Darbo inspekcijos akiratyje – nelegalai

Darbo inspekcijos akiratyje – nelegalai

Nelegalus darbas – vis dar aktuali problema. Valstybinė darbo inspekcija, tikrindama įmones, randa įvairių pažeidimų.

Darbo inspekcijos Panevėžio skyriaus inspektoriai Domas Rinkūnas ir Donatas Jasiukėnas, vakar surengę neplaninį patikrinimą, didelių pažeidimų ar nelegalaus darbo atvejų nenustatė. Vis dėlto teks aiškinantis, ar vienoje statybvietėje miesto centre nedirbama nelegaliai. Įtarimų sukėlė žmogaus elgesys. Išvydęs automobilius, jis įėjo į remontuojamą namą ir užsirakino.

Pasak inspektorių, tokiu atveju į privačią nuosavybę įeiti negalima, tačiau tai nereiškia, kad nuleidžiamos rankos. Bus vykdoma stebėsena ir bandoma užtikti dirbančius žmones, užfiksuoti šį faktą.
Per neplaninį reidą keliose Panevėžio automobilių remonto paslaugas teikiančiose ir prekybos įmonėse žiūrėta, ar nėra nelegalių darbuotojų, ar dirbama nustatytu laiku. Inspektoriai į įmones vyko jau pasirengę – turėdami iš „Sodros“ gautą darbuotojų sąrašą. Nė vienoje tikrintoje įmonėje nelegalių darbuotojų nerasta. Automobilių remonto ir priežiūros įmonėje nekabėjo darbo grafikas, tačiau pagal Darbo kodeksą jis gali būti padalinyje arba įmonėje. Šiuo atveju, tokį grafiką turėjo įmonės buhalterė. Paprašyta, kad dokumentai būtų persiųsti inspektoriams.

Dar vienoje viešojoje įstaigoje jos savininkei kilo neaiškumų dėl dokumentų tvarkymo. Inspektoriai nustatė, kad darbo grafikas sudarytas ne visiems darbuotojams. Be to, nenurodyta pietų pertrauka. Su savininke sutarta, kad visus reikalaujamus dokumentus ji vėliau atveš į skyrių.
„Bus surašytas reikalavimas pašalinti pažeidimą: sudaryti grafiką visiems darbuotojams“, – kad reikės susitvarkyti visus dokumentus, sako D. Jasiukėnas.

Patikrintas ir pagal verslo liudijimą netoliese dirbantis asmuo. Nei jam pačiam, nei inspektoriams internetu prie Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenų bazės prisijungti nepavyko, tad visa reikiama informacija sužinota telefonu. Inspektoriai gavo patvirtinimą, kad žmogus turi verslo liudijimą iki metų pabaigos.
„Manom, kad rezultatas geras. Dauguma susitvarko dokumentus – kas dirba individualiai, perka verslo liudijimą“, – apibendrina reidą inspektoriai.

Linkę pagudrauti

Pasak D. Jasiukėno, dėl nelegalaus darbo bene daugiausia problemų kelia statybos ir žemės ūkio sektoriai. Dideliuose statybos objektuose, pavyzdžiui, kur vykdoma renovacija, nelegalių darbuotojų paprastai nebūna. Ten tikrinama, tačiau daugiau dėmesio tenka skirti darbų saugai.

„Pažeidimų randame privačiame sektoriuje, kur statomi individualūs namai. Būna, įsigyja verslo liudijimą darbo dienoms, o savaitgaliui neturi. Jei savaitę lijo, o savaitgalį oras geras, žmogus pažiūrėjo, kad saulutė šviečia, ir išėjo dirbti“, – inspektorius sako, kad panašių pažeidimų pasitaiko ne vienas.
Savaitgalį patikrinus prekiaujančius kaimiškose vietovėse, taip pat randama pažeidėjų.

Šiemet Panevėžio skyriaus inspektoriai jau atliko apie 660 patikrinimų. Per mėnesį visoje apskrityje būna apie 60 patikrinimų. Iki šiol jau nustatyta daugiau nei 120 nelegalių darbuotojų, apie 100 pažeidimų, kai dirbta nesilaikant darbo ir poilsio režimo. Pasak D. Jasiukėno, būna, kad išvydę inspektorius darbuotojai bando bėgti.

Jo teigimu, jei žmogus neturi verslo liudijimo, dirba neįregistravęs individualiosios veiklos, išsikviečiamas į skyrių ir surašomas protokolas. Jeigu per metus pagaunamas pirmą sykį, surašomas administracinis nurodymas, pagal kurį per dešimt darbo dienų reikia sumokėti pusę minimalios baudos. Už tokį pažeidimą ji dabar yra nuo 144 iki 289 eurų.

Jeigu nelegalus darbas fiksuojamas įmonėje, procesas gerokai sudėtingesnis. Surašomi liudininkų parodymai, nelegalių darbuotojų pasiaiškinimai, protokolas. Galiausiai visa byla perduodama teismui.

Sudėtinga problema

Valstybinės darbo inspekcijos Panevėžio skyriaus vedėjo Rimanto Trotos teigimu, kuo dažniau tikrinama, tuo daugiau randama nelegalių darbuotojų. Galima išskirti du atvejus, kaip teisinamasi. Jei žmogus dirba sau, sako, kad reikės atiduoti daug pinigų, o nelegaliai dirbdamas užsidirbs. Darbdavys teisinasi, kad reikia mokėti labai didelius mokesčius.

„Darbdavys nelegalų darbą maskuoja taip: darbuotojas pusę dienos dirba legaliai, o už kitą pusę atlygį gauna vokelyje. Surasti arba išaiškinti šitą antrą dalį sudėtinga todėl, kad jis ir vienos, ir kitos pusės slepiamas“, – „Sekundei“ teigė R. Trota.

Susidūręs su problemomis, kai nori išeiti darbo, darbuotojas atsiveria ir pradeda kalbėti. Tada, pasak vedėjo, jau būna vėlu, nes neįmanoma patikrinti.
„Kiek metų dirbame toje srityje, bet progreso nepasiekiame. Nesvarbu, kad didelės baudos“, – vedėjas tvirtina, kad nelegalaus darbo problema vis dar egzistuoja.

Inspektoriai ne tik rengia patikrinimus, bet ir tiria gaunamus skundus. Maždaug pusė jų pasitvirtina. Pasak R. Trotos, nėra brigados, kuri galėtų labai operatyviai arba po darbo nuvažiuoti ir patikrinti, tad kartais nieko neberandama, tačiau, nepaisant to, vykdoma stebėsena.
Jo teigimu, daugiausia pažeidimų – dirbama neturint verslo liudijimo.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų