Visoje šalyje per pirmus du pavasario mėnesius planuojama atsisakyti 380 paštininkų. Panevėžio rajone darbo neteks skyriuose ir paskirstymo padaliniuose plušančių dvidešimt žmonių. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Bedarbių gretas papildys šimtai pašto darbuotojų

Bedarbių gretas papildys šimtai pašto darbuotojų

 

Sparčiai augant nedarbui, Užimtumo tarnybai apie masinį atleidimą pranešė ir bendrovė Lietuvos paštas. Visoje šalyje per pirmus du pavasario mėnesius planuojama atsisakyti 380 paštininkų. Panevėžio rajone darbo neteks skyriuose ir paskirstymo padaliniuose plušančių dvidešimt žmonių.

Bendrovė motyvuoja, kad modernėjant technologijoms jai nebereikalingas toks būrys darbuotojų.

Sprendimą dėl masinio darbuotojų atleidimo Lietuvos paštas priėmė nuo rudens pradėjus veikti moderniam Vilniaus logistikos centrui. Pasak bendrovės atstovų, jo atidarymas leido automatizuoti ir centralizuoti siuntų skirstymo veiklą ir gerokai sumažino rankų darbo poreikį.

Lietuvos pašto veiklos modernizavimas yra būtinas siekiant, kad įmonė atitiktų augančius klientų lūkesčius, didintų paslaugų kokybę, galėtų sėkmingai konkuruoti rinkoje ir pasiūlyti geresnes sąlygas darbuotojams. Išmanaus siuntų skirstymo programa, kurios pagrindas – prieš keletą mėnesių pradėjęs veikti Vilniaus logistikos centras – yra kertinis bendrovės atsinaujinimo elementas ir visai Lietuvai strategiškai svarbus projektas. Jis leis mums dirbti kur kas greičiau ir efektyviau, tačiau kartu tai reiškia, kad dalies iki šiol rankiniu būdu atliktų funkcijų tiesiog nebeliks, nes jos bus automatizuotos“, – sako Lietuvos pašto generalinė direktorė Asta Sungailienė.

Sprendimas įgyvendinti išmaniojo siuntų skirstymo programą buvo priimtas daugiau nei prieš 3 metus. Dėl etatų mažinimo ir darbuotojų atleidimo Lietuvos paštas jau anksčiau informavo bendrovės darbuotojų atstovus, tarp jų ir profesinę sąjungą.

Bijo išaugsiančio krūvio

Lietuvos pašto profesinės sąjungos atstovų Panevėžio regione nėra. Sąjungos pirmininko Svajūno Andriulio žiniomis, daliai atleidžiamų žmonių jau įteikti atleidimo lapeliai, daliai pasiūlyta užimti kitas laisvas vietas įmonėje.

Jei iki šiol kuriame pašte ar paskirstymo padalinyje buvo likę neužimtų vietų, tai jos ir siūlomos dabar atleidžiamiems žmonėms. Nauji 36 etatai bendrovėje per visą šalį, mano žiniomis, bus kuriami tik aukštesnės kvalifikacijos darbuotojams ir bet kas negalės dalyvauti konkursuose į šias vietas. Dalis tų naujų etatų gal atiteks ir Panevėžiui“, – mano S. Andriulis.

Skundų ir klausimų dėl reorganizacijos pašte iš Panevėžio miesto ir rajono, anot S. Andriulio, profesinė sąjunga nėra sulaukusi.

Tokia naujiena buvo žinoma jau anksčiau, tik niekas negalėjo nuspėti, kiek konkrečiai bus atleista darbuotojų. Viskas buvo ilgai analizuota, skaičiuota“, – sako pirmininkas.

Daugiausia susirūpinimo, pasak S. Andriulio, dabar sulaukiama iš pašte liekančiųjų dirbti. Jie būgštauja dėl galimai išaugsiančio krūvio, bendrovei netekus tokios daugybės darbo rankų.

Jei pašto darbuotojams atsiras daugiau darbo nei seniau, birželį kelsime klausimą dėl atitinkamo jų darbo apmokėjimo“, – pažadėjo profsąjungos vadovas.

Vidutinis darbuotojų atlyginimas Lietuvos pašte, viešai skelbiamais duomenimis, lapkritį siekė 898 eurus, neatskaičius mokesčių.

Šiuo metu Lietuvos paštas pragyvenimo šaltiniu yra virš 4 tūkst. darbuotojų.

Karšta žiema

Vilniaus logistikos centras veiklą pradėjo praėjusių metų lapkritį. Teigiama, jog visu pajėgumu nuo pavasario veiksianti automatizuoto skirstymo įranga Lietuvos paštui vien per valandą leis paskirstyti beveik 20 tūkst. siuntų ir 30 tūkst. laiškų.

Skirstant rankomis kiekvieną laišką ar siuntą reikėdavo perskirstyti 7–8 kartus, išmaniuoju būdu užteks 2–3 perskirstymų.

Nors išmanieji įrenginiai dar kol kas nedirba visu pajėgumu, jų pagalba buvo itin svarbi atėjus kalėdiniam laikotarpiui, kai buvo fiksuoti nauji siuntų rekordai“, – teigia Lietuvos pašto atstovė ryšiams su visuomene Monika Pivoraitė.

Praėjusieji metai su karantinu, anot jos, įmonei, kaip ir visiems kitiems siuntų gabentojams, buvo pilni iššūkių. 2020-ųjų pavasarį, lyginant su 2019 m. tuo pačiu laikotarpiu, bendras siuntų kiekis pašte išaugo dukart.

Didžiausias ir ilgai lauktas lūžis įvyko mažesniuose miestuose, kur susiformavo nauji gyventojų pirkimo įpročiai – žmonės ėmė daugiau pirkti internetu, o tai lėmė, kad kai kuriuose miesteliuose terminalų siuntų kiekiai augo 3 ar net 4 kartus.

Dar didesnis iššūkis įmonę užklupo antro karantino, sutapusio su kalėdiniu laikotarpiu, metu. Didžiuosiuose miestuose veikė mobilieji siuntų atsiėmimo punktai, siuntos buvo nukreipiamos į terminalus, terminalai turėjo būti aptarnaujami dažniau nei įprastai, kai kurie net 5 kartus per dieną, sekmadieniais“, – pasakojo atstovė spaudai

Žiemos švenčių laikotarpiu Lietuvos paštas papildomai buvo įdarbinęs apie 100 laikinų darbuotojų.

Artėja prie 2010-ųjų krizės

Masinis atleidimas Lietuvos pašte dar išaugins ir taip kas mėnesį didėjančias bedarbių gretas.

Užimtumo tarnybos duomenimis, naujus metus Lietuva pasitiko su 16,1 proc. siekiančiu nedarbu. Per visus metus šis rodiklis pakilo beveik 7 proc. ir jau visai nebetoli 2010-ųjų krizės, kai bedarbių skaičius buvo perlipęs 17 proc.

Panevėžyje nedarbas sausio 1-ąją siekė 16,8 proc. Aukštaitijos sostinėje per mėnesį bedarbių padaugėjo beveik procentu. Panevėžio rajone nedarbas per pastarąjį mėnesį šoktelėjo nuo 16,5 iki 17 proc.

 

 

Komentarai

  • aha , automatizuota linija … Siiunta Vilniaus logistikos centre , kaip rodo siuntų sekimas , stovi jau nuo gruodžio 30 dienos … Iš Latvijos parėjo per kelias dienas , Vilniuje pastrigo daugiau nei trims savaitėms ! Skirstant rankiniu būdu gal tą siuntinį jau būčiau gavęs ir seniai pamiršęs . Va taip !!!

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų