Darbdavių ir paramos kaktomuša

Darbdavių ir paramos kaktomuša

Panevėžio darbdaviams jau tapo rimtu iššūkiu rasti ne tik aukštos kvalifikacijos specialistų, bet ir nekvalifikuotų darbuotojų. Medelyne Panevėžio rajone obuolius skina netgi bankininkai, atvykę iš trečiųjų pasaulio šalių, o vietos įmonių vadovai susiėmę už galvų – kai kuriose trūksta net po kelis šimtus nekvalifikuotų darbininkų.

 

Seimui mestelėjus pašalpų gelbėjimo ratą pandemijos nuskriaustai liaudžiai, nedarbas kas mėnesį muša naujus rekordus. Panevėžio darbdaviams jau tapo rimtu iššūkiu rasti ne tik aukštos kvalifikacijos specialistų, bet ir nekvalifikuotų darbuotojų.

Obuolių derliaus sulaukusiame Dembavos medelyne šį rudenį galbūt jau daugiau triūsia ukrainiečių nei vietinių gyventojų. Fizinio darbo lietuviškame sode nebijo net bankininkai iš svečios šalies. Ir tokius emigrantus visai tenkina siūlomas atlygis Panevėžio rajone.

O vietiniai mieliau renkasi nuo birželio vidurio Seimo patvirtintas 200 eurų per mėnesį siekiančias išmokas Užimtumo tarnyboje ieškantiems darbo. Vyriausybei vos prakalbus apie tokį pandemijos pasekmių švelninimo planą, darbdaviai prognozavo masines bedarbių atostogas vasarai, o gal ir visam pusmečiui.

Regis, jų prognozės išsipildė. Užimtumo tarnybos duomenimis, nedarbas Lietuvoje muša rekordus ir siekia 13,7 proc., bedarbiais registruoti 235 tūkst. darbingo amžiaus žmonių. Tai beveik trigubai daugiau nei Panevėžyje yra gyventojų.

O Aukštaitijos sostinėje per rugpjūtį nedarbas šoktelėjo procentu. Rugsėjo 1-ąją Panevėžyje bedarbiai sudarė 14,4 proc. visų darbingo amžiaus gyventojų. Darbo neturėjo 7389 panevėžiečiai. Lyginant su kovo 1-ąja, registruotas nedarbas išaugo net 5,9 procentiniais punktais. Per metus šis rodiklis pakilo 7,2 proc. ir pasiekė 2008–2009 metų lygį, kai pasaulį purtė ekonomikos krizė.

Nesulaukia šimtų

Užimtumo tarnybos duomenimis, šiuo metu Panevėžio mieste siūlomos 575 laisvos darbo vietos. Tai tik devyniais pasiūlymais mažiau nei pernai tuo pačiu metu.

Viltį prarandantys Panevėžio darbdaviai potencialius darbuotojus jau vilioja skelbimais, kuriuose žada atlyginimą jau antrą darbo dieną, kiti atlyginimą siūlo kada tik naujokas darbuotojas norės ir ne rečiau nei kartą per savaitę.

Viena stambiausių įmonių Panevėžyje „PKC Group Lithuania“ skelbia šiuo metu ieškanti 300–400 naujų nekvalifikuotų darbuotojų. Tai daugiau nei trečdalis visų dabar turimų šios gamyklos pajėgų. Nemažo darbo rankų papildymo bendrovei prireikė po vasaros pagausėjus užsakymų. Nors verslas atsigauna, bet darbuotojų paieškos sekasi labai sunkiai.

Obuolių derliaus sulaukusiame Dembavos medelyne šį rudenį triūsia ukrainiečiai, bet retą vietinį vilioja fizinis darbas lietuviškame sode. „Sekundės“ nuotr.

„Darbininkų ieškome ir patys, ir per įdarbinimo agentūras – reikia pripažinti, kad tai sunki misija. O žmonių dabar reikia daug“, – pasakoja „PKC Group Lithuania“ personalo specialistė Dominyka Tvaskutė.

Jai sunku paaiškinti, kodėl neturintieji darbo nesibeldžia į šios gamyklos vartus. Specialistė neatmeta, kad bedarbius dabar ramina ir gaunamos darbo paieškų išmokos.

„Po vasaros nemažai darbuotojų išėjo. Nepasisako jie, kodėl priėmė tokį sprendimą. Dalis dirbusiųjų studentai ir mokiniai, jie grįžo į mokslus. Bet manau, yra tiesos, kad ir socialinė parama sunkina darbuotojų paieškas“, – kalbėjo D. Tvaskutė.

Bendrovė ieškomam operatoriui nusiteikusi mokėti 3,73 euro už valandą. Skeptiškai žiūrinčiuosius į tokį uždarbį įmonė ramina, jog darbuotojai papildomai finansiškai skatinami už rezultatus. Per savaitę gamykloje tenka paplušėti iki 40 val.

Stojo štilis

Penkių darbuotojų Panevėžyje šiuo metu ieško ir bendrovė „Vilniaus duona“.

Reikalingam pakuotojui siūlomas 800 eurų atlyginimas, neatskaičius mokesčių, mokamas 2 kartus per mėnesį. Kandidatui į tokią neterminuotą darbo vietą pamainomis užtektų pagrindinio išsilavinimo.

„Situacija su darbuotojų paieškomis dabar tikrai sudėtinga. Nėra lengva rasti darbuotojų visuose mūsų bendrovės padaliniuose: tiek Panevėžyje, tiek Vilniuje, tiek Kaune. Tiesa, pastaruosiuose dar sunkiau – Panevėžyje per dieną dar sulaukiame bent 20 paklausimų dėl darbo, o kituose miestuose – vos poros skambučių“, – sako įmonės „Vilniaus duona“ personalo vadybininkas Giedrius Vilkuotis.

Anot jo, ne visi besikreipiantys dėl darbo jo rimtai ir nori.

G. Vilkuotis svarsto, jog galbūt vasarą žmonės išsimaitina iš uogų, grybų, sezoninių darbų. Visgi personalo vadybininkas įtaria, kad prie tokios situacijos prisidėti galėjo ir patogus gyvenimas iš pašalpų.

„Negaliu tvirtinti, kad darbo paieškas stabdo pašalpos. Bet tą įtariu. Atsiradus naujoms socialinėms išmokoms, mūsų reikaluose stojo visiškas štilis“, – sako G. Vilkuotis.

Tūkstančiai remtinų

Užimtumo tarnyba informuoja, kad iki rugsėjo 1-osios dėl darbo paieškos išmokos į ją kreipėsi 9,7 tūkst. Panevėžio miesto ir rajono gyventojų. Tokia parama jau skirta 8,9 tūkst. panevėžiečių.

Daugiau nei trečdaliui mokama 42 eurų dydžio išmoka, priklausanti tiems, kurie jau gauna įprastą nedarbo socialinio draudimo išmoką. Daugiau nei 60 proc. bedarbių mokama 200 eurų, nes jie negauna minėtos nedarbo išmokos.

Daugiausia darbo pasiūlymų Panevėžio miesto ir rajono darbdaviai pateikė nekvalifikuotiems surinkėjams, pagalbiniams darbininkams, nekvalifikuotiems apdirbimo pramonės darbininkams, virėjams, valytojams, plataus profilio statybininkams, nekvalifikuotiems ūkio derliaus nuėmėjams, pakuotojams, vairuotojams ekspeditoriams, barmenams padavėjams“, – komentavo Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Milda Jankauskienė.

Panevėžio rajono savivaldybėje rugpjūčio mėnesį į Užimtumo tarnybą kreipėsi 368 darbo neturintys asmenys. Pernai tuo pačiu laikotarpiu – 236.

Rugsėjo 1-osios duomenimis, Panevėžio rajone iš viso registruota 3116 darbo neturinčių asmenų, o tai sudaro 14,2 proc. darbingo amžiaus gyventojų šioje savivaldybėje.

Nuo kovo 1-osios nedarbas Panevėžio rajone išaugo 4,8 procentiniais punktais.

Komentarai

  • Bedarbių pilna, o darbo rankų trūksta. Komedijos ir tiek.

  • Perpus sumažinti tas pašalpas reikia, o tai jau virstame pašalpinių, nenorinčių dirbti, valstybe.

    • artėju pas jus kosminiu greičiu. Tuoj bus kiekvienam pagal poreikisu ir iš kiekvieno pagal galimybes (norus)?

      • Vieniems komunizmas, kitiems baudžiava – Lietuvoje kol kas yra tik taip.

  • Moketu PKC normalias algas daug turetu darbuotoju

Rodyti visus komentarus (5)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų