I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Darželiams – išgyvenimo vasara

Darželiams – išgyvenimo vasara

Panevėžio savivaldybės planą vasarą vaikus kilnoti po skirtingus darželius sugriovė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Dabar nuspręsta, kad visos miesto ikimokyklinės įstaigos dirbs visą vasarą. Visgi tai nereiškia, kad jos galės priimti visus savo auklėtinius.

Visi, bet ne visiems

Ankstesnėmis vasaromis darželiams buvo skiriama pusė įprastinio finansavimo, o šiemet per du vasaros mėnesius jiems teks vos ketvirtadalis lėšų.

Savivaldybė darželiams jau rengia raštą, kad prioritetas būtų skiriamas tik dirbantiems tėvams. Darželių vadovai pripažįsta, kad esant tokiam finansavimui laukia karšta vasara.

Panevėžio savivaldybės Švietimo skyriaus specialistės Aušros Burbienės teigimu, jau artimiausiomis dienomis ugdymo įstaigos sulauks oficialaus rašto, kaip bus organizuojamas jų darbas vasaros metu. Tuomet ir tėvai bus supažindinti su būsimąja tvarka.

Jau dabar aišku, kad vasarą dirbs visos ikimokyklinės įstaigos – kiekvienas darželis privalės užtikrinti priežiūrą savo vaikams.

Visgi tai dar nereiškia, kad vtada darželius galės lankyti visi. Pasak specialistės, kiekvienai įstaigai bus skirtas minimalus grupių skaičių komplektas: birželiui skirtas 100 proc. finansavimas, o liepos ir rugpjūčio mėnesiams – po 25 proc. Ankstesnėmis vasaromis liepai ir rugpjūčiui būdavo skiriama 50 proc. įprastinio finansavimo.

„Įstaiga, atsižvelgdama į tėvų poreikius, grupių skaičių gali koreguoti savo nuožiūra. Pavyzdžiui, jeigu darželyje yra 10 grupių, įstaiga turės 15 grupių krepšelį visai vasarai. Tad birželį galima turėti 8, liepą 4, o rugpjūtį – 3 grupes“, – aiškino A. Burbienė.

Jeigu atsitiktų taip, kad norinčiųjų lankyti būtų daugiau, nei leidžia darželio galimybės, vaikai būtų priimami pagal prioritetus, pirmenybę skiriant šeimoms, kur abu tėvai yra dirbantys ir savo atžalas planuoja leisti daugiau kaip pusę vasaros.

„Neturėtų būti tokių dalykų, kad vieną dieną veda vaiką į darželį, o kitą jau nebe. Tėvai turės labai atsakingai vertinti poreikį, kad būtų kuo mažesnė kaita suformuotose grupėse“, – tvirtino A. Burbienė.

Nors vasarą Panevėžyje dirbs visi darželiai, tačiau juose veiks vos ketvirtadalis grupių, tad į jas galės patekti tik dirbančių tėvų vaikai. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Atleis nuo mokesčio

Specialistės teigimu, naujovė numatoma tokia, kad tėvai bus motyvuojami vasarą nevesti savo atžalų į darželius atleidžiant juos nuo įstaigos reikmių mokesčio. Dabar jį priversti mokėti net ir neleidžiantieji vaikų į darželius dėl karantino.

„Tėvus nevesti savo mažųjų motyvuosime tuo, kad atleisime nuo įstaigos reikmių mokesčio už tris vasaros mėnesius“, – teigė A. Burbienė.

Tiesa, kai kurios įstaigos, jau anksčiau susiplanavusios remonto darbus, turės kreiptis į tėvus ir prašyti savo atostogas derinti prie darželio – jis visiškai užsidarys dviem savaitėms ar ilgiausiai mėnesiui. Tačiau, anot specialistės, tai bus išimtiniai atvejai. Daugiau didelių pokyčių dėl darželių vasaros darbo nebeturėtų būti – šį projektą jau „palaimino“ ir Sveikatos apsaugos, ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, ir Savivaldybės teisininkai.

Gali tik rekomenduoti

Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Kazimieras Armonavičius sako, kad jau po Velykų įstaigas turėtų pasiekti rekomendacijos dėl darbo vasarą.

„Mes, sėdėdami Laisvės a. 20, negalime žinoti kiekvienos įstaigos specifinių dalykų, todėl tik rekomenduosime, kaip darželiai galėtų dirbti“, – pabrėžė K. Armonavičius.

Jo teigimu, atliktos apklausos duomenimis, vasarą darželius lankyti pageidavo apie 60 proc. vaikų. Tačiau, anot pavaduotojo, praktika rodo, kad šie skaičiai būna gerokai mažesni.

Kalbėsis su tėvais

Ir ankstesnėmis vasaromis, kai darželiams buvo skiriama pusė įprastinio finansavimo, ikimokyklinių įstaigų vadovai neramiai komplektuodavo grupes, kad tik tilptų visi norintieji. Dabar finansavimą nurėžus iki ketvirtadalio, jie stveriasi už galvų.

„Situacija sudėtinga. Darželių vadovų laukia itin karšta vasara. Labai tikimės, kad Savivaldybė aiškiai apibrėš, kokius vaikus galėsime priimti, o kokių ne. Turi būti ne tarimasis su tėvais, o labai aiškios gairės, kad paskui nebūtų vertas ir vertesnis“, – mano didžiausio mieste lopšelio-darželio „Draugystė“ direktorė Jurgita Ožekauskienė.

„Tėvus nevesti savo mažųjų motyvuosime tuo, kad atleisime nuo įstaigos reikmių mokesčio už tris vasaros mėnesius.“

A. Burbienė

Jos nuomone, kartais apeliuoti į tėvų sąmoningumą neužtenka: paskelbus karantiną į darželius savo atžalas leido tik tie, kurie iš tiesų neturėjo galimybių jų prižiūrėti namuose, o dabar lanko praktiškai visi.

Lopšelio darželio „Sigutė“ direktorė Berutė Laureckienė taip pat rengiasi neeilinei vasarai. Darželyje iš 11 grupių liepą ir rugpjūtį turėtų likti tik po tris, bet neįmanoma su tokiu grupių skaičiumi patenkinti visų tėvų poreikio.

„Vaikų bus gerokai daugiau, nei Savivaldybė gali įsivaizduoti. Bandysime kalbėtis su tėveliais, kad kas tik gali, nevestų vaikų jau birželį“, – pripažįsta B. Laureckienė.

Komentarai

  • Po karantino paskelbimo buvo beveik pilnos grupės vaikų, vasarą bus tas pats, jei rekomenduos, o ne draus visiems bedarbiams vesti tai ir ves, atmerkit akis ponai iš Laisvės a., pasidomėkit, kiek nedirbančių veda dabar, karantinas dar neatšauktas.

    • Nelabai rūpi, straipsnis apie tai,kad skatins nevesti atleisdami nuo mokėjimo vasaros metu, o realybe visai kita.. tai kodėl turi mokėt už tai ko negauna.

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų