Dalis moksleivių grįžta į mokyklas, leista bendrauti vienišiems asmenims

Dalis moksleivių grįžta į mokyklas, leista bendrauti vienišiems asmenims

Vyriausybei trečiadienį pakoregavus karantino suvaržymus, į mokyklas galės grįžti visų klasių moksleiviai, patiriantys sunkumų mokantis iš namų, o vieniši ar negalią turintys asmenys turės galimybę bendrauti su kitais šeimos ūkiais net ir kitose savivaldybėse.

„Tai tarsi moralinė skola žmonėms, kurie yra vieniši ir tikrai jaučia pakankamai didelę psichologinę įtampą (…) taip pat ir dėl vaikų iš šeimų, kuriems namuose dėl įvairių priežasčių mokytis yra sunku“, – posėdyje sakė premjerė Ingrida Šimonytė.

Karantino ribojimai papildyti nuostata, kad savivaldybės privalo užtikrinti 1-12 klasių moksleivių ugdymą, priežiūrą ir maitinimą, kai jie neturi sąlygų mokytis namuose arba jiems reikalinga kita pagalba mokantis nuotoliniu būdu mokyklos vaiko gerovės komisijos sprendimu.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pabrėžė, kad taip siekiama padėti moksleiviams iš socialiai pažeidžiamų šeimų, kurie neturi sąlygų mokytis namuose, suteikiant jiems galimybę mokytis iš mokyklos, vaikų ar jaunimo dienos centrų.

Kaip ir anksčiau, dėl pradinukų galios nuostata, jog jų nuotolinį ugdymą mokyklose savivaldybės privalo užtikrinti tais atvejais, kai jų tėvai ar globėjai privalo atlikti darbą darbo vietoje ir „negali užtikrinti vaikų, ugdomų pagal pradinio ugdymo programą, priežiūros“.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija nurodo, jog „sergančiųjų ar izoliuotųjų skaičius mokyklose žymiai sumažėjęs“, o atsižvelgiant į Pasaulio sveikatos organizacijos, Vilniaus universiteto mokslininkų tyrimus, mokyklų uždarymas turi neigiamą poveikį mokinių sveikatai ir gerovei, ypač mokiniams iš socialiniai pažeidžiamų šeimų.

Pabrėžiama, kad grąžinant į mokyklas moksleivius, kurie neturi tinkamų sąlygų mokytis namie, siekiama jiems padėti didinti motyvaciją ir suteikti reikiamą pagalbą. Šiems vaikams būtų sudaroma galimybė mokyklose mokytis nuotoliniu būdu, gauti tam būtinas priemones, o tiems, kuriems priklauso – nemokamą maitinimą.

Vyriausybės vertinimu, papildomos konsultacijos, motyvacija ar aprūpinimas įranga ir internetu reikalingas maždaug 25 tūkst. šalies mokinių, maždaug pusei jų skirtas nemokamas maitinimas.

Vienišių bendravimui nebebus judėjimo ribojimų

Taip pat trečiadienį įteisinti vadinamieji „socialiniai burbulai“, t.y. sudaryta galimybė bendrauti dviem šeimoms ar namų ūkiams, kai juos sudaro ne daugiau nei vienas asmuo arba jei šeimoje yra neįgalus nepilnametis ar priežiūros dėl neįgalumo reikalaujantis suaugęs asmuo.

Pažymima, kad tokiems artimus kontaktus turintiems šeimų ar namų ūkio nariams būtų draudžiama turėti taip pat artimus kontaktus su kitais asmenimis darbo ir kitose vietose.

Be kita ko, šiems artimus kontaktus turintiems asmenims leidžiama judėti iš vienos savivaldybės į kitą, jeigu jie yra skirtingose savivaldybėse.

Pasak A. Dulkio, taip siekiama „suteikti emocinę ir praktinę pagalbą“ vienišiems asmenims. I. Šimonytė sako, kad atlaisvinimai leis labiau atsižvelgti į šių asmenų bendravimo poreikius, kai jie „galės kažką daryti ir nesijausti kalti, kad pažeidžia taisykles“.

Karantinas dėl plintančio koronaviruso Lietuvoje paskelbtas pernai lapkričio 7 dieną, nuo gruodžio 16 dienos jo režimas sugriežtintas ir pratęstas iki sausio 31-osios.

Šiuo metu šalyje uždaryta daugelis parduotuvių, sporto ir laisvalaikio praleidimo vietų, apribotas paslaugų teikimas, žmonių judėjimas tarp savivaldybių ir susibūrimai tiek namuose, tiek viešose vietose.

„Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama“.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų