Bitės premija už džiaugsmo raides

Bitės premija už džiaugsmo raides

Miškų apsuptame ir ramybės oaze virtusiame Puziniškio muziejuje, menančiame žymios Petkevičių šeimos gyvenimą, įteikta kelis dešimtmečius gyvuojanti Gabrielės Petkevičaitės-Bitės literatūrinė premija.

Jos laureate komisija vienbalsiai išrinko rašytoją Laurą Sintiją Černiauskaitę už pernai išleistą knygą „Džiaugsmynas“.

Panašiai mąstantiesiems – esukai

„Džiaugsmynas – kaip raidynas, pilnas džiaugsmo raidžių, kaip psalmynas, kaip dienynas, dienų knyga. Žinoma, ši knyga ne vien apie džiaugsmą. Pavadinimas veikiau nurodo gyvenimo poziciją, netgi užsispyrimą džiaugtis, kad ir kas nutiktų. Džiaugsmo mums visiems taip trūksta. Ne paviršutiniško kikenimo, bet to, kylančio iš egzistencijos gelmių, kurio kūrėjai – ne mes patys.

Knygoje – 22 grynojo įkvėpimo tekstai, esukai (nuo žodžio esu, būnu), parašyti 2014–2021 metais. Juose dalijuosi savo kasdienybe, per jos smulkmenas apmąstydama egzistencinius dalykus. O kasdienybėje juk pilna visko: buitinių reikalų, netikėtų, keistų susidūrimų, šeimos santykių, motinystės krizių, nūdienos žmogaus nerimo bei prasmės ieškojimo ir egzistencinių atverčių. Būtis, ūmai atsiverianti verdant sriubą, patraukia į apmąstymus bei maldą. Taigi manieji esukai – panašiai gyvenantiems, mąstantiems ir jaučiantiems – apie visa tai…“ – knygą pristato autorė.

L. S. Černiauskaitė – prozininkė, dramaturgė, vienuolikos knygų autorė, šešių literatūros premijų laureatė, tarp jų – ES Literatūros premija už romaną „Kvėpavimas į marmurą“, Berlyno teatro festivalio pjesių mugės pirmasis prizas už pjesę „Liučė čiuožia“. Jos kūriniai išversti į pagrindines Europos kalbas, o pjesės statytos Lietuvoje ir kitose Europos šalyse, JAV.

Įvertinta skaitytojų

L. S. Černiauskaitės „Džiaugsmyną“ įvertinti G. Petkevičaitės-Bitės literatūrine premija Panevėžio rajono mero potvarkiu sudarytai komisijai pasiūlė Panevėžio rajono viešoji biblioteka.

„Bibliotekininkai mato, koks didelis skaitytojų susidomėjimas šia knyga. Ją skaitytojai vertina kaip labai pavykusią. Rašytojos nuoširdumas, esė turinys artimas kiekvienam skaitytojui“, – sako bibliotekos direktorė Rūta Bagdonienė.

Kraštietei pagerbti

G. Petkevičaitės-Bitės literatūrinę premiją 1983 m. įsteigė tuometis Smilgių kolūkis, taip pagerbdamas savo kraštietę rašytoją. Ji skiriama už grožinės literatūros kūrinį, meniškai ir įtaigiai atspindintį Lietuvos gyvenimą, keliantį moralines ir dvasines problemas, humanistines idėjas, kurios akivaizdžios G. Petkevičaitės-Bitės gyvenime ir kūryboje.

Iki 1990 m. premiją pelnė 8 Lietuvos rašytojai. 1996 metais premija vėl buvo atgaivinta Panevėžio rajono savivaldybės pastangomis.

L. S. Černiauskaitė – jau 35-oji laureatė.

Per kelias dešimtis metų premija buvo teikiama ir Panevėžio rajono Smilgių etnografinėje sodyboje, Ustronės knygnešių muziejuje, rajono viešojoje bibliotekoje.

Laukiamas įvertinimas

Puziniškio dvarelyje, kur gimė ir savo veiklą vykdė lietuvių rašytoja, visuomenės veikėja Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, atnaujinus muziejų, į jį prieš gerą dešimtmetį perkelta ir šventės tradicija.

Ši premija gerai žinoma šalies literatūros pasaulyje.

„Kaskart laureatui pranešus, kad nominuota jo knyga, beveik visada sulaukiame atsakymo: labai laukiau šitos premijos“, – sako R. Bagdonienė.

Kai bibliotekos direktorė paskambino šių metų laureatei pranešti apie apdovanojimą, L. S. Černiauskaitė važiavo į Klaipėdą kaip tik pristatyti „Džiaugsmyno“.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų