Autobusų parko generaliniam direktoriui darbo vietą bandantys išsaugoti vairuotojai ir kiti pavaldiniai grasina Savivaldybei masiniu piketu. V. Bulaičio.

Autobusų vairuotojai grasina piketu

Autobusų vairuotojai grasina piketu

Nestandartinė situacija Panevėžio autobusų parke – profesinė sąjunga bando išsaugoti darbo vietą po Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) patikrinimo akcininkės iš pareigų atšaukiamam generaliniam direktoriui Rimantui Petukauskui.

Įmonės darbuotojų profesinė sąjunga „Solidarumas“ Panevėžio merui Ryčiui Račkauskui ir Savivaldybės administracijos direktoriui Rimantui Paužai įteikė reikalavimą grąžinti į pareigas iš jų nuo balandžio 11-osios atšaukiamą R. Petukauską.

„Neatsižvelgiant į mūsų reikalavimus bus organizuojami piketai!“ – ultimatumą pateikė darbdavio pusėn stojusi profesinė sąjunga.

Reikalavimas palikti R. Petukauską direktoriaus kėdėje grindžiamas tuo, esą bendrovė liktų be vadovo, „gerai išmanančio darbo viešajame transporte specifiką ir sudėtingumą“.

Vienos iš trijų įmonėje veikiančių profesinių sąjungų lyderis Egidijus Pribušauskas, kuris taip pat yra ir miesto Tarybos opozicijos atstovės Gemos Umbrasienės visuomeninis patarėjas, teigia, jog reikalavimą pasirašė 210 Autobusų parko darbuotojų iš 281-o.

Nemato tinkamo įpėdinio

Pasak E. Pribušausko, kolektyvas reikalauja, kad R. Petukauskas generalinio direktoriaus kėdėje būtų paliktas iki kadencijos pabaigos. Tokiu atveju jis su pareigomis atsisveikintų dar po metų, tai yra jau po būsimų savivaldos rinkimų.

Profesinės sąjungos lyderis tvirtina, jog priešingu atveju bendrovei grėstų blogiausias scenarijus – bankrotas.

Anot E. Pribušausko, kolektyvas supranta, kad po metų, pasibaigus direktoriaus kadencijai, jis nebeturės teisės kandidatuoti dar vienai, todėl jie Savivaldybės nebeprašytų R. Petukausko palikti ilgametėje kėdėje.

E. Pribušauskas bando įrodyti, kad dabar toks konkursas esą nepasiteisintų. Naujo vadovo paieškos profesinės sąjungos lyderiui atrodo blogesnė išeitis, nei po ažiotažą sukėlusio STT įmonėje atlikto korupcijos rizikos vertinimo iš pareigų atšaukti generalinį direktorių.

Esą šiuo metu neatsirastų tinkamo kandidato vadovauti Autobusų parkui.

„Ateitų „bulkučių“ pardavėjas, kuris išdarkytų įmonę ir subankrotintų. Transportininkų, išmanančių viešojo transporto subtilumus, Panevėžyje nėra. Galbūt po metų ir atsirastų. Gal per tą laiką būtų parengti specialistai, kurie galėtų perimti vadovavimą“, – aiškino E. Pribušauskas.

Į klausimą, kas tokį kompetentingą vadovą per metus suspėtų parengti, R. Petukausko gynėjas atkirto, esą „aukštosios mokyklos, konsultacijos ir taip toliau“.

E. Pribušauskas teigia nematantis, kas šiuo metu galėtų pakeisti R. Petukauską Autobusų parke, tačiau jau po metų mano tokį kandidatą atsirasiant. V. Bulaičio nuotr.

Pasak E. Pribušausko, už tokius atlyginimus iš kitų miestų niekas „į tokią skylę neateis“. Autobusų parko viešai skelbiamais duomenimis, trijų administracijos vadovų vidutinis darbo užmokestis siekia 3390 Eur neatskaičius mokesčių.

Po metų, įsitikinęs profesinės sąjungos lyderis, į tokią vietą atsirastų ir panevėžietis.

„Ne iš kitų miestų, o kitų įmonių, mokyklų panevėžietis, kuris prijaučia Panevėžiui, yra jo patriotas. Galbūt per metus bus parengtas toks specialistas“, – argumentų ieškojo E. Pribušauskas.

Anot jo, per tą laiką ir R. Petukauskas suspėtų ištaisyti visas STT aptiktas klaidas ir įpėdiniui palikti įmonę tvarkingą.

Nurašo žmogiškoms klaidoms

Generalinio direktoriaus kėdę R. Petukauskui kainavusios STT korupcijos rizikos analizės įmonėje išvados profesinei sąjungai, anot jos lyderio, žinomos. E. Pribušauskas teigia apie tai kalbėjęsis su direktoriumi, tik pokalbio detales atskleisti esą draudžia tarp jo ir įmonės vadovo sudaryta konfidencialumo sutartis.

„Kiekvienoje įmonėje yra šiokių tokių pažeidimų. Tai žmogiškos klaidos, kurių daro visi. O dabar direktorius nuteistas be teismo – jau pareikštas nepasitikėjimas“, – piktinosi įmonės darbuotojas.

E. Pribušauskas pripažįsta, jog profesinei sąjungai ne itin tiko, kad įmonės viešieji pirkimai buvo atiduoti į kaltu už korupcinius nusikaltimus kelių teismų pripažintam buvusiam Panevėžio vicemerui Kastyčiui Vainauskui. Tačiau paveikti vadovo sprendimą nebuvo teisinių svertų.

Nors E. Pribušauskas sutinka, kad R. Petukausku pasitikėjimą praradusi ir iš pareigų jį atšaukusi Savivaldybė nenusižengė įstatymams, profesinė sąjunga vis tiek nusiteikusi ją pamokyti.

„Įstatymas nepažeistas, bet reikalaujam grąžinti vadovą į darbo vietą, kad tvarkingai pabaigtų kadenciją“, – kartojo E. Pribušauskas.

Kaltina susidorojimu

Generalinį direktorių rengiamasi gelbėti ne tik grasinimais masiniu darbuotojų piketu, bet ir skandalingais pareiškimais. E. Pribušauskas neslepia manąs, jog STT patikrinimo išvados buvo tik priedanga miesto vadovams atsikratyti Autobusų parko direktoriumi. E. Pribušausko teigimu, tikrosios priežastys slypi naujos autobusų stoties projekte.

„Jei nepasirašė Autobusų parkui žalingos sutarties dėl autobusų stoties statybų ir viso projekto, vadinasi, jį jau galima atleisti? Jis nedėjo savo parašo vien dėl to, kad tai būtų žalinga Autobusų parkui, kuris po to galėtų bankrutuoti, o dabar už tai jį šalina“, – piktinosi profesinės sąjungos lyderis.

Anot jo, sutartis buvo nepasirašyta dar iki gaunant STT išvadas. Į klausimą, ar manantis, kad šiuo atveju STT tebuvo kažkieno įrankis, E. Pribušauskas rėžė: „Be abejo.“

STT direktoriaus pavaduotojas sprendimą atlikti korupcijos rizikos analizę Panevėžio savivaldybės kontroliuojamose trijose įmonėse priėmė dar pernai birželį. Tyrimas pradėtas rugsėjį, o baigtas tik šių metų kovą. STT motyvuoja, jog toks sprendimas priimtas įvertinus viešai skelbiamą informaciją, taip pat tai, kad analizuotas sritis atitinka STT prioritetus, bei kitus teisės aktų kriterijus.

Pasirašė sutinkantis

Tokius kaltinimus miesto vadovai vadina melagingais. Savivaldybės administracijos direktoriaus Rimanto Paužos teigimu, trišalės sutarties dėl naujosios autobusų stoties nepasirašęs ne tik R. Petukauskas. Ant jos nėra nė paties R. Paužos ir netgi autobusų stotį ketinančios statyti įmonės „Baltisches Haus“ atstovo parašo.

„Sutartis nepasirašyta tikrai ne dėl R. Petukausko. Jai dar turi pritarti investuotojo valdyba, o Savivaldybė tebetvarko automobilių aikštelės teisinius klausimus“, – profesinės sąjungos pareiškimais stebėjosi R. Pauža.

Sutarties projektui yra pritarusi Savivaldybės taryba. Pasak administracijos vadovo, pats R. Petukauskas dalyvavo darbo grupėje, kuri derėjosi su investuotoju.

„Jis savo parašu yra patvirtinęs, kad su tokia sutartimi sutinka. Todėl sakyti, kad kažko nepasirašė, neteisinga. Tai visiškas melas“, – tvirtino R. Pauža.

Administracijos vadovas tikina iš R. Petukausko nėra girdėjęs net panašių pareiškimų, kad sutartis žalinga Autobusų parkui ir jis dėl to galėtų bankrutuoti.

Aistros dėl stoties

Tarp Savivaldybės ir įmonės darbuotojų atsidūręs R. Petukauskas teigia tiesiog nepamenantis, ar būdamas sutarties projektą rengusioje darbo grupėje yra parašu patvirtinęs, jog su juo sutinka.

„Aš dabar neatsimenu, kaip ten tas sutarties projektas skamba. Darbo grupėje esu išsakęs kritikos ir tai yra kažkur užprotokoluota“, – svarstė R. Petukauskas.

Autobusų stoties projektas Panevėžio politinėje padangėje šiuo metu kelia didžiausias aistras. Savivaldybės tarybos opozicijoje esanti Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai yra kreipęsi į Vyriausybės atstovę Panevėžio apskrityje reikalaudami sustabdyti Tarybos sprendimą pasirašyti sutartį su autobusų stoties statytoja „Baltisches Haus“. Panevėžio dešinieji tokį reikalavimą grindžia gautąja STT išvada. Po atlikto dokumentų vertinimo STT pripažino, jog juose yra ką tobulinti, ir pažėrė Savivaldybei sąrašą pastabų. Šiuo metu sutartį vertina prokuratūra.

Įžvelgia politinius žaidimus

Panevėžio meras Rytis Račkauskas teigia į profesinės sąjungos spaudimą palikti R. Petukauską direktoriumi reaguojantis ramiai.

„Suprantu dalies kolektyvo nerimą. Jį sukelia bet kokie pakeitimai. Bet šiuo atveju matau ir dirbtinio įtampos kėlimo. Galiu tik paneigti kaltinimus, esą direktorius nukentėjo ne dėl savo darbo, o kažkokios pozicijos. Tai visiškas absurdas. Taip blevyzgoti galima nežinia iki kiek“, – teigė meras.

R. Račkauskas tvirtina nusiteikęs su profesine sąjunga kalbėtis ramiu tonu.

„Galėsime išklausyti vieni kitų pozicijas, bet dialogas neturi būti grindžiamas ultimatumu ir tokiu isterišku tonu, kaip šitas pareiškimas. Jame matau daugiau emocijų nei racionalaus grūdo. O jei dar kuriamos sąmokslo teorijos, matyt, ne tiesa ir tikroji padėtis įmonėje rūpi, bet labiau politiniais žaidimais kvepia“, – profesinės sąjungos reikalavimą įvertino R. Račkauskas.

Rado krūvą pažeidimų

R. Petukauskas iš pareigų atšauktas akcininkei atsižvelgus į STT atliktos korupcinės rizikos įmonėje analizės išvadas. Pareigūnai bendrovėje nustatė viešųjų pirkimų procedūrų pažeidimų. Nesilaikant įstatymų joje išleista per 129 tūkst. Eur.

Taip pat nustatyta, kad nuo 2015 metų sausio 1-osios iki 2017 metų gegužės 31-osios Autobusų parke įdarbinta 5 darbuotojų giminaičiai. STT atkreipė dėmesį ir į įmonės pirktus senus, 17-os metų, autobusus – jie įsigyti pažeidžiant Viešųjų pirkimų įstatymą.

Dėl tokių STT išvadų Panevėžio meras kreipėsi į prokuratūrą. Visgi ikiteisminis tyrimas nepradėtas prokurorams nenustačius nusikalstamos veikos požymių.

Nepaisant to, R. Petukauską iš pareigų atšaukusi įmonės valdyba įstatymui nenusižengė – akcininkė bet kada įmonės vadovą gali atšaukti kaip praradusį pasitikėjimą.

 

Komentarai

 • ai ai ai

  • Atsakyti
  • vai vai vai – argi ne ašarų pakalnė dabar visų laukia?

  • Ar tik vanduo akmenį pratašo?

   • Atsakyti
  • Apie kuro upes tekancias i vairuotoju automobilius senai legendos jau sklando, vadovybei turbut apsimoka uzsimerkusiai buti

   • To KURAS- zmogus jau metuose, o legendomis tiki…

  • O kas ji kadanors voge? Cia gal pavydas? Tu namuose suri saldituve taupai, tai reiskias jog vagi?

   • Suri savo saldytuve gal kada reikes ir surio ir dziuvesiu uz tokia veikla yra kodekso straipsnis

 • Nu nieko nesuprantu. Taip iseina, kad mera profsąjunga baudzia uz tai, jog atleidzia vadova, pridariusi koses imoneje. Tai kaip profsajunga gali sakyti, kad geras vadovas, jei STT raso, jog privelta nesamoniu su viesaisiais pirkimais. Toks profsajjnhos elgesys direktoriui daro meskos paslauga, nes tokiame kontekste perša labai nemalonias išvadas apie tai, kas vyksta uz tos imones sienu.

  • Tai kam įmonėje trys profsąjungos, kai direktorius tik vienas?
   Pagal Karlsoną gal geriau atvirkščiai? Gal gali būt viena profsąjunga ir trys vadovai, ar ne taip?

   • du įmones automobiliai nepažymėti įmones logotipu naudojami savais tikslais, čia pagal „savos valstybes įstatymą“ ?

    • Tai ką, STT per mažai?

   • Kam skaičiuoti? Trys dienos komandiruotpinigių už 1006 eurų pakartot, vė lpakartot, dar kartą pakartot ir išauš diena kai bilietėlis autobusui kainuos 3 eurus.

 • Prie STT piketas?
  Prieš STT piketas?
  Kita stotelė – ,,Persišviesk galvą“.

 • Socdemų bastionui suduotas smūgis, vieša paslaptis, kad direktorius pro pirštus žiūrèjo į vairuotojų piknaudžiavimą vagian kurą, bilietų pardavimą užtat diretorius turėjo 220 rėmėjų būrį kurie nekeldavo bangų dėl direktoriaus darbo.

  • manau, miesto socdemai džiaugiasi, kad galu gale STT susidomėjo šia persona. Reikia rimčiau pakedenti ne tik Petukauką, bet ir jo užtarėjus. Manau daug kriminalo į paviršių iškiltu.

 • Saugot vadą po tokių STT išvadų? Tą, kuris mūsų visų 130.000 eur bele kaip mėtė? Nu žinot, yra toks posakis: parodyk, kas tavo draugas — pasakysiu, kas tu.

 • Kas parašyta Profsąjungų įstatyme?? 1.Direktorius ginti? 2. Direktoriams atstovauti? 3. Už direktorius kovoti?

  • Atsakyti
 • Račkauskas laikosi labai vyriškai ir ramiai. Pagarba. O tai, kad darbininkai nori išsaugoti savo globėją ir sugėrovą, kuris, pasirodo, dar ir pažeidinėja įstatymus – tik aiškesnėmis spalvomis spalvina tai, kas toje įmonėje išties darosi.

  • Atsakyti
  • Vyruti, na ir kietas esi!
   To mieste dar nebuvo. Žandikaulis atvipo. Nulinė toleranciaj korumcijai jau ne utopija?

   • Eisim daryt alternatyvų piketą už atleidimą. Spėkit, profsąjuznikai, kurioj pusėj bus daugiau?

 • Ar jus savam prote? Gina profsąjunga prisidirbusi vadovą? Alio! Išjunkit pilnatį kas nors!

  • Viskam savas laikas. Pilnatis nėra amžina.

 • Rinkoje toks ,,vadovavimas,, anksciau ar veliau turejo atsiskleisti. Kazin, ar profsajungos pirmininkas rinko parasus, ar Petukauskas pats grasino atleidimais is darbo? Pries ka ir uz ka jus piketuosit? Nepakeiciamu nera.

 • Va dėl to ir ne kas pas mus su profsąjungom. Vakaruose jos darbuotojus gina, čia, senu tarybiniu papročiu, kelia uodegas vadovams

  • Prof + są + JUNGA = vadove, ką sakėte?

 • O kiek iš pasirašiusių socdemai, kaip ir vadovas? Bebrai aktyvuoti?

  • Gatavs!

 • Ai, mano nuomone, tai spjaukit į barzdą tai STT, tegu užkasa tyrimą lapais – va taip.

 • ir kas čia sakė, kad profsąjungos ne vadovų kišenėse sėdi? Ką gina, tam ir tarnauja…yra už ką…

 • Ketvirtadalis darbuotojų išdrįso nepasirašyti. Pagarba turintiems savo nuomonę!

 • nepakeiciamu nera,seniai buvo laikas pakeisti,juk is isvaizdos matosi…………..

 • ponas profsąjungietis, dirbantis tarybiniais metodais yra ir butelio draugas ir tas, kuris liepė darbuotojams stoti į partiją ir balsuojant palaikyti gen. ir jo draugę. Kokia gėda Panevėžiui, kad nepriklausomoje Lietuvoje dar yra tokių profsąjungų vadovų ir tokių gen.

 • Nemalonu , manau patys naikinam Lietuvą.Atleidžiam vadovus kurie dar stengiasi kad neemigruotumėm.Nuo likimo su tokiu mastimu nepabėgsim.Ukrainiečiai pavežios už mus.

  • Pats zmogau daugiau valgyk zuvies, smegenis gaivina, gal mastyti pradesi. Jai tau Petukaitis darbo vietas kuria tai gal dar Lietuvos TSR gyveni

   • Atsakyti
  • jeigu man mokėtų 4000 Eurų kaip petukauskiui, tai aš visą parą dirbčiau.

   • Atsakyti
   • Pavargtu rankos, o ir delnai apzeltu…

 • Girdėjau, kad mūsų miesto meras yra kerštingas žmogus. O gal jis nori ten pastatyt „savą“ žmogų?

  • Tikrai. Kiek pagiežos reikia turėt, kad dorą direktorių atleist… Čia ironija, jei ką 😉

Rodyti visus komentarus (38)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų