Cigaretės dūmai kasmet numarina po Pasvalį

Cigaretės dūmai kasmet numarina po Pasvalį

Nėra rūkaliaus, kuris nebūtų girdėjęs apie rūkymo sukeliamą žalą. Su vienos cigaretės dūmais į aplinką ir žmogaus organizmą patenka šimtai kenksmingų medžiagų, kurios ilgainiui atima sveikatą. Apskaičiuota, kad tabako vartojimas, įskaitant pasyvų rūkymą, Lietuvoje kasmet nusineša apie 6 tūkst. gyvybių.

Kitaip tariant, dėl rūkymo Lietuvoje kasmet išnyksta maždaug Pasvalio dydžio miestas. Tačiau cigaretę traukiančių žmonių ir toliau sutinkame tiek Pasvalyje, tiek Panevėžyje.

Mokslininkai yra nustatę, kad su cigarečių dūmais rūkantieji į savo organizmus įtraukia per 7 tūkstančius cheminių junginių, kurie susidaro tabakui degant. Keli šimtai junginių laikomi kenksmingais sveikatai, o apie 100 iš jų yra patvirtinti kancerogenai.

Ir net ne pats tabakas, o dūmai bei kenksmingos medžiagos, kurios susidaro tabakui degant, yra pagrindinė sergamumo ir mirtingumo priežastis. Ne tik rūkalių, bet ir dūmais kvėpuojančių aplinkinių.

Rūkančiųjų mažėja, bet labai lėtai

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis, iš viso mūsų šalyje kasdien rūko 22 proc. gyventojų. Tiesa, prieš kelerius metus rūkančiųjų buvo daugiau – 28 procentai.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenys rodo, kad visuomenė be cigarečių dūmų – itin sunkiai pasiekiamas tikslas. Organizacija suskaičiavo, kad iš viso pasaulyje šiuo metu rūko apie daugiau kaip 1,3 milijardo asmenų. Prognozė, kad po penkerių metų metais rūkančiųjų bus tik 2 procentais mažiau, guodžia menkai.

Tenka pripažinti, kad per artimiausius metus reikšmingesnių pokyčių neįvyks – pasaulis neatsisakys žalingo įpročio, nors Žemėje dėl tabako žalos kas 6 sekundes miršta žmogus.

Didžiausias kaltininkas – visgi ne nikotinas?

Smilkstančių cigarečių dūmai – viena iš priežasčių, kodėl Lietuvoje vyrai gyvena gerokai trumpiau negu moterys. Statistika negailestinga: rūko 34 proc. vyrų ir 12 proc. moterų. Šį įprotį lydi širdies ir kraujagyslių ligos, taip pat su rūkymu siejama net 75 procentai visų kvėpavimo sistemos ligų.

Apskritai, rūkymas sukelia daugiau sveikatos problemų ir mirčių nei visos kitos legalios ir nelegalios priklausomybę sukeliančios medžiagos kartu sudėjus. Tai yra viena iš svarbiausių mirties priežasčių pasaulyje.

Tačiau prie ligų daugiausiai prisideda ir mirtis lemia ne nikotinas, kuris keikiamas nuo seno, o visai kitos kenksmingos medžiagos, kurios susidaro tabakui degant.

Nikotinas – priklausomybės priežastis

Nikotino „nuopelnas“ – sukelta priklausomybė. Moksliškai kalbant, traukdami cigaretę, rūkaliai savo smegenis aprūpina nikotinu, kuris aktyvuoja neuroreceptorius – išsiskiria laimės hormonu dažnai vadinamas dopaminas. Dėl to žmogus išgyvena savotiška pakylėjimą, patiria geros jausenos būseną.

Labai greitai smegenys šio cheminio atlygio pradeda reikalauti nuolat. Tačiau ilgainiui rūkantysis cigaretę prisidega ne iš dėl malonumo, o tiesiog norėdamas numalšinti blogą savijautą – nikotino stygių organizme. Tada su dūmais į organizmą patenka nikotinas ir gausybė gerokai kenksmingesnių cheminių junginių.

Įdomu tai, kad Jungtinės Karalystės Nacionalinis sveikatos priežiūros ir slaugos institutas yra nustatęs, jog įprasti nikotino kiekiai trumpuoju laikotarpiu iš esmės nedaro poveikio sveikatai. Žinoma, nikotinas nėra nerizikingas. Jis gali būti toksiškas, jei vartojamas dideliais kiekiais.

Mesti rūkyti pavyksta retam

Norėdami išvengti padarinių, dauguma rūkančiųjų bent kartą gyvenime yra priėmę geriausią sprendimą – mesti rūkyti.

Tačiau priklausomybė nuo nikotino yra viena stipriausių. Realiai mesti rūkyti pavyksta vos 5 proc. norinčiųjų. Kai iš viso net 70 proc. rūkančiųjų prisipažįsta, kad yra bandę atsikratyti įpročio, kuris kasdien organizmą teršia dūmais – kenksmingomis medžiagomis.

Taip pat sveikatos specialistai atkreipia dėmesį, jog labai dažnai priklausomybė sugrįžta per trejus metus. Tad tiek rūkantiesiems, tiek jų šeimoms ir draugams reikia nemažai valios ilgam iššūkiui įveikti.

Pasiglemžia daugiau gyvybių negu alkoholis

Pagalbą teikia ir Respublikinio priklausomybės ligų centro Panevėžio filialas – daugiau nei 15 metų priklausomybės ligų gydymo paslaugas teikianti specializuota gydymo įstaiga. Filiale teikiama visa kvalifikuota pagalba ir kokybiškas gydymas nuo išblaivinimo, abstinencijos gydymo, iki reabilitacijos paslaugų ir tolimesnių konsultacijų, padedančių išvengti atkryčio ir gyventi visavertį gyvenimą.

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos duomenimis, tabako vartojimas, įskaitant pasyvų rūkymą, Lietuvoje sukelia pusantro karto daugiau mirčių negu alkoholio vartojimas.

Peršasi išvada, kad rūkymo problema turėtų sulaukti kur kas didesnio šeimos gydytojų ir visuomenės sveikatos specialistų dėmesio. Anot psichiatrų, dabar rūkymas dažnai atsiduria nuošalyje, nes nesukelia tokių skaudžių socialinių pasekmių kaip priklausomybė nuo alkoholio ar narkotikų. Istorijos apie narkomanus, kurie dėl dozės iš namų išneša turtą ar įvykdo nusikaltimus, nuskamba pakankamai dažnai. Tuo tarpu rūkantys asmenys dėl pakelio cigarečių taip nesielgia.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų