Jeigu situacija nesikeis, Panevėžyje tuoj nebeliks kam auklėti ir mokyti vaikų, tad ieškoma galimybių, kaip į darželius ir mokyklas privilioti jaunų specialistų. BNS nuotr.

Dėl pedagogų trūkumo jau skambina pavojaus varpais

Dėl pedagogų trūkumo jau skambina pavojaus varpais

Pedagogų bendruomenei senstant, tuoj nebeliks kam mokyti ir auklėti mažųjų panevėžiečių. Dėl menkų atlyginimų, didžiulės atsakomybės ir sumenkusio profesijos prestižo jauni specialistai aplenkia mokyklas ir darželius.

Jau dabar trūksta kelių dešimčių pedagogų, o po kelerių metų situacija gali būti dar sudėtingesnė, tad Panevėžio savivaldybės specialistai ėmė ieškoti galimybių, kaip į švietimo įstaigas privilioti naujų pedagogų.

Geidžiamiausi – auklėtojai

Panevėžio miesto savivaldybės Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus vyriausiosios specialistės Aušros Gabrėnienės teigimu, jau keleri metai, kai švietimo įstaigoms pedagogų tenka ieškoti su žiburiu. Ypač sudėtinga situacija dėl ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų. Nors šiuos specialistus ruošia ir Panevėžio kolegija, akivaizdu, kad poreikis yra gerokai didesnis.

„Mažėjant mokinių skaičiui ir mokytojų krūviui dėl dalykininkų dar didelės problemos nėra. Išėjusio pedagogo darbo krūvį perima kiti mokytojai. Dažnai mokytojai dirba per kelias mokyklas. Tačiau susiduriame su psichologų trūkumu. Šiuo metu turime net penkiolika laisvų psichologų etatų. Problema ta, kad baigusių bakalauro studijas psichologų rastume, bet jie gali dirbti tik  asistentais, o tikrųjų psichologų, baigusių magistro studijas, nėra“, – „Sekundei“ aiškino A. Gabrėnienė.

Lygiai tokia pati sudėtinga situacija ir dėl darželio auklėtojų.  Miesto švietimo įstaigų vadovai nurodė, kad kitąmet trūks keturiolikos pedagogų, iš jų net 10 – darželio auklėtojų. Ateities prognozės taip pat nieko gero nežada: 2019 m. jau trūks 15, o 2020 m. – 16 ikimokyklinio bei priešmokyklinio ugdymo pedagogų.

„Apskaičiuota, kad tiek specialistų trūks, jeigu į pensiją išeis pensinio amžiaus sulaukę pedagogai. Jau dabar darželiai susiduria su sunkumais komplektuojant kolektyvą, tad ateityje bus dar sunkiau. Tuo labiau kad pedagogų amžiaus vidurkis 56 metai. Todėl turime ieškoti galimybių, kaip prisikviesti jaunų specialistų ar bent jau perkvalifikuoti kitų dalykų pedagogus“, – sakė A. Gabrėnienė.

Imasi žingsnių

Tad Panevėžio savivaldybėje šią savaitę buvo sudaryta darbo grupė, kurios užduotis – parengti programą, kaip į miesto ugdymo įstaigas pritraukti jaunų specialistų ir perkvalifikuoti pedagogus. Pasak šios grupės pirmininkės, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Sandros Jakštienės, situacija dar nėra dramatiška, tačiau siekiant užbėgti įvykiams už akių, jau dabar reikia imtis veiksmų, nes paskui gali būti per vėlu.

„Tai visos Lietuvos problema. Jauniems žmonėms pedagogo darbas nebėra patrauklus. Iš dalies tai suprantama – jų nevilioja nei atlyginimas, nei sumenkęs mokytojo darbo prestižas. Tad turime ieškoti būdų, kaip jaunimą pritraukti į mokyklas ir darželius. Kiek žinau, kol kas mes pirmieji iš savivaldybių, kurie ėmėsi iniciatyvos sukurti tokią programą“, – kalbėjo S. Jakštienė.

Kokių konkrečių veiksmų bus imamasi, dar nežinia. Pasak pavaduotojos, kol kas tik diskutuojama, kad kaip paskata galėtų būti parama būstui, specialus fondas ar nemokami perkvalifikavimo kursai. Kiek tai galėtų kainuoti ir kokie galimi finansavimo šaltiniai – dar skaičiuojama.

„Turime žiūrėti, kaip prie pedagogų trūkumo problemos sprendimo gali prisidėti ir Savivaldybė. Visgi suprantame, kad miesto biudžete tokių galimybių nėra. Reikės ieškoti pastiprinimo – gal finansavimo bus galima ieškoti per įvairius fondus, Europos Sąjungos projektus, gal galėtų prisidėti ir verslas. Suprantame, kad tai bus sudėtinga, bet kitos išeities nėra“, – sakė S. Jakštienė.

Reikia ruošti pamainą

Pasak administracijos direktoriaus pavaduotojos, šios programos esmė – kelti mokytojo darbo prestižą. Netrukus didelė problema bus ne tik pedagogų, bet ir švietimo įstaigų vadovų trūkumas.

Jau nuo kitų metų sausio pirmosios švietimo įstaigų vadovai bus renkami kadencijoms, kurios truks penkerius metus. Tiesa, kadencijų skaičius bus neribotas ir jeigu iki pensijos liks mažiau nei penkeri metai, konkursas į vadovo vietą nebus skelbiamas. Praėjus penkerių metų kadencijai, konkurse galės dalyvauti tiek dabartinis vadovas, tiek  kiti norintieji.

„Jau dabar turime galvoti apie naują kartą, kaip užauginti pamainą tų žmonių, kurie galėtų pakeisti kai kuriuos dabartinius mokyklų ar darželių vadovus. Ir kartu kelti pedagogų įvaizdį“, – teigė S. Jakštienė.

Tiesa, kaip ir kada bus skelbiami konkursai į švietimo įstaigų vadovų vietą, dar nežinia. Anot Panevėžio savivaldybės Vidaus administravimo skyriaus vedėjos Sonatos Vizorienės, kol kas yra  tik įstatymas dėl švietimo vadovų kadencijų, tačiau kaip reikės jį įgyvendinti, neaišku, nes dar neišleisti jį lydintys poįstatyminiai aktai. Tačiau žinoma, kad jau kitąmet turės būti skelbiami konkursai į tų įstaigų, kurių direktoriai dirba daugiau kaip tris dešimtmečius, vadovus, dar po metų – kurie dirba nuo 20 iki 30 metų.

„Matome, kad Panevėžyje švietimo įstaigų vadovų, kurie dirba daugiau kaip trisdešimt metų, yra aštuoni, nuo 20 iki 30 metų – 16. Tačiau kaip turėtų vykti konkursai, nežinome, dar laukiame poįstatyminių aktų“, – sakė S. Vizorienė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų