P. Židonio nuotr.

Darbdavius pinigais vilios įdarbinti jaunimą

Darbdavius pinigais vilios įdarbinti jaunimą

Artėjant mokslo metų pabaigai, studentai ir moksleiviai sukrunta ieškotis darbo vasarai. Visgi darbdaviai net ir trūkstant darbuotojų jaunimui nenoriai verdavo duris.

Šįmet Panevėžio savivaldybė darbdavius įdarbinti jaunuolius ėmė vilioti skatindama piniginėmis išmokomis. Norą per vasarą priimti studentus ir moksleivius jau pareiškė per keturios dešimtys miesto įmonių ir įstaigų. Kai kurios jų sutiktų netgi atsisakyti siūlomos pagalbos, kad tik Savivaldybė padėtų rasti dirbančiųjų.

Miesto Savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorės Tomos Karosienės teigimu, verslo atstovai jau parodė susidomėjimą ir šiuo metu galėtų pasiūlyti 45 darbo vietas jaunimui vasaros sezonu.

Visgi tiek įdarbinti skiriant kompensacijas nėra finansinių galimybių.

Savivaldybė numačiusi tik 6 tūkst. eurų, kad miesto jaunimas vasarą gautų darbo. Darbdaviui, priėmusiam jaunuolį nuo 14 iki 29 metų, būtų skiriama 300 eurų kompensacija už visą etatą per mėnesį. Jei norinčiųjų būtų daugiau, prioritetas būtų teikiamas 14–19 metų jaunimui. Darbdavys kompensaciją gali gauti daugiausia už tris tokius darbuotojus. Programos laikotarpiu vienam darbdaviui maksimaliai gali būti skirta 1 800 eurų kompensacija.

Anot jos, kiek Panevėžio jaunimo turės galimybę padirbėti per vasarą, kol kas sunku apskaičiuoti. Jeigu vienas jaunuolis įsidarbins dviem mėnesiams ir abu mėnesius dirbs visu etatu, tuomet įdarbinti galima bus tik 10 jaunuolių.

Dar laukiame žinios iš Jaunimo reikalų departamento. Pateikėme paraišką 10 tūkst. eurų. Kiek lėšų gausime, paaiškės birželio pradžioje. Tai leistų dar daugiau jaunuolių sudaryti galimybes padirbėti per vasaros atostogas“, – teigė T. Karosienė.

Labiausiai domisi nepilnamečiai

Jaunimo reikalų koordinatorės teigimu, jaunimui darbdaviai siūlo įvairius nekvalifikuotus darbus: nuo pakavimo iki pagalbos virtuvėje ar prie medienos darbų. Taip pat darbdaviai laukia ir nebijančiųjų prisiimti didesnės atsakomybės, pavyzdžiui, padirbėti vaikų darželyje auklėtojos padėjėja, vaikų stovyklos vadovu, vandenlenčių parko operatoriumi ar projektų vadovo asistentu. Daugelis šių darbų yra siūlomi tik pilnamečiams. Anot T. Karosienės, iš daugiau kaip keturių dešimčių darbdavių tik vienetai pažymėjo, kad mielai įdarbintų 14–17 metų jaunimą.

Dauguma pageidavo, kad darbuotojai būtų sulaukę pilnametystės. Tačiau tiek aš pati, tiek ir darbdaviai daugiausia skambučių gauname iš 14–16 metų jaunimo ar jų tėvų“, – pastebi T. Karosienė.

Jos teigimu, tokio amžiaus jaunimui sudėtingiausia įsidarbinti dėl įvairiausių apribojimų.

Atrodytų, juk kavinėje lėkštes tikrai galėtų nešioti, bet kavinėse paprastai prekiaujama alkoholiu, tai reiškia, kad nepilnamečiai tokioje vietoje dirbti negali. Su pinigais jiems taip pat negalima dirbti. Gamyboje laukia dar kiti pavojai. Turime įmonių, kurios siūlo darbus ir 14–16 metų jaunuoliams, pavyzdžiui, prie pakavimo darbų, bet tokių pasiūlymų – vienetai“, – pasakojo T. Karosienė.

Anot specialistės, didžioji dalis darbdavių jaunimui suteikia galimybę šiek tiek užsidirbti tik todėl, kad iš Savivaldybės gali tikėtis finansinės paramos. Tačiau atsirado ir tų, kurie mielai jaunimą įdarbintų ir be jokių subsidijų – kad tik atsirastų norinčiųjų dirbti.

Darbo rinkoje situacija sudėtinga, tad darbdaviai visais įmanomais kanalais ieško darbuotojų. Vasarai rasti darbuotoją tikrai sunku, laikinų darbų paprastai žmonės nelabai nori, tad belieka moksleiviai ir studentai“, – mano T. Karosienė.

Auklėtojos laukia padėjėjų

Net tris auklėtojos padėjėjas vasarai žada įdarbinti lopšelis-darželis „Žvaigždutė“. Už šį darbą siūlomas šiek tiek didesnis nei minimalus atlygis. Lopšelio-darželio vadovė Jurgita Ablėnė teigė, kad per karantiną daugelis įstaigų vengia įsileisti bet kokius pašalinius asmenis, tačiau „Žvaigždutė“ priima ne tik savanorius, pedagoginę praktiką norinčius atlikti studentus, bet ir gali įdarbinti jaunus žmones, ypač svajojančius apie darbą su vaikais.

Paskaityti apie šią profesiją viena, bet išbandyti savo kailiu – kas kita. Tik padirbėjus pasimato, kad ne viskas taip paprasta ir lengva. Reikia ne tik pasirūpinti patalpų ir inventoriaus švara, bet ir padėti auklėtojoms užimti vaikus“, – kalbėjo direktorė.

J. Ablėnės teigimu, jau ir ankstesniais metais jie priimdavo jaunus žmones laikinai vaduoti atostogų išeinančius darbuotojus. Po tokios patirties vieni daugiau niekada nebegrįžta į darželį, o kiti laukia vadinamojoje rezervo eilėje – atsiradus laisvai darbo vietai, pirmiausia jie kviečiami.

Tokia vasaros praktika – puiki galimybė tiek pačiam jaunam žmogui pajausti, ar norėtų ir galėtų dirbti tokį darbą, tiek ir mums pamatyti, ar toks darbuotojas turi šiam darbui reikalingų asmeninių savybių“, – abipusę naudą įžvelgia J. Ablėnė.

Šiuo metu jau yra penki kandidatai, norintys vasarą padirbėti vaikų darželyje. Kiek jų bus įdarbinta, direktorė dar negali pasakyti.

Kol vasarai dar nesukomplektuotos grupės, negaliu atsakyti, kokiam laikui ir kiek darbuotojų reikės. Bent planuojame įdarbinti tris žmones“, – sakė J. Ablėnė.

Pasak J. Ablėnės, lopšelis-darželis „Žvaigždutė“ vasarai pasirengęs įdarbinti et tris auklėtojos padėjėjas. Už šį darbą siūlomas šiek tiek didesnis nei minimalus atlygis. P. Židonio nuotr.

Pasak J. Ablėnės, lopšelis-darželis „Žvaigždutė“ vasarai pasirengęs įdarbinti et tris auklėtojos padėjėjas. Už šį darbą siūlomas šiek tiek didesnis nei minimalus atlygis. P. Židonio nuotr.

Abipusė nauda

Tris darbuotojus nuo 16 metų mielai priimtų ir bendrovė „Prorentus“. Kaip sakė jos rinkodaros vadovė Andra Adomavičienė, vasaromis beveik kasmet įmonė įdarbina nepilnamečių.

Darbdaviai tikisi, kad naujasis darbuotojas iš karto neš norimą rezultatą. Bet kiekvieną jauną specialistą – ar jam 16, ar 19 metų – reikia prižiūrėti, jis neturi darbo įgūdžių, elementarių žinių. Tokia programa bent kažkiek kompensuoja tas investicijas į jaunus žmones“, – mano A. Adomavičienė.

Ji sutinka, kad dalis darbdavių baiminasi įdarbinti nepilnamečius, nenorėdami atsidurti po didinamuoju Darbo inspekcijos ar tėvų stiklu. Visgi, anot rinkodaros vadovės, kuo jaunimas anksčiau įsitrauks į darbo rinką, tuo visiems bus geriau. Tai ugdo jaunų žmonių atsakomybę ir supratimą, kad pinigus reikės užsidirbti patiems.

Amerikoje vaikai jau nuo keturiolikos metų dirba ir prisideda prie šeimos biudžeto. Manau, kad tai netolima ir Lietuvos ateitis“, – įsitikinusi A. Adomavičienė.

O kiek greitai ji ateis, priklausys ir nuo pačių darbdavių požiūrio. Pasak įmonės atstovės, tai ir viena iš galimybių užsiauginti darbuotojus. Gerų amatininkų ir darbininkų šiuo metu ypač trūksta.

Aš ir pati nuo 15 metų dirbu. Daugelis darbdavių tikriausiai irgi prisimena, kaip būdami jauni norėjo užsidirbti savų pinigų“, – sakė A. Adomavičienė.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų