I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Biblioteką kelia naujam gyvenimui

Biblioteką kelia naujam gyvenimui

Vaikams ir jaunimui skirta biblioteka Panevėžyje, Aukštaičių gatvėje, jau geras pusmetis uždaryta ir turėtų būti remontuojama. Tačiau šiomis dienomis statybos darbai joje nevyksta. Nepaisant tylos statybvietėje, ir bibliotekos vadovai, ir rangovai po Naujųjų žada įkurtuves.

Ši buvusi nušiurusi, per stogą pliaupiančio lietaus permerkta ir netgi nemalonų kvapą turėjusi kultūros įstaiga skaitytojus turėtų pasitikti atsinaujinusi ir moderni.

Renovacijos pabaiga numatyta jau kitų metų pirmąjį ketvirtį. Tačiau nuvykus į remontuojamą biblioteką, pasitinka tik užrakintos durys ir tyla.

Įstaigos patalpas renovuoja dvi Panevėžyje veikiančios statybų bendrovės – „Hausera“ ir „Aukštaitijos ranga“.
Pastarajai vadovaujantis Aurelijus Mondeikis patikino, jog ši bendrovė savo darbą padarė.
„Mes laimėjome konkursą keisti pastato stogui ir langams. Tai padaryta, su užsakovais jau atsisveikinome“, – patikino A. Mondeikis.

„Hauserai“ vadovaujantis Arūnas Urbonas pripažino, jog jų pradėti vykdyti pastato vidaus darbai išties sustojo.
„Nedirbame šią savaitę. O nedirbti bibliotekos vadovybė mums leido“, – tikino A. Urbonas.

Darbo trikdžius remontuojant biblioteką „Hauseros” vadovas teisino tuo, kad pandemija buvo išguldžiusi trečdalį bendrovės darbuotojų, dėl to nesuspėta laiku atlikti numatytų darbų kituose objektuose, kuriuos šiuo metu žūtbūt reikia pabaigti.

„Bet dėl to bibliotekos įkurtuvės tikrai nenusikels. Tikimės metų pabaigoje darbus baigti”, – užtikrino A. Urbonas.

Žvelgiant iš išorės nelabai ir matyti, kad Aukštaičių gatvės bibliotekoje vyktų intensyvūs darbai – keičiamas jos vidus, bet išorė liks kokia buvusi. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Pasikeis tik vidus

Aukštaičių gatvės biblioteka – Panevėžyje gyvuojančios apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos padalinys. Jame beveik 50 metų veikė biblioteka išskirtinai vaikams ir jaunimui. Nors lankė ją ir vyresnieji skaitytojai, bet 1971-aisiais šie knygų namai įkurti specialiai mažiesiems ir jauniesiems panevėžiečiams.

Solidaus jubiliejaus Aukštaičių gatvės biblioteka sulaukė remontuojama. Statybininkai joje dirbo jau nuo praėjusio rudens. Skaitantys vaikai, paaugliai, jaunimas šiuo metu aptarnaujami bibliotekai priklausančiose patalpose Respublikos gatvėje.

G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos direktoriaus pavaduotojos Audronės Palionienės teigimu, rūpintis gauti finansavimą, reikalingą bibliotekai atnaujinti, pradėta prieš 7 metus. Prieš 4 metus remontui reikalingas finansavimas pagaliau gautas: 865 kvadratinių metrų ploto pastatui kapitališkai sutvarkyti skirta kiek daugiau nei 1,3 milijono eurų ES paramos.

Už šias lėšas bus sutvarkytas vien pastato vidus, jo išorė liks kokia buvusi.

Anot A. Palionienės, jau pakeistas kiauras buvęs bibliotekos stogas, atnaujintas šilumos punktas, įrengiama moderni vėdinimo sistema, montuojamas neįgaliesiems skirtas keltuvas. Atlikus vidaus apdailos darbus, bus statomi nauji baldai ir kita moderni įranga, reikalinga bibliotekai gyvuoti šiandienos pasaulyje.

Ir dvokė, ir gąsdino

A. Palionienės neslėpė, kad padalinys Aukštaičių gatvėje pastaraisiais metais atrodė išties graudžiai, patalpos buvo ne tik nejaukios, bet netgi apgailėtinos.

„Daugybę metų neremontuotos bibliotekos būklė išties buvo pradėjusi kelti didelių rūpesčių. Dėl sutrūnijusio nuotekų vamzdyno pastate ėmė tvyroti kanalizacijos kvapas, įsigalėjo pelėsis, per kiaurą stogą lašėjo, o žiemomis bėgo ir tirpstančio sniego vanduo“, – pasakojo A. Palionienė.

Vaikams skirtoje bibliotekoje žiemą būdavo itin šalta, o vasaromis jos patalpose kamavo karštis. Prie viso kito prisidėjo ir tai, kad pasenus elektros instaliacijai, bibliotekoje ėmė darytis pavojinga.

Prieš kurį laiką ši biblioteka išgarsėjo originaliu akcentu – žvakėmis. Jų prireikė, kai dėl senos elektros instaliacijos tapo nebesaugu jungti šviestuvus. Nors dviejose erdviose salėse jų buvo įrengta 81-as, bet vienu metu šviesti tegalėjo 27. Įjungus daugiau, būdavo išmetami elektros saugikliai. Dėl senos elektros instaliacijos bibliotekoje nebebuvo jungiami ir kompiuteriai. Geriausiu atveju iš keliolikos turimų darbuotojai įjungdavo tik vieną, tačiau prieš tai užgesinę visas šviesas.

Varvanti, smirdinti, pavojinga biblioteka nebegaudavo nei naujų baldų, nei įrangos.

Nuo knygų iki robotų

Aukštaičių gatvėje buvęs G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyrius po atsinaujinimo taps Vaikų ir jaunimo kultūrinės edukacijos skyriumi. Po rekonstrukcijos pasikeis ne tik jo vidus, bet ir funkcijos. Jame numatyta įrengti skaitymo įgūdžių lavinimo erdvę, pritaikytą patiems mažiausiems bibliotekos lankytojams, veiks robotikos, edukacijos, pojūčių erdvės, bus įrengta netgi garso įrašų studija. Suprojektuotas žaismingas bibliotekos interjeras.
Šio skyriaus fondas šiuo metu sudaro per 40 tūkstančių spaudinių, o jais naudojasi 1753 registruoti lankytojai.

Komentarai

  • Perskaičiau straipsnelį taip ir nesupratau, ar pastato išorė panaši į apgriūvusias tarybines kareivines bus renovuojamos? ??????????Einant pas šeimos gydytoją neaišku ar daeisi, nes tinkas kabantis virš galvos, jau krenta.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų