O Akmenės valdžia svarsto nuo dūmų atpratinti drastiškomis priemonėmis – nerūkymo zona paskelbti visą rajoną.
Nuo 2021 metų galioja tvarka, kad rūkyti daugiabučių balkonuose draudžiama, jei bent vienas namo gyventojas tam prieštarauja ir paprašo Savivaldybės namą paskelbti nerūkymo zona.
Šiuo metu Panevėžyje yra 109 tokie daugiabučiai.
Miesto Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo Tado Martinaičio teigimu, šie metai – išskirtiniai. Per nepilnus keturis mėnesius gautas tik vienas prašymas dėl daugiabučio paskelbimo nerūkymo zona, nors anksčiau viešosios tvarkos inspektoriai tokių kreipimųsi sulaukdavo po kelis per mėnesį.
Tokiam sprendimui priimti pakanka prašymo vieno žmogaus, kuris tame daugiabutyje gyvena ne trumpiau kaip pusmetį.
Tačiau nerūkymo zonos statusas namui suteikiamas ne visam laikui.
Praėjus pusmečiui nuo prašymo pateikimo, Savivaldybė tikrina, ar jo autorius tebegyvena tame daugiabutyje.
Dėl šios priežasties per pastaruosius ketvertą metų nerūkymo zonos statusas panaikintas vienuolikai Panevėžio daugiabučių.
Tačiau, T. Martinaičio teigimu, kol kas nebuvo nė vieno atvejo, kad daugiabutis pats prašytųsi vėl leisti traukti dūmą balkonuose.
Už rūkymą daugiabučių, paskelbtų nerūkymo zona, balkonuose per metus nubaudžiama vos po kelis asmenis.
2021 metais, kai įsigaliojo tokia tvarka, Savivaldybės baudų sulaukė du rūkaliai, pernai – trys.
Bauda už tokį nusižengimą siekia nuo 20 iki 50 eurų.
Visgi T. Martinaitis pripažįsta, jog skundų dėl dūminančiųjų balkonuose gaunama gerokai daugiau.
Tačiau pričiupti tokius pažeidėjus nėra taip paprasta.
„Kai mes atvažiuojame, cigaretė būna iš karto paslepiama ir įrodyti, kad žmogus rūkė, labai sudėtinga“, – sutinka Viešosios tvarkos ir kontrolės skyriaus vedėjas.
Todėl, anot jo, prašoma ir pačių gyventojų pasistengti užfiksuoti pažeidimo faktą – nufotografuoti ar nufilmuoti rūkalius.
Visgi T. Martinaitis įsitikinęs, kad nerūkymo zonos statusas nėra tik tušti žodžiai.
„Tokio statuso prevencinė reikšmė gana didelė. Name iškabinti apie tai informuojantys užrašai rodo ir pačios bendruomenės aiškų požiūrį, kad rūkymas netoleruojamas“, – mano vedėjas.
Beržų gatvės 23-iuoju numeriu pažymėtas daugiabutis nerūkymo zona paskelbtas 2023-iaisiais. Ilgametė buvusi namo bendrijos pirmininkė Vanda Romanovienė sako, kad name draudžiama rūkyti balkonuose ar išlindus per buto langus.
Jos manymu, gal rūkaliai tuo ir ne itin patenkinti, nes iš pradžių yra radusi ir nuplėštų perspėjimų nerūkyti. Visgi, pasak V. Romanovienės, rūkantieji prisitaikė prie tokios tvarkos, o prie daugiabučio laiptinių įrengtos šiukšliadėžės, kieme suoliukai atsisėsti, tad dūmą užtraukti galima lauke.
V. Romanovienė pasakoja, jog jos pačios kaimynams rūkant, dūmai kildavo į jos balkoną. Dabar panevėžietė pastebi, kad jau išlindus pro langą ar balkone atvirai neberūkoma.
„Dabar galiu ir atsidaryti balkoną, ir jame ką nors padžiauti, pasidėti“, – džiaugiasi namo gyventoja.
Buvusi pirmininkė pasakoja, kad anksčiau kai kurie gyventojai rūkydavo ir laiptinėse, nors tą daryti draudžia šalies įstatymai.
Prieš keletą metų iškabinus laiptinėse perspėjimus, dabar nebetenka brautis per dūmų debesis, o laiptinių ir namo teritorijos valytojai pastebi, kad bet kur numestų nuorūkų ar pribarstytų pelenų beveik neberanda.
Pagal šalies įstatymus rūkyti draudžiama ir švietimo, sveikatos priežiūros įstaigose bei jų teritorijose, autobusų stotelių paviljonuose, vaikų žaidimų aikštelėse ir kt.
Panevėžyje nerūkymo zona paskelbta ir visa Laisvės aikštė.
O Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas socialiniuose tinkluose neseniai pasiūlė idėją visą miestą paskelbti nerūkymo zona – rūkyti būtų leidžiama tik nustatytose vietose. Taip vietos valdžia tikisi sudrausminti per pertraukas daugiabučių kiemuose rūkančius moksleivius.
T. Martinaitis abejoja, ar tokia praktika Panevėžyje pasiteisintų.
„Mokyklų yra beveik visuose mikrorajonuose, teoriškai visą Panevėžį reikėtų paskelbti nerūkymo zona. Manau, būtų nelabai protinga. Uždrausti rūkyti visame mieste būtų nesąžininga rūkančiųjų atžvilgiu“, – svarsto Viešosios tvarkos ir kontrolės skyriaus vedėjas.
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Odeta Jukniūtė atkreipė dėmesį, kad skundų dėl rūkančių moksleivių pastaruoju metu beveik negaunama arba gaunama labai mažai.
„Turbūt moksleiviai keičia rūkalus. Jie neberūko tradicinių cigarečių, o renkasi taip nebesmirdinčias elektronines. Todėl turbūt ir nebegauname tiek pranešimų, kiek jų būdavo anksčiau“, – svarsto policijos atstovė.
Komentarai
siūlau-baudas iki 1000 eurų kas įsistyklino balkonus