Kaštonų gatvės 2-ojo namo gyventojai piktinasi, kad naujieji atliekų konteineriai jau pradėti statyti vos žingsnis nuo vaikų ir jaunimo pamėgtos krepšinio aikštelės. M. Garucko nuotr.

Dėl atliekų konteinerių – karas su Savivaldybe

Dėl atliekų konteinerių – karas su Savivaldybe

 

Kaštonų gatvėje gyvenantys panevėžiečiai paskelbė nebylų streiką dėl daugiabučio pašonėje pirmadienio rytą pradėjusių dygti atliekų konteinerių.

Gyventojai piktinasi, kad šiukšlės tapo svarbiau už vaikus – konteineriai stovės vos per žingsnį nuo krepšinio aikštelės. Panevėžio savivaldybės specialistai aiškina, kad vieta šiukšlių konteineriams čia suplanuota jau prieš dvejus metus, higienos reikalavimai nepažeisti, o tokių įrenginių kaimynystė beveik visada sukelia pasipriešinimą.

Kaip pasakojo Kaštonų gatvės antruoju numeriu pažymėto daugiabučio pirmininkė Genė Semčenko, penktadienio popietę jai įtarimą sukėlė prie krepšinio aikštelės kažką matuojantys darbininkai. Pradėjusi domėtis pasibaisėjo – rengiama nauja vieta atliekų konteineriams. Pasak namo pirmininkės, jai paaiškinta, kad visai šalia aikštelės atsiras šeši atliekų konteineriai. O pirmadienio rytą jau darbavosi technika.

„Dar penktadienį Panevėžio savivaldybei parašiau raštą, kad mes prieštaraujame atliekų konteinerių įrengimui sporto aikštelės kaimynystėje. Buvo pasakyta, kad neieškotume problemų, nes viskas jau suderinta. O jeigu protestuosime, mums iškvies policiją“, – kalbėjo namo pirmininkė.

Prie krepšinio aikštelės besibūriuojantys gyventojai piktinosi apie čia būsiančius konteinerius nieko nežinoję. Daugybę metų gyventojai savo šiukšles nešdavo į Nemuno, Tulpių ar Parko gatvėje stovinčius konteinerius ir niekam dėl to nekilo bėdų.

„Šalia vaikų darželis, krepšinio aikštelė, o tarp jų – atliekų konteineriai. Sakytume, puikus derinys“, – ironizavo susirinkusieji.

Smarvė išvaikys

Kaštonų 2-ojo namo gyventojų teigimu, šalia – itin judrios Nemuno ir Tulpių gatvės, tad vaikams ir net suaugusiesiems ši krepšinio aikštelė yra tikras išsigelbėjimas. Žmonės neabejoja, kad pastačius konteinerius net ir vaikai nebenorės čia būti.

„Koks malonumas žaisti krepšinį, jei nosį ries smarvė iš konteinerių. Jau nekalbant, kad patys vasarą negalėsime praverti langų“, – vienas per kitą piktinosi žmonės.

Kaštonų gatvės gyventojai pasipiktinę: kada šiukšlės valdininkams tapo svarbiau už vaikus? M. Garucko nuotr.

Namo pirmininkė jau ne kartą kreipėsi į Savivaldybę prašydama padėti įrengti vaikų žaidimo aikštelę ar bent sutvarkyti krepšinio stovus, tačiau visuomet sulaukdavo standartiško atsakymo – nėra lėšų, bet gal ateityje ir bus. Atsiradus konteineriams, G. Semčenko nuomone, naujai vaikų žaidimo aikštelei ši vieta jau nebus tinkama. Nors nuo pat namo pastatymo tai buvo vaikų traukos vieta, žiemą net čiuožykla būdavo išliejama.

„Žemė čia valstybinė, bet per daugybę metų niekas žolės nėra nupjovęs – iš savo lėšų tą darome kasmet. Gražiname, puoselėjame savo gyvenamąją erdvę, o dabar nori ją šiukšlynu paversti. Tai kur vaikams dabar reikės žaisti“, – pasipiktinimo neslėpė namo pirmininkė.

Gyventojams neramu ir dėl saugumo. Sovietmečiu statytų daugiabučių Tulpių mikrorajone kiemai siauri, stovėjimo aikštelės – kaip kišenės. Prasilenkti dviem mašinoms sudėtinga, o šiukšlių vežimo mašinos gabaritai – kelis kartus didesni.

„Mums nesuprantama, kodėl panaikino atliekų konteinerius Tulpių gatvėje. Ten jie niekam nekliuvo. Dabar statys mūsų kieme, kur ir taip vietos maža. Neturime jokio balso, net namo pirmininkui niekas nesiteikė pranešti apie tokius svarbius pokyčius“, – sakė G. Semčenko.

Išimčių negali būti

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Vida Vyčienė teigė, kad higienos normos nurodo, jog žaidimų aikštelės turi būti įrengiamos ne arčiau kaip 10 m nuo buitinių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimo konteinerių aikštelių. Tad gyventojai pirmiausia turi išsiaiškinti, ar ši aikštelė dokumentuose tikrai pažymėta kaip vaikų žaidimų aikštelė.

„Jeigu oficialiai ši vieta užregistruota kaip vaikų žaidimų aikštelė, jokių išlygų negali būti. Higienos normose aiškiai nurodyta, kad konteineriai negali stovėti arčiau nei dešimt metrų nuo tokios aikštelės, kad vaikus būtų galima apsaugoti nuo nepageidaujamų nemalonių kvapų“, – sakė V. Vyčienė.

Nepageidaujama kaimynystė

Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausioji specialistė Vilija Gylienė teigė, kad atliekų konteinerių išdėstymo schema mieste parengta jau seniai, ji viešai skelbiama ir Panevėžio savivaldybės puslapyje. Kaštonų gatvėje rengiami paskutiniai atliekų konteineriai iš mieste numatyto plano. Iš viso bus atnaujinta ar įrengta trylika naujų atliekų konteinerių aikštelių.

„Derinti tokių aikštelių įrengimą su gyventojais neprivalu. Statome ne daugiabučio, o valstybinėje žemėje. Be to, visa informacija apie tai viešai prieinama Panevėžio savivaldybės puslapyje“, – priminė V. Gylienė.

Jos tvirtinimu, vietas, kuriose turi būti atliekų aikštelės, parenka speciali komisija, sudaryta iš Visuomenės sveikatos centro, policijos, atliekų tvarkytojų ir Savivaldybės atstovų. Vienas iš teisės aktų reikalavimų – kad atliekų konteineriai nestovėtų arčiau kaip dešimt metrų nuo daugiabučio langų.

„Projektuotojai privalo atsižvelgti į visas reikalaujamas normas, aikštelės vietos prieinamumą atvažiuojančiam aptarnaujančiam transportui, į esamas požemines komunikacijas. Projektai turi būti suderinti su visomis institucijomis. Jeigu projektas patvirtintas, vadinasi, jis atitinka visus reikalavimus. Patenkinti kiekvieno gyventojų norų neįmanoma“, – kalbėjo vyriausioji specialistė.

V. Gylienės teigimu, tankinti atliekų konteinerių aikšteles Panevėžyje buvo būtina, kad dabartinės nebūtų perkrautos. Kuo daugiau atliekų konteinerių, tuo miestas bus švaresnis ir tvarkingesnis. Vis dėlto daugelis daugiabučių gyventojų jų kratosi – beveik visur, kur buvo įrengiamos naujos atliekų aikštelės, sulaukta pasipriešinimo.

„Čia nauja vieta, todėl žmonėms ir nepatinka. Bet visos naujos aikštelės bus tvarkingos, aptvertos. Žinoma, turėtų gerėti ir gyventojų kultūra, kad atliekų niekas nemestų šalia konteinerių. Blogiausiu atveju galime kalbėti apie vaizdo kamerų įrengimą“, – ramino V. Gylienė.

Komentarai

  • privačiame name tai savo kieme turiu konteinerį ir nepuolu svajoti kad jis stovėti turi kokio kaimyno kieme
    Nebent Kaštonų 2 name niekas visai šiukšlių neturi ir neturės
    Kas tiem iš daugiabučių yra?

  • Brol, aš privačiam name pats iš savo lėšų krepšinio zoną vaikams įsirengiau ir nepagalvojau kad prašyti pafinansuoti iš miesto biudžeto į kurį ir mano sumokami mokesčiai įkrenta
    Kas daugiabutyje gyvenantiems yra?

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų