Pagalbos ieškantys poilsiautojai įsitikinę: jei čia dažniau užsuktų aplinkosaugininkai ir policija, šio gamtos perlo niokotojai išsigąstų.
Pavardės prašęs neviešinti Darius į Paįstrio karjerą pasimaudyti atvažiuoja gana dažnai. Ir ne vien todėl, kad visai šalia turi sodybą.
Pasak vyro, čia vienas švariausių vandens telkinių visame Panevėžio rajone.
Tačiau pasimėgauti ramiu poilsiu neįmanoma.
Pasak Dariaus, savaitgaliais ir vakarais karjere nuolat gaudžia galingi vandens motociklai. Tokie pramogautojai nesibodi sukti ratų pro pat besimaudančius poilsiautojus. Pikčiausia, pasak Dariaus, kad vandens motociklų vairuotojai, bandydami savo žirgus nuleisti į vandenį, automobiliais tiesiog įvažiuoja į vandenį žmonių pilname paplūdimyje.
„Panevėžio rajone turime vienintelį tokį švarų karjerą, bet kai kurie nesidrovi įvažiuoti net su mašinomis. Juk nuo tų motociklų ir automobilių į vandenį patenka benzino ir tepalų likučių, jau nekalbu apie keliamą triukšmą“, – stebėjosi Darius.
Dariaus žiniomis, su vandens motociklais karjere pramogauja ne vietiniai.
Pats yra ne kartą užkalbinęs ekstremalus – į Paįstrį atvykstama net iš Vilniaus, Šiaulių, kitų miestų. Pasak Dariaus, daugelis motociklų prabangūs ir galingi, įperkami tikrai ne kiekvienam.
Daugybę metų tokioms pramogoms čia buvo idealios sąlygos – karjeras priklausė bendrovei „Hisk“, tad aplinkosaugininkai net negalėdavo nubausti pažeidėjų – iš karjero juos galėdavo išvyti tik pati bendrovė.
Tačiau pernai „Hisk“ ilgus metus valdytą smėlio karjerą perdavė valstybei.
Ekstremalams tai nė motais.
Praėjusio penktadienio pavakare pats Darius paskambino aplinkosaugininkams, pamatęs, kaip vandenyje siautėja vandens motociklais. Tačiau išgirdo, kad aplinkosaugininkų darbo valandos jau baigėsi. Jam pasiūlyta skambinti bendruoju pagalbos telefonu.
„Tąkart taip ir palikau, bet kai sekmadienį su kolegomis atvykęs ir vėl pamačiau karjere besidraskantį vandens motociklą, tik jau kitą, pranešiau bendruoju pagalbos telefonu. Sureaguota operatyviai, vos po gero pusvalandžio aplinkosaugininkai į vandenį nuleido valtį, sustabdė vandens motociklą ir išrašė baudą“, – pasakojo Darius.
Karjere pasirodžius aplinkosaugininkams, sujudo ir kiti poilsiautojai – nemažai jų savo automobilius išrikiuoja vos ne prie kranto, nors įstatymai aiškiai nurodo, kad transporto priemonių negalima statyti arčiau nei 25 metrai nuo vandens. Bijodami gauti baudą, pažeidėjai nulėkė patraukti savo automobilių tolyn nuo kranto.
„Pareigūnai čia turėtų apsilankyti dažniau ir bausti griežčiau. Anksčiau nebuvo galima prie karjero privažiuoti automobiliais, o dabar išvažinėtas keliukas, visi mašinas statosi vos ne paplūdimyje. Ši teritorija priklauso Panevėžio rajono savivaldybei, ji turėtų imtis priemonių, jog tokių pažeidimų nebūtų“, – mano pašnekovas.
Dariaus teigimu, Paįstrio karjere problema ne tik vandens motociklai. Šalia besidriekiantis pušynas baigia pavirsti arimais – čia įrengta nelegali keturračių ir krosinių motociklų trasa. O joje siautėja ne tik atvykėliai, bet ir vietiniai.
Dariui teko matyti, kad atvykstama „padraguoti“ net džipais, o po pasilakstymo dulkėta bekele automobiliai plaunami tame pačiame karjere, kur maudosi žmonės.
„Tuos sunku pagauti – jaunuoliai apsiginklavę racijomis. Bet nieko nedaryti irgi negalima. Turime tokią gražią vietą, o ji taip niokojama. Reikėtų nuolatinių reidų ir didesnių baudų“, – mano Darius.
Paįstrio seniūnas Virginijus Šležas patvirtino: ši bėda slegia jau ne pirmi metai.
Tiesa, šiemet pirmas sezonas, kai Paįstrio karjeras priklauso ne privačiai bendrovei, o valstybei ir jo priežiūra patikėta seniūnijai.
Tik seniūnas sako neturintis jokių galių tramdyti pažeidėjų. Jo nuomone, reikia, kad atsakingos institucijos rengtų reidus.
„Vaikyti vandens motociklininkų seniūnas negali. Jeigu žmonės mato, kad karjere plaukiojama vandens motociklais ar per arti privažiuojama, turi skambinti bendruoju pagalbos telefonu ir informuoti pareigūnus. Policija nubaus vieną, kitą kartą ir nebekils pagunda pažeidinėti taisyklių“, – išeitį mato V. Šležas.
Į seniūną ne kartą yra kreipęsi motokroso ir keturračių klubai, norėję čia rengti varžybas.
Pasak V. Šležo, Paįstrio karjeras vilioja ne tik ratuotus ekstremalus – į šį gamtos kampelį traukia ir nardytojai ne tik iš Lietuvos bei užsienio. Dėl itin skaidraus vandens karjeras vadinamas nardytojų rojumi.
Seniūnija rūpinasi nors tuo, kad paplūdimiai būtų išvaduoti nuo poilsiautojų paliekamų šiukšlių kalnų.
„Seniūnu dirbu jau keturiolikti metai. Per visus tuos metus rinkdavome šiukšles, nežiūrėdami, kam ta teritorija priklauso. Ir dabar tą darome, bet savaitgaliais seniūnija nedirba. Jeigu šeštadienį atvažiavo paršiukai ir paliko krūvas šiukšlių, natūralu, kad sekmadienį jų niekas neišveš“, – kalbėjo seniūnas.
O siūlymai įrengti persirengimo kabinas, šiukšliadėžes kol kas, anot V. Šležo, nesvarstomi. Pasak seniūno, įrengti naują paplūdimį kol kas bendruomenei nėra labai aktualu – dažniausiai į karjerą suvažiuoja miestiečiai.
„Rengti šios vietos sutvarkymo projektą turėtų būti abiejų savivaldybių – miesto ir rajono uždavinys. Ne veltui ši vieta vadinama Panevėžio, o ne Paįstrio Jūrmala. Kodėl turėtume stengtis dėl miesto gyventojų?“ – sakė V. Šležas.
Panevėžio rajono meras Antanas Pocius teigė, kad klausimas dėl Paįstrio karjero sutvarkymo net nekeliamas. Anot jo, visos maudyklos Panevėžio rajone įrengtos ir sutvarkytos bendruomenių pageidavimu.
„Kai žmonės pradeda spausti seniūną, neduoda ramiai gyventi, prašydami įrengti paplūdimį, toks ir atsiranda. Jei Savivaldybė imsis kokios iniciatyvos, ji gali būti patiems žmonėms nepriimtina, todėl kviečiame pačius gyventojus siūlyti idėjas. Kol kas iš Paįstrio nesame sulaukę prašymų toje vietoje įrengti paplūdimį“, – sakė A. Pocius.
Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos
Dėl Paįstrio karjero Aplinkos apsaugos departamentas gauna pranešimų į mėnesį po kelis kartus. Reaguojama į visus gautus iškvietimus, vykdoma nuolatinė kontrolė. Šiemet surašyti 2 protokolai dėl plaukiojimo vandens motociklais draudžiamoje vietoje.
Praėjusį savaitgalį (sekmadienį) departamento pareigūnai taip pat vyko į karjerą, dviem asmenims surašė administracinio nusižengimo protokolus pagal LR ANK 267 str. 4 d., dėl plaukiojimo vandens motociklais.
Dėkojame pilietiškiems poilsiautojams, kurie netoleruoja tokių pažeidimų ir apie juos praneša. Tai būtina nedelsiant daryti telefonu 112.
Aplinkos apsaugos departamentas yra parengęs svarbias atmintines:
– Plaukiojimo priemonių atmintinė
– Plaukiojimo sąlygos vandens telkiniuose
Jas rasite čia.
Komentarai
o kaip kapines ant kranto .ar tikrai tai svariausias vandenstelkinys