paslaugos bus prieinamesnės, ypač sergantiesiems lėtinėmis ligomis. Numatyta, kad slaugytojai galės konsultuoti lėtinėmis ar užkrečiamosiomis ligomis sergančius pacientus, savarankiškai skirti kai kuriuos laboratorinius tyrimus ir juos vertinti. Pavyzdžiui, slaugytojai bus aktyviau įtraukti į diabetikų stebėseną, gydymą, komplikacijų prevenciją – savarankiškai galės paskirti tyrimus ir vertinti jų rezultatus, koreguoti paskirtų vaistų dozę, atlikti diabetinės pėdos profilaktiką. Slaugytojai turės gebėti prižiūrėti pacientus, sergančius kraujotakos sistemos ligomis: paskirti kraujo krešumo tyrimą ir vertinti jo rezultatą, koreguoti paskirtų antikoaguliantų ar antihipertezinių vaistų dozes.

Dar viena naujovė ta, kad slaugytojai galės paskirti ir išrašyti kompensuojamąsias slaugos priemones, pavyzdžiui, sauskelnes, įklotus, vienkartines paklodes, vienkartinius insulino švirkštus su adatomis, diagnostines juosteles gliukozei nustatyti ir kt.

„Esame tikri, kad naujos funkcijos, kurios numatytos slaugytojams, tikrai yra tos, kurias kiekvienas jų yra kompetentingas atlikti. Įvedus visiškai naują slaugytojo konsultacijos paslaugą, numačius keletą laboratorinių tyrimų, kuriuos slaugytojai galės savarankiškai paskirti bei vertinti, lėtinėmis ligomis sergantiesiems, jei nėra paūmėjimų ar naujų sveikatos sutrikimų, periodiškai pakaks pasikonsultuoti vien tik su slaugytoju“, – sako ministras Aurelijus Veryga.

Nijolės Marčiulionienės nuomone, individualiai dirbantys slaugytojai – dar tik ateities dalykas. „SEKUNDĖS“ ARCHYVO nuotr.

Nijolės Marčiulionienės nuomone, individualiai dirbantys slaugytojai – dar tik ateities dalykas. „SEKUNDĖS“ ARCHYVO nuotr.

Naujoves teks prisijaukinti

Patys medikai naujovės nesikrato, tačiau mano, kad kol bus pasiektas efektas – sutrumpės eilės pas gydytojus, – praeis nemažai laiko.

Panevėžio miesto poliklinikos Šeimos gydytojų skyriaus vedėja Nijolė Marčiulionienė svarsto, kad slaugytojams atvertas kelias dirbti individualiai gali būti naudingas ir gydytojams, ir pacientams.

Jau dabar yra individualiai dirbančių akušerių, kurie prižiūri kūdikio besilaukiančias moteris per visą nėštumą – gali skirti reikalingus tyrimus, prireikus – ir vaistus. Šie specialistai sumažina krūvį ginekologams. Taip pat yra ir individualiai dirbančių paliatyvinės slaugos slaugytojų – šie ligonius prižiūri jų namuose.

„Manau, kad jau netolimoje perspektyvoje dalį ir šeimos gydytojų funkcijų bus galima perkelti ant slaugytojų pečių. Nauji dalykai dažnai sulaukia pasipriešinimo, bet tikiu, kad pavyks rasti kompromisą. Jau dabar yra savarankiškai dirbančių akušerių, manau, kad ir šeimos gydytojų slaugytojos galėtų atlikti dalį jų darbų“, – tvirtino N. Marčiulionienė.

„Turintiems labai dideles apylinkes gydytojams stengiamės skirti slaugytojas, kurios išmano kompiuterines technologijas. Juokaudami mes jas vadiname išmaniosiomis slaugytojomis.“

N. Šinkūnienė

Tiesa, medikė pripažįsta, kad tai – ateities dalykas. Norint išrašyti receptą taip pat reikia turėti tam tikrą žinių bagažą, tad slaugytojams turės būti organizuojami mokymai. Visgi kai kuriuos darbus jos gali atlikti ir dabar – slaugytojai pagal poreikį lanko neįgalius žmones namuose, tad galėtų jiems išrašyti sauskelnes ar kitas reikalingas slaugos priemones, diagnostines juosteles.

„Vaistų sąrašas, kuriuos galės išrašyti slaugytojai, palyginti mažas. Jeigu žmogus gauna kompensuojamuosius vaistus ir jo būklė stabili, žinoma, kad juos galėtų išrašyti ir slaugytojas. Bet čia yra ir daug psichologinių momentų – dažnai pacientai nori patekti ne pas slaugytoją, o būtent pas gydytoją, net jeigu tik reikia išsirašyti vaistų“, – pažymi N. Marčiulionienė.

Kitas tokių naujovių aspektas tas, kad daug gydymo paslaugų keliama į elektroninę erdvę – jau dabar beveik 90 proc. receptų išrašomi elektroniniu būdu, tad ir slaugytojai turės būti ne tik mokami, kaip dirbti su šia sistema, bet ir aprūpinti reikalinga technika.

„Aspirino galima išrašyti ir ant popierinio recepto, bet praktiškai visi kompensuojamieji vaistai ir slaugos priemonės išrašomi elektroniniu būdu. Perėjimas prie ministro siūlomų naujovių bus gana ilgas procesas“, – mano N. Marčiulionienė.

Rajono Savivaldybės poliklinikos vyriausioji gydytoja Neringa Šinkūnienė neabejoja, kad nauja tvarka pasiteisins. „SEKUNDĖS“ ARCHYVO nuotr.

Rajono Savivaldybės poliklinikos vyriausioji gydytoja Neringa Šinkūnienė neabejoja, kad nauja tvarka pasiteisins. „SEKUNDĖS“ ARCHYVO nuotr.

Padeda ir be įstatymų

Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos vyriausioji gydytoja Neringa Šinkūnienė irgi neabejoja, kad nauja tvarka pasiteisins.

„Dabar daug daugiau laiko negu tada, kai nebuvo elektroninės sveikatos sistemos, sugaištama dokumentacijai tvarkyti. Apskaičiavome, kad vieno ligonio priėmimas pailgėja vidutiniškai keturiomis minutėmis, o tai yra daug. Jeigu slaugytojos bent dalį tų darbų nuims nuo gydytojų, bus visiems tik geriau“, – sakė N. Šinkūnienė.

Anot medikės, dėl tokių pokyčių slaugytojos padidėjusiu darbo krūviu pernelyg neturėtų skųstis. Anksčiau jos didelę dalį laiko sugaišdavo nešiodamos iš vieno kabineto į kitą ligonių korteles. Dabar visa informacija pateikiama elektroniniu būdu, tad ir darbų slaugytojoms sumažėjo. Bėda, kad bent jau rajono poliklinikoje apie 30 proc. slaugytojų yra priešpensinio amžiaus ir joms prisijaukinti technologijas sudėtingiau.

„Jos, kaip ir vyresnio amžiaus gydytojai, sunkiai „kompiuterizuojasi“. Kai žmogui jau per šešiasdešimt ir iki šiol nesinaudojo nei feisbuku, nei instagramu, tokie darbai nebus labai lengvi. Neseniai baigusios mokslus slaugytojos ir be ministerijos įsakymų padeda gydytojams – jau dabar prisiima didelį dalį to popierinio šeimos gydytojų darbo. Turintiems labai dideles apylinkes gydytojams stengiamės skirti slaugytojas, kurios išmano kompiuterines technologijas. Pajutome, kad tai pasiteisino. Juokaudami mes jas vadiname išmaniosiomis slaugytojomis“, – kalbėjo N. Šinkūnienė.

Komentarai

  • Taip taip. Dabar visas skyles užkiškit slaugytojomis…. Tik pamiršot ,ministre ,kad už darbą turi būt mokama. O tai jau papildomas darbas, nepamirškit….

  • Slaugytoją tai ne gydytoją nesamone

    • Kaikurios slaugytojos daugiau nusimano nei gydytojas, bet jei gydytojo darbą perims tai gal ir algas suliginti nors per pusę . Nes gydytojas gauna apie 2tūks. O slaugytoja 500€. Negu svetimą darbą uždyką dirbt

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų