DELFI nuotr.

Brandos egzaminus palengvins naujovės

Brandos egzaminus palengvins naujovės

Šiųmečiai abiturientai brandos egzaminus laikys jau kitaip, nei pernykščiai. Ir didesnė dalis pokyčių bus susiję su lietuvių kalbos bei literatūros egzaminais.

Kaip ir praėjusiais metais, norint gauti brandos atestatą, reikės išlaikyti 2 egzaminus – privalomą lietuvių kalbos ir literatūros bei vieną pasirinktą. Pasirinktojo egzamino ar jo tipo (valstybinis ar mokyklinis) keisti bus nebegalima.

Brandos egzaminus, išskyrus mokyklinius menų ir technologijų, pasirinkti reikia iki vasario 24 dienos.

Stojantiesiems į valstybės finansuojamas studijas aukštosiose mokyklose būtinas užsienio kalbos bei matematikos egzaminas, pastarojo nereikia tik pretenduojantiesiems į menų studijas.

Viena didžiausių šiųmečių naujovių, pasak Panevėžio miesto savivaldybės Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus vyriausiosios specialistės Minolės Petronytės-Kairienės, bus brandos darbas, prilyginamas mokykliniam egzaminui. Šalyje juos rengti pasirinko daugiau kaip 200 abiturientų – daugiausia iš biologijos, istorijos, chemijos. Panevėžyje brandos darbui ryžosi 5 abiturientai iš dviejų miesto gimnazijų, rajone – nė vieno.

M. Petronytės-Kairienės teigimu, pasirinkti buvo galima dar rugsėjį, o gruodį abiturientai jau turėjo įkelti savo darbus į sistemą, kad patikrintų antiplagiato sistema. Brandos darbo rezultatai paaiškės balandį.

Egzamine naudosis kompiuteriu

Lietuvių kalbos ir literatūros egzamino naujovė – numatytas didesnis autorių pasirinkimas, galimybė naudotis kūriniais, tikslesnis vertinimas.

Laikydami lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą, abiturientai autorius galės pasirinkti iš visų šio dalyko egzamino programoje privalomų autorių. Be to, per egzaminą bus galima naudotis privalomų programinių autorių kūriniais, pateiktais elektroniniu formatu.

Kiekvienas mokinys, kol iki egzamino pabaigos liks pusantros valandos, kompiuteriu galės naudotis vieną kartą 20 minučių arba du kartus po 10 minučių.

Kaip ir anksčiau, jie taip pat galės naudotis „Dabartinės lietuvių kalbos žodynu“ ir dvikalbiais žodynais.

Mokinys, kuris nepasirems nė vienu iš 36 privalomų programinių autorių, egzamino neišlaikys.

Rašinys bus vertinamas ne 50, o 100 taškų. Tai padės tiksliau įvertinti mokinio darbą.

Panevėžio miesto savivaldybės Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus vyriausioji specialistė Minolė Petronytė-Kairienė sako, kad pokyčiai padaryti atsižvelgus į bendruomenės pastabas ir pageidavimus.

M. Petronytės-Kairienės patikinimu, kompiuteriais turės pasirūpinti egzaminų centrai. Kompiuteriams taip pat bus taikomi tam tikri reikalavimai: nebus interneto prieigos, negalės būti jokių papildomų failų. Anksčiau laikantieji egzaminą galėjo naudotis tik žodynais, o cituoti autorius tekdavo iš atminties. Tad šiuo atžvilgiu naujovės, vyriausiosios specialistės manymu, egzaminą laikyti palengvino.

„Jei mokinys yra skaitęs kūrinį, turėtų nesunkiai surasti reikiamame skyriuje citatą“, – įsitikinusi ji.

Bus svarbi ir rašiklio spalva

Kadangi šiais mokslo metais prisidėjo 10 papildomų ugdymo dienų, daugiau brandos egzaminų vyks šeštadieniais: pernai tokių buvo 6, šiemet – jau 9.

Mokiniams, kurie egzaminą laikys šeštadieniais, prieš tai bus suteikiama laisva diena.

Šių metų pagrindinė brandos egzaminų sesija prasidės balandžio 4 dieną užsienio kalbos (anglų) valstybinio brandos egzamino kalbėjimo dalimi ir baigsis birželio 22 dieną chemijos valstybiniu brandos egzaminu.

Fizikos ir informacinių technologijų valstybiniai brandos egzaminai vyks anksčiau – gegužės mėnesį.

Visų valstybinių brandos egzaminų rezultatai bus paskelbti iki liepos 12 dienos, apeliacijos dėl valstybinių brandos egzaminų rezultatų išnagrinėtos iki liepos 20 dienos. Šiemet joms pateikti skiriamas trumpesnis laikas – nebe trys, o dvi dienos.

2018 metais fizikos ir informacinių technologijų valstybinių brandos egzaminų darbai bus vertinami elektroniniu-nuotoliniu būdu. Toks egzaminų darbų vertinimo būdas lankstesnis ir greitesnis.

Atrodytų, smulkmena, tačiau šiemet per egzaminus bus griežtai reikalaujama naudoti juodos spalvos rašiklius, nebe mėlynus. Jokiomis koregavimo priemonėmis naudotis negalima.

Šį pokytį, pasak M. Petronytės-Kairienės, lėmė faktas, jog bus vertinamos skenuotos darbų kopijos. Mėlynų rašiklių atspalviai buvo skirtingi ir nevienodai nusiskenuodavo. Tam, kad nekiltų problemų, vyriausiosios specialistės teigimu, juodais rašikliais irgi bus pasirūpinta egzaminų vietose.

Faktai

Organizuojamos dvi egzaminų sesijos: pagrindinė ir pakartotinė. Pagrindinė vyks balandį–birželį, pakartotinė – birželio ir liepos mėnesį.

Pakartotinė sesija skirta tiems, kam buvo atidėti pagrindinės sesijos egzaminai, namie mokytiems moksleiviams, negalėjusiems atvykti į brandos egzaminą.

Mokinys, per pagrindinę sesiją gavęs nepatenkinamą lietuvių kalbos ir literatūros egzamino įvertinimą, gali laikyti mokyklinį egzaminą per pakartotinę sesiją bazinėje mokykloje.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų