„Aukštaitijos dailė 2024. Metamorfozės“ – apie kintantį meną

„Aukštaitijos dailė 2024. Metamorfozės“ – apie kintantį meną

Panevėžio dailės galerijoje atidaryta paroda „Aukštaitijos dailė 2024. Metamorfozės“.

Tradicinėje apžvalginėje profesionalaus meno parodoje, kaskart turinčioje savo temą, šįkart pristatomos autorių kūrybinės metamorfozės.
Pasak parodos kuratorės Aurelijos Seilienės, nagrinėjama, kaip kinta menininko raiška per tam tikrą laiką – nuo pradedančio, savo galimybes dar tik atrandančio, iki šiandieninio, dažnai (Aukštaitijos regiono kontekste) jau susiformavusio kūrėjo.
Jauni autoriai čia taip pat randa vietos.
Neretai jie linkę eksperimentuoti. Nors jaunų autorių kūrybinis kelias dar trumpas, jų kūryboje taip pat apstu pokyčių.
„Šįkart Aukštaitijos dailė kiek sentimentali. Neabejoju, kad tiek žiūrovui, tiek patiems autoriams bus smagu prisiminti, nuo ko viskas prasidėjo, kaip atrodė pirmieji kūriniai, kaip pasikeitė vaizdavimo būdas, priemonės, temos. Sudarant ekspoziciją tapo akivaizdu, kad nemaža dalis autorių, perėję iš vienos medijos į kitą, kardinaliai pakeitė savo kūrybos kryptį. Tų, kurie liko ištikimi pasirinktai dailės šakai, kito stilistika, žanras. Reikia pabrėžti, kad ir pati kūrinių atranka nebuvo itin lengva. Neretas menininkas pateikė nebūtinai ikoniškus savo pirmuosius kūrinius, o tuos, kuriuos sugebėjo išsaugoti. Ne vienas nebeturėjo ankstyvų darbų, juos teko skolintis iš draugų, artimųjų ir muziejų. Tikiuosi, kad šis procesas leido ir patiems autoriams peržvelgti savo kūrybą, o žiūrovui pasiūlys artimiau susipažinti su pristatomais autoriais“, – teigia parodos kuratorė Aurelija Seilienė.

Tradiciškai parodoje atsispindi įvairių dailės šakų atstovų kūryba: tapyba, skulptūra, grafika, keramika, stiklas, fotografija ir kt. Pasak A. Seilienės, įdomu tai, kad šalia įprastai dominuojančios tapybos šiemet aiškias pozicijas užima grafika.
„Be to, jaunų kūrėjų parodoje taip pat apstu, o tai nuteikia viltingai, galvojant apie Aukštaitijos regiono vizualiojo meno perspektyvas“, – pažymi parodos kuratorė.
„Aukštaitijos dailė 2024. Metamorfozės“ darbus pristato daugiau nei keturios dešimtys įvairioms meno sritims atstovaujančių Panevėžio krašto kūrėjų: Aistė Bugailiškytė, Eugenijus Čibinskas, Egidijus Darulis, Daukantė, Fausta Diržytė-DUONA, Raimondas Gailiūnas, Paulina Giedraitytė, Alvydas Goštautas, Ramūnas Grikevičius, Evaldas Ivanauskas, Edvinas Klimas, Remigijus Kriukas, Sigitas Laurinavičius, Juozas Lebednykas, Vydmantas Mačiulis, Eugenijus Marcinkevičius, Henrikas Mazūras, Giedrius Mazūras, Darius Misiūnas, Jolita ONline, Evelina Paukštytė, Valentinas Pečininas, Ričardas Peleckas, Eglė Pilkauskaitė, Stasys Povilaitis, Rūta Povilaitytė, Egidijus Radvenskas, Rita Raziūnaitė, Bronius Rudys, Girmantas Rudokas, Tomas Rudokas, Diana Rudokienė, Jolanta Rudokienė, Iveta Smidt, Artūras Stančikas, Jonas Staselis, Povilas Šiaučiūnas, Marija Šileikaitė-Čičirkienė, Vytautas Tallat-Kelpša, Lilija Valatkienė, Ilona Žvinakienė.
Parodas „Aukštaitijos dailė“ Panevėžio dailės galerija rengia nuo 1995 metų. Po pirmosios buvo pertrauka, 2005-aisiais jos vėl atgaivintos, o nuo 2006-ųjų vyksta reguliariai kas dvejus metus. Panevėžyje paroda veiks iki rugsėjo 1 dienos, po to keliaus į Šiaulių dailės galeriją.

P. Židonio nuotraukos

 

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų