"Sekundės" archyvo nuotr.

Baseino statybos tarsi užkeiktos

Baseino statybos tarsi užkeiktos

Panevėžio „Aukštaitijos“ sporto komplekse A. Jakšto gatvėje šiuo metu jau turėjo virti statybos – plaukikų mieste kilti Vyriausybės pažadėtasis 50 metrų, olimpinius standartus atitinkantis baseinas.

Modernaus baseino su poilsio zonomis idėją lydi savotiškas užkeikimas. 2019-ųjų pavasarį planavusi statybos darbus, Savivaldybė įstrigusi viešųjų pirkimų konkursų projektavimo darbams painiavoje.

Kartą veto šiam konkursui jau buvo uždėjusi Viešųjų pirkimų tarnyba. Tačiau ir antras Savivaldybės
dublis ieškant projektuotojų nepavyko. Net gerokai sušvelninus konkurso sąlygas sulaukta pasiūlymo, kurį su žemėmis sumaišė ir Savivaldybės vertintojai, ir architektai sostinėje.

Dabar jau matoma, kad teks skelbti ir trečiąjį, o baseino projektą Panevėžys galėtų turėti geriausiu
atveju dar po metų.

Ieškojo patyrusio

„Pagal pirminį planą jau turėjo būti nupirkti rangos darbai, bet šiuo metu neišspręstas klausimas, kas
baseiną projektuos. Jau daugiau nei metus stringa projektavimo darbų pirkimas“, – patvirtino savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Tomas Jukna.
Plaukimo meistrų kalve pavadinamas Panevėžys, skubėdamas vytis modernius baseinus įsirengiančius
didmiesčius, dar pernai gegužę paskelbė tarptautiniu mastu ieškantis, kas parengtų „Aukštaitijos“ sporto ir sveikatinimo centro, panevėžiečiams žinomo kaip sporto rūmai, rekonstravimo techninį projektą. „Kažkokio stebuklo nesugalvojome. Žiūrėjome Klaipėdos, Vilniaus variantus. Iš esmės mūsų konkurso sąlygos buvo parengtos pagal Klaipėdos pavyzdį, bet kažkodėl Klaipėdoje viskas išsisprendė, o Panevėžyje užstrigo“, – sako T. Jukna.
Tąkart vos po mėnesio konkursą Savivaldybė buvo priversta nutraukti sulaukusi Viešųjų pirkimų tarnybos perspėjimo.
Šioji konkurso sąlygose įžvelgė perteklinių reikalavimų. Tarnyba, gavusi rinkos signalų, konstatavo,
kad konkurso dalyviams neturi būti keliamas reikalavimas turėti bent vieno baseino projektavimo patirties.

Savivaldybei teko tokį konkursą nutraukti ir gerokai nuleisti kartelę. Praėjus daugiau nei pusmečiui Savivaldybė iš naujo paskelbė ieškanti projektuotojų.
Vienintelis, bet ne laimėtojas Ir antras bandymas surasti olimpinio baseino projektuotoją užstrigo. Konkursui paraišką pateikė tik vienas dalyvis – Vilniuje registruota, 13-a metų veikianti, kaip pati prisistato, inžinerinė konsultacinė bendrovė.

Savivaldybės viešųjų pirkimų komisija, kartu su ekspertais įvertinusi jos pasiūlymą, pareiškė, jog jis nėra tai, ko reikia plaukikais garsėjančiam Panevėžiui.
Nors konkurse vilniečiai konkurentų ir neturėjo, visgi iš panevėžiškių užsakymo negavo – komisija jų
pasiūlymą atmetė kaip nesurinkusį net minimalaus balų skaičiaus.
Įsižeidę projektuotojai pareiškė, kad vertintojai nekompetentingi spręsti apie jų darbą.
Į Viešųjų pirkimų komisijos ir jos išbrokuoto pasiūlymo autorių ginčą teko įsiterpti jau tikriems ekspertams – Panevėžio regioninei architektūros tarybai.

Šioji dėl baseino reikalų rinkosi į du posėdžius. Pirmajame nesusirinkus kvorumui, antrasis posėdis
sušauktas kovo 1-ąją jau net ne Panevėžyje, o Architektų rūmuose Vilniuje.

Užtarimo nesulaukė

Lemiamą žodį projektuotojų ir Savivaldybės ginče turėjusiai tarti Regioninei architektūros tarybai priklauso ir būrys pačios Savivaldybės architektų – administracijos direktorius Rimantas Pauža, Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėja Daiva Gasiūnienė ir to paties skyriaus specialistas Arvydas Narkevičius, kuriam patikėtos ir šios tarybos pirmininko pareigos.
Anot jo, visi trys Savivaldybės darbuotojai nuo šio klausimo svarstymo posėdyje nusišalino. Taip pat
neutralus liko ir panevėžietis architektas Valdas Klimavičius, turėjęs darbo sąsajų su Panevėžio savivaldybei pretenzijas pareiškusia vilniečių projektavimo įmone.
Ar leisti vieninteliam konkurso dalyviui projektuot Panevėžio baseiną, sprendė būrys architektų ne vien
iš Aukštaitijos sostinės. Tarp jų – ir vilniečių desantas.

„Viešojoje šio klausimo svarstymo dalyje dalyvavę vilniečiai iš viso labai aštriai pasisakė, kad toks projektas Vilniuje net nebūtų svarstomas“, – pamena A. Narkevičius.
Architektų taryba konstatavo, kad vienintelio konkurso dalyvio pasiūlymą Panevėžys atmetė pagrįstai.
„Tarybos išvados tokios, kad pasiūlymas neatitinka visų įstatyme numatytų architektūros kokybės reikalavimų“, – teigė A. Narkevičius.
Tokias išvadas architektai praėjusią savaitę ir pateikė Panevėžio savivaldybei.
Tačiau būrys ekspertų, išnagrinėjusių planuojamo baseino reikalus, Savivaldybei turi ir dar vieną žinią.

Architektų galvose – nauja idėja

Architektų taryba Savivaldybei rekomendavo skelbti nebe viešąjį projektavimo darbų pirkimą, o architektūrinės idėjos konkursą. Su jo nugalėtoju būtų pasirašyta sutartis ir techniniam projektui parengti.
Negana to, architektų nuomone, sklypas prie sporto rūmų per mažas išpildyti Savivaldybės idėją – pastatyti modernų baseiną su poilsio zonomis. „Nėra ten idealiausia vieta tokio masto baseino kompleksui, nes kyla daug problemų ir dėl infrastruktūros, ir dėl privažiavimo“, – sako A.
Narkevičius.

Architektai mato dvi išeitis – arba iškelti ledo areną, arba ieškoti baseinui kitos vietos mieste. Pasak A.
Narkevičiaus, galimas ir trečias kelias – kompleksiškai tvarkyti ir pačius sporto rūmus, dalį jų nenaudojamo ploto rekonstruoti ir pritaikyti būsimo baseino kompleksui.

Patikrins premjero pažado tvarumą

Prieš šešetą dienų tokių rekomendacijų sulaukusios Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas svarsto, jog geriausiu atveju būsimo baseino projektą bus įmanoma turėti dar po metų.
T. Jukna teigia, jog dar nuo pernai pavasario besitęsianti baseino epopėja jį stebina ir glumina.
„Kai Vilnius pirko, niekas netaršė, Klaipėdos, Palangos irgi, o Panevėžio konkursas kažkodėl vis kliūna. Vis dėlto baseinas – techninis įrenginys, kuris nėra paprastos konstrukcijos ir tam reikia stiprių projektuotojų“, – sako T. Jukna.
Projektavimo darbams dar pernai miesto biudžete buvo numatyta 360 tūkst. eurų. Konkursui įstrigus, šiuos pinigus, anot T. Juknos, Savivaldybė išleido gatvių remontui. Dabar šie pinigai baseinui suplanuoti šiųmečiame biudžete.
O baseino statyboms Panevėžys tikisi milijonų iš Valstybės investicinės programos (VIP), ką miestui yra
pažadėjęs dar 2017-ųjų vasarą Panevėžio sporto rūmuose apsilankęs ir čia pamatytu sovietmečiu pasibaisėjęs premjeras Saulius Skvernelis.

Panevėžį guodžia nors tai, kad baseinas yra įtrauktas į VIP. Skaičiuojama, kad jo statybos turėtų kainuoti per 10 mln. eurų. Panevėžio savivaldybė planuoja, kad už šiuos pinigus „Aukštaitijos“ sporto komplekso šiaurinėje dalyje, greta ledo arenos iškiltų priestatas su nauju 50 metrų ilgio 10 takelių baseinu. Greta numatyta įrengti pramogų zoną.

Griuvėsiai po stogu

Daugiau nei prieš penkis dešimtmečius duris atvėrusiuose Panevėžio sporto rūmuose kadaise veikė net du baseinai – 25 ir 12 metrų. Pastarasis buvo skirtas vaikus mokyti plaukti.
Dabar jau bene dvidešimt metų čia kojos nekelia ne tik lankytojai, bet ir darbuotojai. Mažasis baseinas virtęs griuvėsiais. Dėl jo rekonstrukcijos 2000-aisiais tuometė miesto valdžia kreipėsi į Vyriausybę. Nors buvo pritarta skirti 7,5 mln. litų, kilus politinėms diskusijoms Panevėžys liko prie suskilusios geldos – be pinigų ir su baseino griuvėsiais po sporto rūmų stogu.

Panevėžyje pagal baseinų populiarumą dviejų – neseniai rekonstruoto 25 metrų 4 takelių „Žemynos“
progimnazijoje ir tokio pat dydžio „Aukštaitijos“ sporto komplekse yra per maža. Abu baseinai užimti nuo šeštos valandos ryto iki pat vėlaus vakaro, juose per dieną apsilanko beveik po 200 žmonių. Be to, nė vienas jų netinkamas treniruotis profesionalams.

Komentarai

 • baseinas….stabdomas viesuju erdviu tvarkimas stoja ……

 • Kai savivaldybei vadovauja kysininkavimu itariamas meras, turbut ne tik sis, bet ir daugelis kitu projektu strigs. Mazai kas nori tureti reikalu su korumpuotais politikais.

  • nekliedyk, verslas eina visur kur gali uzdirbti pinigus, yra kita medalio puse, pirma lietuvoje nera daug imoniu,kurios sugebetu vykdyti tokius uzsakymus ir antra, kai prasideda tie vadinami viesieji pirkimai, gaunasi balaganas, ateina i konkursa imone kuri neturi darbininku ar jokios patirties baseinu statyme, paskui patys reksit ,kad blogai pastate , prie ko cia meras, verslui svarbu pelnas ir gamybos kastai, bet jum matyt dar rinkimai sapnuojasi

   • Na taip, tegul ir toliau ima kysius, gal ir vel arestinen igrus.

  • leliukas patapo algeliu

   • Atsakyti
 • ne statybos užkeiktos-užkeiktas Panevėžys.

 • rinkimai baigėsi, tad gal ir stabdžius atleis.

 • Konkurso sąlygos paruoštos neteisingos. Vieta netinkama. Gal tegu prisipažįsta savivaldybės klerkai. Tsi jų klaidos ir jie atsakingi už laiko ir materialius nuoatolius.

Rodyti visus komentarus (9)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų