Dviejų geriausių Lietuvos pučiamųjų orkestrų dovana Panevėžiui

Dviejų geriausių Lietuvos pučiamųjų orkestrų dovana Panevėžiui

Net dukart „Aukso paukšte“ apdovanotas Panevėžio rajono vario dūdų orkestras „Aukštyn“ ir Lietuvos kariuomenės orkestro solistų grupė parengė kalėdinę dovaną Panevėžiui.  Panevėžio rajono bei miesto  gyventojams ir jų svečiams  gruodžio 18 d. 16 val. Panevėžio  dailės galerijoje šie kolektyvai sukurs tikrą kalėdinį muzikos stebuklą.

kaledos-aukstynKalėdiniame koncerte bus atliekamas  austrų pianisto ir kompozitoriaus Frydricho Guldos, garsėjusio tiek klasikinės, tiek džiazo muzikos kūryba ir improvizacijomis, 1980 metais sukurtas koncertas violončelei ir pučiamųjų instrumentų orkestrui. Žinovai teigia, kad koncerto dalys jungia džiazą, menuetą, roką, polkos elementus ir maršą. Kūrinyje yra a cadenza fragmentų, reikalaujančių ypatingo atlikėjų meistriškumo improvizuojant. Koncertą violončelei ir pučiamųjų orkestrui yra grojęs ne vienas užsienio violončelininkas.  Tai išskirtinis ir ne itin dažnai skambantis koncertas, kuris užburia ne tik muzikos žinovus. Unikalus koncertas nepalieka abejingų.

Lietuvos scenoje pirmą kartą šį koncertą atliko Povilas Jacunskas, kuris kalėdinį stebuklą kurs ir Panevėžio dailės galerijoje.  Povilas Jacunskas – neabejotinai vienas ryškiausių šių dienų Lietuvos violončelininkų, daugkartinis įvairių Lietuvos ir tarptautinių konkursų laimėtojas ir prizininkas.

Koncerto organizatorius, kolektyvo „Aukštyn“ vadovas R. Vilys džiaugėsi, kad panevėžio rajono gyventojams ir panevėžiečiams galės padovanoti  unikalų muzikinį kalėdinį stebuklą. „Tiesą pasakius, netikėjau, kad kadanors šis kūrinys skambės  pas mus. Aš pats gal dešimtmetį laukiau progos koncertą išgirsti atliekamą „gyvai“. Sudėtingiausia tai, kad kūrinio partitūrų neįmanoma įsigyti, jos nuomojamos ir trumpam laikui. Tad įvertinus koncerto sudėtingumą, atlikėjų viruoziškumą, ir visas ir kitas detales, kurios turi sisudėti į vieną, kad kūrinį būtų galima atlikti – aš manau, kad kalėdų stebuklas jau įvyko“ .

Apie kolektyvą „Aukštyn“

Kolektyvas susikūrė 2007 metais.

Varinių  dūdų  orkestras ,,Aukštyn“ – tai  Panevėžio rajono , Aukštaitijos , o dabar ir jau Visos Lietuvos jaunųjų atlikėjų ,,jungtinės pajėgos“.

Varinių dūdų orkestras ,,Aukštyn“ – tai Panevėžio rajono , Aukštaitijos , o dabar ir jau Visos Lietuvos jaunųjų atlikėjų ,,jungtinės pajėgos“.

Varinių  dūdų  orkestras ,,Aukštyn“ – tai  Panevėžio rajono , Aukštaitijos , o dabar ir jau Visos Lietuvos jaunųjų atlikėjų ,,jungtinės pajėgos“.  Šio meno kolektyvo dalyvių amžius nuo 9-35 metų. Kolektyvo meninį lygį įtakoja aktyvi koncertinė veikla, dalyvavimas įvairiuose konkursuose Lietuvoje,Baltijos šalyse ir Europoje bei kultūriniuose projektuose.

2008 m. Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionato  C kategorijos nugalėtojas bei tarptautinio pučiamųjų instrumentų orkestrų konkurso Ventspilyje (Latvija) I vietos laimėtojas,2015 Lenkija Rybnik, 24tarptautinio  konkurso Pagrindinio prizo laimetojai.

2015 Vokietija Freiburgas Europos  brass band konkurse orkestras AUKŠTYN su soliste Indre Jonaityte laimejo geriausia 2015m Europos solistes Nominacija. 2016m dalyvauvo Ebba konkurse Prancūzijoje Lilije,Saaremo salos tautų dainų šventėje Estijoje, XXV tarptautiniame festivalije Rybnik  Lenkija  1vieta.  Varinių dūdų orkestras ,,Aukštyn“ daug koncertuoja užsienio šalyse: Olandijoje, Didžiojoje Britanijoje, Estijoje, Latvijoje Rygos filharmonijoje,Latvijos muzikos akademijoje,Lenkijoje Prancūzijoje,Vokietijoje.

2014 m. kovo 11 d. varinių dūdų orkestras „Aukštyn“  koncertavo  Prezidento rūmuose, Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti  šventiniame koncerte „Mus jungia Laisvė“ , kartu su  dirigentais Piet Visser Nyderlandai, Steven Legge  Didžioji Britanija, dainininku Povilu Meškėla, Ovidijumi Astrausku.

Orkestras yra parengęs sakralinės, klasikinės, pramoginės muzikos programas. Bendras projektas su  dainininkais Liudu Mikalausku,Indre Grikšelyte, Miežiškių vokaliniu ansambliu ,,RASKILA” Šiaulių būgnininkų grupe „Ritmas kitaip“, šokių grupe „Fiva“, su Lietuvos ,Europos,Amerikos džiazo , roko, vokalinės ir instrumentines muzikos žymiais atlikėjais.

Kolektyvas bendradarbiauja su kompozitoriais(visi jie lankėsi PANEVĖŽYJE)  Kaziu Daugėla, Tadu Šileika, Rimantu Giedraičiu, Valdu Stanaičiu ,Tauru Adomavičiumi , Jan de Haan,(Nederlandai),Philip Sparke (Anglija),Jan Van der Roost(Belgija) ,Oliver Waespi(Šveicarija), Magnus Hylander (Švedija)ir kitais.

Apie orkestro vadovą.

Remigijus Vilys  nuo 1965 m iki dabar gyvena Panevėžio mieste.

R.Vilio iniciatyva, vykdant projektą ,,Vaikystės vėjas” kartu su Atviros Lietuvos fondu bei bendradarbiaujant su Nyderlandų Frišlando krašto orkestru ,,Ny Altonea“ ir jo vadovu Piet Visser, 1998 metais  Panevėžio rajone  įkurtas  pirmasis  Lietuvoje varinių pučiamųjų instrumentų orkestras.

Nuosekli, kryptinga  veikla įtakojo vaikų ir jaunimo pučiamųjų instrumentų orkestrų kūrimąsi Panevėžio rajone ,Aukštaitijoje ir Lietuvoje. Šiuo metu vien Panevežio rajono kultūros centruose veikia dvylika varinių pučiamųjų instrumentų  ir būgnininkų (drumline) orkestrų,kurių veikloje dalyvauja per 200 vaikų ir jaunimo.

Orkestro ,,AUKŠTYN“ kolektyvo veikla – tai  dar vienas reikšmingas Remigijaus Vilio sumanymas, įtakojantis rajono vaikų ir jaunimo meninio ugdymo kokybę, suteikiantis galimybę gabiausiems Panevėžio r, miesto,ir Aukštaitijos jauniesiems atlikėjams dalyvauti pripažintų šalies bei užsienio dirigentų pamokose ir perimti jų patirtį.

Jis yra Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionato (vyksta Panevėžyje nuo 2001 m. iki dabar) idėjos autorius ir projekto koordinatorius, 2003 metų Pasaulio lietuvių dainų šventės ,,Mes“ bei 2007 m. Lietuvos dainų šventės ,,Būties ratu“ orkestrų programų vyr. meno vadovas, o 2009 m. Lietuvos Tūkstantmečio dainų šventės ,,Amžių sutartinė“ orkestrų programų ir projekto ,,Vario audra“ vyr. meno vadovas,2014 Lietuvos dainų šventės „Čia – mano namai“ orkestrų programų vyr. meno vadovas ir dirigentas.

Nuo 1992 iki 2010 m pučiamųjų orkestro,, PANEVĖŽIO GARSAS” meno vadovas ir vyr. Dirigentas.

Jo iniciatyva gimė ir gyvuoja šie žinomi  daugeliui renginiai :

,,DŪDŲ VASARA” Panevėžyje Laisvės a.(nuo 2003m.) ilgiausias vasaros muzikos festivalis (vykstantis nuo gegužes iki spalio men kiekvieną penktadienį)

,,VARIO AUDRA“ ( nuo 2010 metų ir 2015metais Įžengusi ir i LRT televiziją.

2015 m.  Panevėžio ,,Cido” arenoje startavęs tarptautinis žygiuojančių (šou) orkestrų festivalis ir būgnininkų grupių konkursas,,Drumline BALTIC“

2009 m. liepos 6 d. Lietuvos Valstybės dienos proga už nuopelnus Lietuvos Respublikai ir už Lietuvos  vardo garsinimą pasaulyje Lietuvos Respublikos prezidentas Valdas Adamkus apdovanojo Remigijų Vilį ordino ,,Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi.

Remigijaus Vilio iniciatyva Lietuvoje sukurta varinių  dūdų orkestrų ( brass band) veikla, nauja tradicija. Lietuvos orkestrai žengia naujos europietiškos kokybės ir plėtros keliu.

Dalyvauja tarptautiniuose konkursuose, seminaruose kaip pedagogas, dirigentas, komisijos narys, lektorius,kultūros vadybininkas.

 Povilas Jacunskas respublikiniame J. Fledžinsko jaunųjų atlikėjų konkurse, 2001 m. – I premiją respublikiniame R. Katiliaus jaunųjų atlikėjų konkurse ir II premiją tarptautiniame J. J. F. Dotzauerio violončelininkų konkurse Dresdene (Vokietija), o 2004 I vietą bei specialiąją premiją už J. S. Bacho kūrinio interpretaciją III K. Davidovo tarptautiniame violončelininkų konkurse. Povilas Jacunskas taip pat yra respublikinių jaunųjų atlikėjų kamerinės muzikos konkursų laureatas.

Povilas Jacunskas koncertavo su Lietuvos kameriniu, Šv. Kristoforo kameriniu, Lietuvos nacionaliniu simfoniniu, Lietuvos valstybiniu simfoniniu, Kauno miesto simfoniniu, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentų simfoniniu, M. K. Čiurlionio menų mokyklos kameriniu bei Latvijos nacionaliniu simfoniniu orkestrais, Lietuvos nacionaliniu Vilniaus styginių kvartetu, mušamųjų ansambliu „Giunter percussions“ ir kt.

Nuo 2003 m. Povilas Jacunskas groja styginių kvartete „Art Vio“, su kvartetu sėkmingai dalyvauja Lietuvos koncertiniame gyvenime bei svetur.

Nuo 2006 P. Jacunskas yra fortepijoninio trio „FortVio“ narys. Šis ansamblis 2006 m. balandį laimėjo I vietą V tarptautiniame Stasio Vainiūno pianistų ir kamerinių ansamblių konkurse (Vilnius, Lietuva). 2006 m. rugsėjo mėn. „FortVio“ laimėjo III vietą XIII tarptautiniame Johaneso Bramso konkurse Portšache (Austrija). 2008 m. lapkričio 17–23 d. fortepijoninis trio sėkmingai dalyvavo III tarptautiniame S. I. Tanevo kamerinių ansamblių konkurse – laimėjo 2 vietą bei dvi specialiąsias premijas.

Povilas kaip solistas ir kamerinės muzikos atlikėjas yra koncertavęs Latvijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Švedijoje, Suomijoje, Islandijoje, Austrijoje, Anglijoje, Italijoje, Portugalijoje, Olandijoje, Kroatijoje, Rusijoje ir JAV.

Lietuvos kariuomenės orkestras dalyvauja oficialiuose renginiuose ir reprezentuoja Lietuvos valstybę ir kariuomenę renginiuose. Lietuvos kariuomenės orkestras įkurtas 1991 m. rugsėjo 4 d., pirmuoju orkestro kapelmeisteriu buvo majoras Justinas Jonušas (1938–2013). Šiuo metu orkestrą sudaro 60 profesionalių muzikų. Jiems vadovauja orkestro kapelmeisteris majoras Egidijus Ališauskas, jam talkina dirigentas kapitonas Dainius Pavilionis.

Lietuvos kariuomenės orkestras dalyvauja aukščiausio lygio valstybės svečių sutikimo ceremonijose, iškilminguose valstybiniuose renginiuose, Lietuvos kariuomenės oficialiose ceremonijose ir šventėse, taip pat rengia ir atlieka defilė programas. Orkestro atliekamus kūrinius taip pat galima išgirsti ir soliniuose koncertuose Lietuvos visuomenei, kolektyvo įrašai skamba per Lietuvos radiją ir televiziją.

Nuo pat įkūrimo pradžios orkestras bendradarbiauja su kariniais orkestrais ir jų dirigentais iš Europos Sąjungos ir NATO šalių. Lietuvos kariuomenės orkestras sėkmingai dalyvavo karinės muzikos festivaliuose ir koncertavo Vokietijoje, Belgijoje, Lenkijoje, Nyderlanduose, Danijoje, Prancūzijoje, Estijoje, Švedijoje, Čekijoje.

Lietuvos kariuomenės orkestras yra grojęs su solistais Povilu Stravinsku (fortepijonas), Sergijumi Kirsenka (tūba), Daumantu Slipkumi (fortepijonas), akompanavo dainininkams Virgilijui Noreikai, Asmik Grigorian, Veronikai Povilionienei, Charsie Sawyer ir kitiems atlikėjams bei ansambliams.

Savo bibliotekoje Lietuvos kariuomenės orkestras turi per tūkstantį lietuvių ir užsienio kompozitorių kūrinių. Orkestras puoselėja kūrybinius ryšius su JAV, Belgijos, Vengrijos, Latvijos, Olandijos, Vokietijos kariniais orkestrais.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų