Nendrės gatvės gyventojai į mišką gali ir nebevažiuoti, mat grybai ėmė dygti po daugiabučio langais. P. Židonio nuotr.

Daugiabučio kieme – baravykų plantacija

Daugiabučio kieme – baravykų plantacija

Bijai vilko – neik į mišką. O jeigu labai norisi grybų, jų galima rasti ir mieste, tiesiog po daugiabučio langais.

Panevėžyje Nendrės gatvės gyventojai maloniai nustebo išvydę žolėje po medžiais galvas keliančius grybus. Ir ne kokius šungrybius, o baravykus paąžuolius. Fotografas, įdomių idėjų sumanytojas, visuomenininkas Virginijus Benašas jau suka galvą, ką daryti su šiais gražuoliais. O kol nuspręs, prie jų pristatė sargybą.

Kaip pasakojo V. Benašas, prie Nendrės g. 6-ojo namo išvydęs baravykus pirmiausia pagalvojo, kad jie netikri, galbūt kai kas iš gyventojų plastikiniais grybais sumanė papuošti pievelę po dviem beržais. Iniciatyvių ir darbščių aplinkinių namų gyventojų, kurie puoselėja aplinką, šiame mikrorajone tikrai netrūksta.

„Tokio gražumo, kad galvojau netikri, bet jie tikrų tikriausi! Internete pasitikslinau, kad tai baravykai paąžuoliai. Suskaičiavau mažiausiai trylika, o dar daugybė mažučiukų, keliančių galvas. Kaip grybų karas – manau, kad gali būti jų ir daugiau“, – netikėtu laimikiu negali atsidžiaugti V. Benašas.

Kad grybais galėtų pasigėrėti daugiau žmonių ir niekas nesugalvotų jų sumesti tik į savo puodą, Virginijus paprašęs čia sargybą eiti vienos vietos gyventojos. Nors jai netoli 80, tačiau moteriškė negali nustygti vienoje vietoje – vis ką nors sėja, sodina ir rūpinasi aplinkos grožiu.

„Iš pradžių galvojau, kad čia jos nuopelnas. Pasirodo, ne, bet ji pažadėjo pasergėti, kad ir kiti pasidžiaugtų. Nadežda – mūsų viltis, kad grybų karas baigsis taikiai“, – šypsosi visuomenininkas.

V. Benašas svarsto, jog gražieji baravykai turėtų priklausyti jo kaimynui Arūnui, kuris iš žemių padarė savotišką pakilimo taką paąžuoliams. Bet jeigu jis sutiks, galbūt bus galima visai bendruomenei surengti šventę ir pasivaišinti grybiene.

„Jau kartą esu rinkęs kazlėkus po daugiabučio langais, buvo labai linksma atrakcija. Visai nebūtina eiti į mišką, kai grybai auga tiesiog prie namų. Gal ir šįkart kažką sugalvosime“, – jau kurpia naują planą idėjų nestokojantis Nendrės gatvės gyventojas.

Gamtos prieglobstyje

Aistringo grybautojo teigimu, tai ne pirmas kartas, kai netoli namų randa tokių laimikių. Pernai prie taip ir nepastatytos Pilėnų mokyklos V. Benašas aptikęs du raudonikius – vieną gražuolį su pasigardžiavimu išsivirė, o senesnį susmulkinęs išbarstė tame pačiame drebulyne.

„Labai tikiuosi ir šiemet ten pagrybauti, bet kaip tikram grybautojui nesinori išduoti gerų vietų“, – šypsosi V. Benašas.

Grybai – ne vienintelis derlius, kurį ruošiasi nuimti bendruomenė. Žinomas panevėžietis pats daugiabučio kieme augina lazdynus, tik dažnai nespėjantis pariešutauti – tą nudirba vietos vaikai. Šiemet taip pat laukia pirmojo vynuogių derliaus – šias pradėjęs auginti ant daugiabučio laiptinės stogelio. Visa bendruomenė skanauja ir kieme auginamų slyvų.

„Tikimės, kad šiemet dar spėsime paskanauti ir obuolių derliaus – mūsų sodas patenka į nebaigtos statyti mokyklos teritoriją, kol ten neprasidėjo statybos, dar galėsime jais pasimėgauti. Kiekvieną vasarą džiaugiamės ir varlių, svirplių koncertais, lakštingalų suokimu ar zuikių bei ežiukų šeimų draugija“, – pasakojo V. Benašas.

Pavieniai išsišokėliai

Toks grybų derlius daugiabučio kieme – mįslė ir gamtos mylėtojams. Krekenavos girininkas Jonas Leika teigė, kad dar ne grybų sezonas, nors jau atsiranda pavienių egzempliorių.

„Šią savaitę labai daug laiko praleidau miške ir nieko, išskyrus vadinamąsias avižėles, nemačiau. Net lepšio ar raudonikio neužtikau, nors girdėjau, kad turguje jau pasirodė pirmieji grybai. Tiesa, bičiulis pasakojo Žaliojoje girioje jau radęs raudonikių“, – kalbėjo girininkas.

Grybautojai derliumi pasidžiaugti dar negali. Kol kas randama tik pavienių grybų, visi jie sveiki, be jokios kirmėlytės, kas esant tokiems karščiams išties stebina. Pasak J. Leikos, tikrojo grybų derliaus dar teks palaukti.

„Grybams dygti šiek tiek per anksti. Čia kaip ir bičių spiečius – pirma apsižvalgo, taip ir pirmieji grybai yra kaip ankstyvojo derliaus pranašai. Juk jeigu sausį pražysta kokia žibutė, dar nereiškia, kad galima pulti jų skinti. Visada būna tokių išsišokėlių“, – šypsosi girininkas.

O tai, kad grybai vienas po kito kelia galvas daugiabučio kieme, anot gamtos žinovo, nereikėtų stebėtis. Labai tikėtina, kad toje vietoje buvo palikta grybienos, kuri ir sudygo.

„Visi lietuviai iš principo grybautojai. Kad augtų daugiabučio kieme, nesistebėčiau, juk žmonės grybus neša iš miško į miestą, galbūt papylė kažkas grybienos, jie taip ir užsisėjo“, – baravykų atsiradimo mįslę bandė įminti J. Leika.

Galerija

 

Komentarai

  • gražūs baravykai tik reikės ilgai mirkyti, kad nebūtų šlapimo kvapo.

    • Juokas dėl to kvapo. Manau, kvapo nebus, jei virėjo kelnės bus švarios:))

  • Prezidento A. Smetonos sodyboje po ąžuolais, paežerėje beveik kasmet išdygsta paąžuoliai. Čia jų niekas nerenka, todėl jie kasmet pribarsto sporų, o išdygę grybai maloniai nuteikia žmones. Baravykas paąžuolis dar vadinamas žalbaravykiu, kai kada išdygsta net pavasarį, bet dažniausiai – vasarą ar rudenį. Nors baravykas, bet ši rūšis menkavertė.

  • Kodėl šiais laikais daugelis komentatorių taip nemaloniai kvepia? Ar čia koks epochos palikimas, ar padaugėjo neišsiauklėjusių žmogelių? Mokykloje daugiau rūpinasi kaip išmokyti, o ne išauklėti. Matyt, seneliai bei tėvai savo vaikų tinkamai neprižiūri, neauklėja. Žinoma, ne visi. Daugumas gerų tėvų žuvo tremtyje, išvažinėjo į Vakarus. Lietuva prieškaryje lygiavosi į Suomiją, o dabar – į Rumuniją.

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų