Dėl medikų klaidos liko be krūties

Dėl medikų klaidos liko be krūties

Respublikinę Panevėžio ligoninę ir toliau persekioja skandalai. Praėjusią savaitę Lietuvos apeliacinis teismas ją įpareigojo buvusiai pacientei atlyginti tūkstantinę žalą už neteisingai nustatytą diagnozę, dėl kurios panevėžietei Nacionaliniame vėžio institute buvo be reikalo pašalinta viena krūtis ir keturi limfmazgiai. Tik po operacijos paaiškėjo, kad moteris serga ne onkologine, o gerokai lengvesne liga, kurios gydymas – ne toks drastiškas.

Nupjovė be reikalo

Nors pirmos instancijos teismas buvo nusprendęs, kad krūties be reikalo netekusiai pacientei žalą turi solidariai atlyginti abi gydymo įstaigos – Respublikinė Panevėžio ligoninė ir Nacionalinis vėžio institutas, tačiau Apeliacinis teismas kaltais pripažino tik panevėžiečius medikus.

Šios absurdiškos istorijos heroje tapusi panevėžietė į medikus kreipėsi dar 2017-ųjų vasarį. Respublikinėje Panevėžio ligoninėje jai buvo atlikta krūtų mamografija ir ultragarso tyrimas. Tyrimų metu nustatyti dešiniosios krūties audinio pakitimai. Tų pačių metų vasaros pradžioje moteriai buvo atlikta krūties audinio biopsija ir histologinis tyrimas. Po šio tyrimo ji išgirdo baisią diagnozę: piktybinis krūties navikas. Pacientė nedelsiant buvo išsiųsta į sostinėje esantį Nacionalinį vėžio institutą, kurio specializacija – sunkių onkologinių ligų gydymas. Jame moteriai pašalino dešinę krūtį ir keturis limfmazgius.

Operacijos metu atlikta biopsija šokiravo ir pačius medikus – jokių navikinių pakitimų nupjautoje krūtyje nerasta. Moteriai diagnozuota tik patologinė diagnozė – dešiniosios krūties sklerozuojanti adenozė ir fibrocistiniai pokyčiai. Ta pati diagnozė buvo nustatyta dar kartą atlikus Respublikinės Panevėžio ligoninės paimtos histologinės medžiagos pakartotinį tyrimą. Tada visiems tapo aišku: medikai pacientei krūtį pašalino be reikalo.

„Jeigu Respublikinė Panevėžio ligoninė savo pareigas būtų atlikusi tinkamai, ieškovei nebūtų reikėję patirti išgyvenimų, susijusių su netinkamai diagnozuota liga bei jai pritaikytu gydymu Nacionaliniame vėžio institute“, – konstatuojama Apeliacinio teismo sprendime.

Nepatikrino kolegų darbo

Respublikinė Panevėžio ligoninė teisme pripažino, kad nustatant diagnozę įvyko klaida. Savo kaltę pripažino ir tyrimą atlikęs šios ligoninės patologas. Pastabų, kad būtų tikslinga atlikti pakartotinius tyrimus, jis patologijos tyrimų rezultatų aprašyme nenurodė, o padarė kategorišką išvadą – krūties karcinoma.

Ligoninės teigimu, praktikoje nustatoma nuo 0,17 iki 1 proc. atvejų, kai gerybiniai pokyčiai vertinami kaip piktybinis navikas. Tačiau jeigu prieš krūties pašalinimo operaciją Nacionalinio vėžio instituto specialistai šį onkologinį atvejį būtų aptarę gydytojų komisijoje, prieš drastiškąją operaciją būtų dar kartą įvertinta biopsinė medžiaga, tokios baisios klaidos būtų buvę galima išvengti.

„Teisėjų kolegijos vertinimu, tiek moters apsisprendimas rinktis radikalią mastektomiją, tiek Nacionalinio vėžio instituto pritaikytas gydymas buvo nulemtas būtent Respublikinės Panevėžio ligoninės neteisėtų veiksmų – klaidingai nustatytos pirminės diagnozės.“

Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija taip pat konstatavo, kad tiek Respublikinės Panevėžio ligoninės, tiek Nacionalinio vėžio instituto gydytojų veiksmai neatitiko protingo ir atidaus profesionalo elgesio standarto: Panevėžio medikai klaidingai diagnozavo ligą, o Nacionaliniame vėžio institute netinkamai parinkta gydymo taktika. Todėl, šios komisijos nuomone, ir Respublikinė Panevėžio ligoninė, ir Nacionalinis vėžio institutas turėjo atlyginti pacientei po 325,81 Eur turtinę ir 3 000 Eur neturtinę žalą.

Solidari atsakomybė

Užuot krūties beprasmiškai netekusiai pacientei sumokėjusi simbolinę žalą, Panevėžio ligoninė nusprendė bylinėtis, kad savo kišenėje išsaugotų vos daugiau nei 3000 eurų.

Ji kreipėsi į Panevėžio apygardos teismą, tačiau šis medikams vožtelėjo skaudžiau nei Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija. Teismas priteisė iš Panevėžio ligoninės, Nacionalinio vėžio instituto ir AAS „BTA Baltic Insurance Company“ solidariai 20 000 Eur neturtinės ir 1 000 Eur turtinės žalos atlyginimą pacientei.

Vėžio institutas bandė įrodinėti nesąs kaltas, motyvuodamas, kad vadovavosi panevėžiečių medikų atliktais tyrimais. Visgi teismas konstatavo, jog tiek gydymo įstaigai, tiek ir pacientei priėmus sprendimą šalinti krūtį, turėjo būti atliekamas pakartotinis tyrimas, kad tikrai neliktų jokių abejonių.

Dėl Respublikinėje Panevėžio ligoninėje neteisingai diagnozuotos onkologinės ligos Vėžio instituto medikai panevėžietei be reikalo nupjovė krūtį. P. Židonio nuotr.

Suklaidino visus

Nors šioje istorijoje labiausiai nukentėjusi yra moteris, dėl medikų klaidų likusi be vienos krūties, tačiau medicinos įstaigos nebuvo nusiteikusios jai išmokėti priteistųjų sumų ir toliau bylinėjosi.

Ir Panevėžio ligoninė, ir Nacionalinis vėžio institutas pateikė skundą Lietuvos apeliaciniam teismui.

Ir šis į situaciją pažiūrėjo kitaip.

Kaip nurodoma šio teismo sprendime, diagnostiką atliko Respublikinė Panevėžio ligoninė, o pacientė į Nacionalinį vėžio institutą atvyko gydytis jau pagal jai Panevėžyje nustatytą krūties piktybinio naviko diagnozę.

Instituto krūties vėžio diagnostikos ir gydymo protokole nėra reikalavimo, jog esant kitoje gydymo įstaigoje histologiškai patvirtintai krūties piktybinio naviko diagnozei, reikalinga pakartotinė biopsija. Ekspertų komisija moteriai siūlė, kad ankstyvos stadijos krūties vėžio gydymui rekomenduojama atlikti krūtį tausojančią operaciją, po kurios būtų reikalingas spindulinis gydymas. Tačiau pacientė, išsigandusi dėl agresyvios ligos pasekmių, pasirinko šalinti visą krūtį.

Teisėjų kolegijos vertinimu, tiek moters apsisprendimas rinktis radikalią mastektomiją, tiek Nacionalinio vėžio instituto pritaikytas gydymas buvo nulemtas būtent Respublikinės Panevėžio ligoninės neteisėtų veiksmų – klaidingai nustatytos pirminės diagnozės.

Todėl, teismo sprendimu, žalą pacientei turi atlyginti tik Respublikinė Panevėžio ligoninė. Nors nukentėjusi panevėžietė teisme prašiusi priteisti 1 000 Eur turtinės 50 000 Eur neturtinės žalos, ligoninė jai turės sumokėti iš viso 21 000 Eur.

Ar Respublikinės Panevėžio ligoninės teisininkai šį sprendimą skųs Lietuvos Aukščiausiajam Teismui, ligoninės atstovas spaudai Vytautas Riaubiškis atsisakė komentuoti. Jo teigimu, ligoninė dar nėra gavusi teismo sprendimo, tad ir komentuoti negalinti.

„Ligoninė dar nėra gavusi nutarties. Tai plačios apimties medžiaga, tad reikia laiko susipažinti su išvadomis. Kol kas jokių komentarų nebus“, – sakė V. Riaubiškis.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų