Iš 200 PRATC kontrolierių patikrinamų komunalinių atliekų konteinerių Panevėžio rajone 25 paprastai randama pažeidimų. M. Garucko nuotr.

Dešimtadaliui rajono gyventojų gresia didelės baudos

Dešimtadaliui rajono gyventojų gresia didelės baudos

Atliekų konteinerius Panevėžio rajono kiemuose ateityje gali netikėtai papuošti įspėjamieji lipdukai apie šeimininkui gresiančią administracinę iki 600 eurų baudą. Tokias griežtas sankcijas žada Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras (PRATC), pastebėjęs, kad į kas dešimtą konteinerį gyventojai primeta to, ko negalima.

Rado lipduką

Kaubariškyje gyvenantis Valdemaras vieną dieną nustebo ant savo mišrių atliekų konteinerio kieme radęs lipduką su įspėjimu, kad savininkas neteisingai rūšiuoja atliekas. Vyras puolė aiškintis su atliekų tvarkytojais ir sužinojo, jog jau nuo praėjusių metų PRATC tokiu būdu bando paskatinti rajono gyventojus rūšiuoti atliekas. Mat šioje srityje Panevėžio rajono žmonės dar itin atsilieka.

Per šių metų kovo mėnesį Aukštaitijos sostinės rajone buvo patikrinti 897 individualių mišrių komunalinių atliekų konteineriai, nustatyti 79 atliekų rūšiavimo pažeidimai.

„Konteinerių kontrolė pradėta 2017 metais, kai tik įvesta atliekų rinkliava. Panevėžio regione šį darbą atlieka du kontrolieriai, kurių pareiga tikrinti vežėjus ir gyventojų konteinerius. Stebima, ar šie tvarkingai uždaryti, neperpildyti, ar viduje įmestos leistinos atliekos“, – aiškino PRATC Rinkliavų administravimo ir Kontrolės padalinio vyr. vadybininkė Miglė Antanėlienė.

Įprasti sunku

Minėti kontrolieriai dirba kiekvieną dieną pagal savo planinius maršrutus, kartais vyksta į patikrinimą pagal skundą. Tačiau per dieną šiems specialistams kartais tenka patikrinti ir 200 konteinerių, kuriuose paprastai užfiksuojama iki 25 pažeidimų.

„Rajono žmonės iš tiesų dar labai prastai rūšiuoja. Gal jiems trūksta informacijos, bet gal ir nesistengia to daryti. Kol kas gyventojai neturi individualių rūšiavimo konteinerių, bendri toli, tad kam vargti“, – nuogąstauja vadybininkė.

Dažniausiai pasitaikantys pažeidimai – mišrių komunalinių atliekų konteineriuose atsiduriantys plastiko gaminiai, stiklas, žaliosios ar statybinės atliekos, tekstilė, pakuotės.

„Rajono žmonės iš tiesų dar labai prastai rūšiuoja, gal jiems trūksta informacijos, bet gal ir nesistengia to daryti. Kol kas jie neturi individualių rūšiavimo konteinerių, bendri toli, tad kam vargti.“

M. Antanelienė

Prieš metus ant konteinerių imti lipdyti informaciniai lipdukai apie gyventojų daromą žalą, pasak pašnekovės, davė naudos. Daugelis pirmiausia sutrinka, paskui bando panaikinti pažeidimo įrodymus, išmeta neleistiną šiukšlę iš konteinerio, o tada skambina į PRATC aiškintis.

„Kontrolierius pažeidimą nufotografuoja, kad vėliau nebūtų nereikalingo ginčo“, – patikina M. Antanėlienė.

Imsis ir baudų

Ir nors pažeidėjų mažėja, požiūris į atliekų rūšiavimą Panevėžio rajone vis dar prastas. Todėl atliekų tvarkytojai žada imtis griežtesnių priemonių. Po pusmečio ant neteisingai tvarkomų konteinerių atsiras dar ryškesni lipdukai su užrašu, kad atliekos nebus išvežtos, o jų šeimininkui gresia administracinė iki 600 eurų bauda.

„Kol kas nieko nebaudžiame, stengiamės savo darbe vykdyti prevenciją“, – sakė vadybininkė.

Bet piktybiškiems tinginiams vėliau gali tekti pakloti nemenką pinigų sumą už savo žalingus įpročius.

Ateityje kontrolieriai griežčiau stebėti planuoja ir atliekų vežėjus. Jie surinkę atliekas privalo aplink konteinerį 5 m spinduliu palikti sutvarkytą vietą be šiukšlių.

Miestiečiai keičia požiūrį

Konteinerius individualių namų valdose reguliariai pagal planą tikrina ir UAB „Panevėžio specialus autotransportas“ kontrolieriai.

„Nuolat vykdome individualių pakuočių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimo konteinerių kontrolę privačiose valdose. Atlikdami analizę matome, kad šiukšlių rūšiavimo konteineriuose sumažėjo apie 6 proc. Taip pat bendrovės kontrolierė tikrina juridiniams asmenims priklausančius mišrių komunalinių atliekų konteinerius. Pastebėjome, kad po patikrinimų žymiai sumažėja gamybinių ar kitų neleistinų atliekų mišrių komunalinių atliekų konteineriuose“, – komentavo įmonės Klientų aptarnavimo skyriaus vadovė Jurgita Juodviršienė.

Komentarai

  • Galvas persisvieskit idiotai….

  • logika geležinė.2 asm.rajone 11 kont po 240 ltr.galim mesti beveik nieko( pelenus:) )tualetini popieri skutim reikmenis.tos rusiuotos atliekos suprantu nesudaro problemos yra kas jas perdirba.tai už ką mokame?

  • O jei žmogus neįgalus ir gyvena vienas,kaip jam nunešti kelis šimtus metrų iki bendro konteinerio?Gal tegul įmonė pasirūpina kad atsirastų nedideli konteineriai kiekvienam kieme,mielai rūšiuosim

  • baisu daros, jie jau nemoka nieko duoti, tik baugina, baudžia, teisia, atima.Va čia tai bent…….negi nusigyvenom

  • Per metus gal kokius keturius konteinerius išvežu o sąskaitą Dieve Dieve, tai skaiciuokite mokestį pagal konteinerio išvežimą gal tada žmonės bus samoningesni, dabar reikia mokėti didelias sumas todėl ir krauna kas papuola…

  • Kaip siūlo rūšiuoti neigaliems žmonėms stikla plastika kur jie dės juos jei i bendra negalima.Pvz.Alytaus Prienu krašte pas kiekviena gyventoja stovi trys konteineriai.Taip pilnai sutinku tada mes galime rūšiuoti.Skirtingomis dienomis vežama ir viskas ok.Na kai miestelyje už 40km nuo miesto stovi vienas konteineris ir liepia rušiuokit nes baudos bus na tai atsiprašau jokios logikos.

  • Visiskas nusipezejimas su tuo rusiavimu. Kieme turi buti 3 konteineriai: plastika, popierius,buitines atliekos, bet jei zmogus turi viena vieninteli ir jam reikia iki to plastiku-popieriu kont. nueiti iki 1km – velniop toki organizavima. Kai aprupins konteineriais, tuomet uz nerusiavima tegu skyria baudas. Kvailiu kompanija, jus pasimokykit is vokieciu kaip jie rusiuoja siuksles. Tiesa, stiklui stovi kont. gatveje, prie namu, kad nereiktu lakstyti po kiemus(ar pamiskes), kad rastum kur padeti stiklus. o jei randi, tai ten nieko neidesi, nes jis buna pilnas, isveza gal karta per pusmeti. Jus pirmiau pasidarykit tvarka savo galvose, o tik po to grasinkit baudomis.

    • nunesus iki bendro ji dar randi perpildyta o jei padesi salia tai vel grasina baudomis

    • ne 1 km..o iki stamb.atlieku aikštelės,rajono gyv.nes mieste kažkada rūsiuotas imeciau gavau baudos,tipo tu cia neturi sutarties.tai va savitiskio gtv.arba liudynė

  • Norėčiau, kad paaiškintumėt, tai kokias šiukšles galima dėti? Nieko nebelieka, jei viską reikia išnešti į rūšiavimo konteinerius.

    • Atsakyti
  • Tegul veždami dar ir pasveria,- o tai “ veža“ konteinerius pustuščius, o mokam kaip už pilnus.Jie turėtų mokėti už rūšiavimą mums, o ne bauduoti!Ar jau pinigų pritrūko premijoms?

  • jie jau nežino ką daro iš didelio rašto, gamta mažiau rūpi nei pinigai, verslas daugiau nieko su nevaldomom kainom

    • Atsakyti
  • Iš pradžių keistai man atrode kai sakė rūšiuok, nebeturėsi ką išmesti. Bet šiaip buitinių konteineris praktiškai tuščias lieka. Tai tegul tik vykdo tą prevenciją, viskas keliauja ten, kur ir turėtų, nebelieka buitinių atliekų į konteinerį ir nebesipildo savartynas. Jam išlaikyti nebereikia pinigų. Tai kai viskas taip brangsta čia pats gali tik save kaltinti kad nerūšiuoji

  • pakeles vel bus pilnos pieno produktu pakuociu ir visokio kito turto, jau butelius plastikinius sutvarke tai atsiras kitos siuksles ,negi ,vesiu autobusu I miesta

  • Visų pirma jiems patiems reikia nusileisti ant žemės,nes iš didelio rašto,-išėjo iš krašto.Prieš mėnesį buvom aiškintis dėl mokesčio,nes kaime mes neturime ką dėti į jų konteinerius.Kaimiečiai žmonės daug ką sudeginam vasarinės virtuvės pečiuje ,ir daug ką kompostuojame.Užsakėme konteinerį,praėjo mėnuo su virš,o konteinerio ir po šiai dieną neturime.Mokestį paskaičiavo 65 eurus,ir už praėjusius metus.Nesuprantu jų logikos-moku mokestį už nesuteiktas paslaugas.Už ką mokėti,mielieji????????Kur Jūsų konteineris?????Pinigus nori gauti-,o už ką????Bardakas -kažkas pinigus plauna ir juokiasi iš tų vargšų.Anksčiau buvo sudaromos sutartys,o dabar viskas iš debesų

  • nebežino kokių mokesčių dar pridėti,tuoj mokėsim už orą ,kritulius,dabar dar nori kad ir soduose žmonės mokėtų už nesuteiktas paslaugas,motyvuoja tuo,kad reikia mokėti už savartyno išlaikymą net jei neturi konteinerio ir už atliekas moki mieste,be to mokestį nori imti tik iš tų kurių padaryti geodeziniai matavimai ,kokiu būdu gauna duomenis iš registrų centro jei tokia asmens duomenų apsauga Lietuvoje,reiškia buvo pažeistos žmogaus teisės,atsakymo norėtusi išsamaus

  • Pastatykit konteinerius tai ir rūšiuosim

Rodyti visus komentarus (17)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų