Dėmesio centre – prezidento inauguracija

Dėmesio centre – prezidento inauguracija

Šiandien inauguruojamas naujasis Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. Jau kurį laiką šios iškilmės kelia nemenką visuomenės susidomėjimą. Ne mažiau įdomios ir aptarinėjamos buvo ir kitų Lietuvos prezidentų inauguracijos.

Tarpukario ir nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje inauguruoti jau 7 prezidentai, kai kurie jų – net po keletą kartų.

Apie inauguracijų tradicijas ir ką unikalaus rinkosi kiekvienas prezidentas, „Sekundė“ kalbėjosi su Lietuvos istorijos instituto vyresnysis mokslo darbuotoju dr. Algimantu Kasparavičiumi.

– Po daugiau nei 50 metų pertraukos, 1993-iaisiais, Lietuva išsirinko naują prezidentą Algirdą Mykolą Brazauską. Ar buvo atgaivintos tarpukario inauguracijos tradicijos?

– Visuomenės pasirinkimas buvo įdomus – prezidentu tapo buvęs žymus sovietinės Lietuvos funkcionierius. Jo inauguracija labai įdomi bent keliais aspektais. Akivaizdu, kad šalia prezidento stovėję žmonės daugiausia buvo dar sovietinės Lietuvos elitas, nelabai suvokęs, kokia turėtų būti inauguracija. 1993 metais nebandyta kopijuoti inauguracijos iškilmių, o ieškota originalaus sprendimo. Taip atsirado ugnies elementai, baltiškais drabužiais apsirengę žmonės – tarsi įvesta pagoniška tradicija. Tame įžvelgčiau tuomečio posovietinės Lietuvos elito bandymą ne tik ieškoti savo kelio, bet ir sujungti visą beveik tūkstantmetę Lietuvos valstybės istoriją – parodyti vientisą, nesibaigiančią per amžius ir atėjusią iki 1993 metų.

– 1997 metais A. Brazauskui paskelbus, kad jis nesieks antrosios prezidento kadencijos, dėl vietos Daukanto aikštėje užvirė rimta kova. Visuomenė pasirinko išeivį Valdą Adamkų, atsisakiusį gyvenimo JAV. Ar jo inauguracijos ceremonijoje atsispindėjo vakarietiški elementai?

– V. Adamkus buvo visiška priešybė A. M. Brazauskui: susiformavęs smetoninėje Lietuvoje, o kaip brandi asmenybė užaugęs JAV. Kitaip tariant, tipiškas klasikinis amerikietiško sukirpimo žmogus. Atvykdamas į Lietuvą, V. Adamkus atsivežė ir savo prezidento veiklos modelį, inauguracijos vaizdinį. Europoje po prezidento inauguracijos paprastai vyksta po vieną pokylį, o JAV gali vykti ir keli. V. Adamkus vienu metu organizavo keletą pokylių ir su žmona vyko iš vieno į kitą. Vakarų pasauliui buvo siunčiama tam tikra žinutė, kad Lietuvos valstybė eina griežtai vakarietišku keliu. Tai būdinga tiek pirmajai, tiek antrajai jo inauguracijai.

– Po V. Adamkaus trumpai žybtelėjo Rolandas Paksas. Kokia buvo jo inauguracija, iki šiol brangiausiai kainavusi?

– R. Pakso inauguracija daug kuo panaši į V. Adamkaus. Manau, kad jis iš dalies mokėsi iš pirmosios V. Adamkaus inauguracijos, tik savaip praturtino. Būdamas lakūnas, R. Paksas į ceremoniją įvedė skrydžius virš sostinės. Kita vertus, prezidentas buvo jaunas, o jo tėvai – gyvi. Inauguracijos ceremonijoje dalyvavo ir jie. Tai – amerikietiška tradicija, kuri buvo nauja Lietuvoje.

– Šalia šių abiejų prezidentų kaip pirmosios ponios stovėjo ir jų žmonos. Koks buvo jų vaidmuo?

Visą straipsnį skaitykite liepos 12 dienos (penktadienio) „Sekundės“ dienraštyje.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų