„Aukso laivo“ paslaptys

„Aukso laivo“ paslaptys

Amerikietis inžinierius Tomas Gregoris Tompsonas vandenyno dugne rado beveik dvi tonas aukso.

Tačiau jo istorija yra puikus įrodymas, kaip pasakiškas turtas gali sugriauti gyvenimą.

Aptiko nuolaužas

1857 metų rugsėjo 3 dieną garlaivis „SS Centrinė Amerika“, dar vadintas „Aukso laivu“, su 477 keleiviais ir 101 įgulos nariu, vadovaujamas kapitono Viljamo Luiso Herndono, paliko Panamą ir išplaukė į Niujorką. Kalifornijos aukso karštligės metu laivas buvo pakrautas 14 000 kilogramų Kalifornijos aukso.

Tačiau atviruose vandenyse kilęs uraganas išsiuntė visą lobį ir šimtus laivo keleivių tiesiai į vandenyno dugną prie pat Pietų Karolinos krantų. Tik praėjus daugiau nei šimtmečiui po katastrofos, 1988-aisiais, buvo aptiktos šio istorinio laivo nuolaužos, pridariusios nemažai bėdų jas suradusiam aukso ieškotojui, inžinieriui Tomui Gregoriui Tompsonui.

Šimtai gyvybių

„Aukso laivu“ laineris buvo vadintas ne be priežasties. Šis garlaivis aukso karštinės metu buvo labai populiarus tarp pirklių ir turtingųjų.

„SS Centrinė Amerika“ katastrofa prie Pietų Karolinos krantų buvo viena didžiausių XIX amžiaus nelaimių. Net trisdešimt valandų trukusi drąsi kova su stichija pasibaigė tragiškai – rugsėjo 12-osios vakarą garlaivis nuskendo.

Laivas „Marina“ sugebėjo išgelbėti visus vaikus ir moteris, spėjusius susėsti į gelbėjimosi valtis. Praėjus kelioms valandoms po tragedijos, Norvegijos burlaivis „Ellen“ išgelbėjo dar 50 vyrų, kurie sugebėjo įsikibti į vandenyno dugnan nugarmėjusio garlaivio nuolaužas. Dar trys vyrai buvo išgelbėti po daugiau nei savaitės dreifavimo valtyje. Tačiau 425 žmonių kūnai liko vandenyno gelmėse.

Atlikus visus detalius skaičiavimus buvo nustatyta, kad lobis, kurį gabeno nuskendęs laivas, sudarė apie 21 toną įvairiausių monetų ir luitų, sidabro monetų, grynuolių ir papuošalų, taip pat 9,1 tonos aukso.

Ši netektis buvo didžiulis smūgis visuomenei ir 1857 metais sukėlė paniką Jungtinių Amerikos Valstijų bankuose.

1988 metais Tomas G. Tompsonas rado nuskendusio garlaivio, gabenusio tonas aukso, nuolaužas.

1988 metais Tomas G. Tompsonas rado nuskendusio garlaivio, gabenusio tonas aukso, nuolaužas.

Ėmėsi paieškų

1988 metais dabar jau buvęs lobių ieškotojas iš Ohajo valstijos Tomas Gregoris Tompsonas, vadovavęs gelbėjimo įmonei, surado nuskendusį garlaivį „SS Centrinė Amerika“. Nereikia nė sakyti, jog tai buvo didi diena Amerikos istorijoje.

Nuo pat mokyklos laikų Tomis ieškodavo nuskendusių laivų ir garlaivių. Būtent šis susidomėjimas vandenyno gelmių lobiais nuvedė jį prie „Centrinės Amerikos“ garlaivio nuolaužų.

1970-ųjų metų pabaigoje jūrų inžinierius T. G. Tompsonas dažnai patardavo žmonėms, ieškantiems laivų nuolaužų sekliose vandenynų vietose. Kartą jis nusprendė pats pabandyti surasti ir iškelti nuolaužas į krantą. Tikriausiai nebereikia aiškinti, kodėl Tomis pasirinko būtent „S. S Centrinės Amerikos“ garlaivį. Tomis rado ir kompanioną – jūrų geologą Bobą Evansą.

Jie labai intensyviai pradėjo „SS Centrinės Amerikos“ paieškas. Pačioje pradžioje dviem specialistams reikėjo peržiūrėti visus turimus archyvus. Jų buvo galybė. Jiems prireikė ketverių metų, kol surado visą reikiamą informaciją. Todėl plotas, kuriame nuskendo garlaivis, sumažėjo iki 1 400 kvadratinių mylių. Gabus inžinierius T. G. Tompsonas netgi sukonstravo nuotoliniu būdu valdomą panardinamą priemonę, padėjusią ieškoti nuskendusio laivo. Devintojo dešimtmečio pradžioje tai buvo tikras technologinis proveržis, kuris labai palengvino paieškas vandenyno dugne.

T. G. Tompsonas teisme.

T. G. Tompsonas teisme.

Spruko nuo investuotojų

Žinoma, visai šiai operacijai reikėjo nemažos pinigų sumos. Tačiau investuotojai buvo rasti netikėtai greitai.

Per devynerius metus, kol buvo atliekami visi parengiamieji misijos darbai, investicijose dalyvavo 161 žmogus. Į šį projektą investuota net 12 milijonų 700 tūkstančių dolerių! Pagal sudarytas sutartis, investuotojai turėjo teisę į du trečdalius surasto aukso. Likusią dalį turėjo pasidalinti Tomis, Bobas ir jiems padėję vyrai.

T. G. Tompsono atlikti matematiniai skaičiavimai pasirodė esantys labai tikslūs. Garlaivio nuolaužos rastos tiksliai nurodytoje vietoje žemėlapyje. Jos buvo palaidotos 2 200 metrų gylyje. Vieta buvo nutolusi 300 kilometrų nuo Pietų Karolinos pakrantės.

2000 metais Tomis jau turėjo uždirbęs daugiau nei 50 milijonų dolerių už surastą istorinį lobį. Po daugelio metų jis galėjo atsiskaityti su visais investuotojais ir komandos nariais. Tik apsukrusis aukso ieškotojas visai nenorėjo to daryti. Du investuotojai 2005 metais jį padavė į teismą. Po metų dar devyni investuotojai ir kiti prie paieškų prisidėję vyrai pateikė jam ieškinį.

Tačiau netrukus visi suprato, kad T. G. Tompsonas… dingo. Prasidėjo „auksinio“ bėglio paieška.

Tačiau pasirodė, jog Tomis dingimą planavo taip pat kruopščiai, kaip ir garlaivio „SS Centrinė Amerika“ nuolaužų paieškas. Jis pasikeitė savo vardą ir pavardę, nusipirko padirbtus asmens dokumentus. Net šešerius metus jis ramiai gyveno prabangioje viloje prie vandenyno, kurią buvo išsinuomojęs svetimu vardu.

2018-ųjų vasario mėnesį Long Byče, Kalifornijoje, buvo eksponuojamas įspūdingas aukso luitų, monetų lobis, ištrauktas iš vandenyno dugno.

2018-ųjų vasario mėnesį Long Byče, Kalifornijoje, buvo eksponuojamas įspūdingas aukso luitų, monetų lobis, ištrauktas iš vandenyno dugno.

Neišduoda paslapties

2012 metais tyrimą atlikę teisėsaugininkai gavo teismo nutartį, įpareigojančią surasti pasprukusį aukso ieškotoją. Bėglio medžioklė truko net dvejus metus. Juk Tomis viską puikiai suplanavo, o tuo metu jo turimi ištekliai buvo beribiai.

Tačiau 2015 metų pradžioje įvyko lūžis – pareigūnai pradėjo stebėti T. G. Tompsono mylimąją Elison Antekejer. Būtent ji ir nuvedė policiją į viešbučio kambarį, kuriame bėglys buvo surastas. Jie abu buvo areštuoti. Jų kambaryje policija rado padirbtus dokumentus ir 420 000 JAV dolerių.

Pernai 12 investuotojų ir paieškos komandos narių atgavo likusius pinigus. Šie pinigai pasirodė kur kas mažesni, nei jie tikėjosi prieš trisdešimt metų. Dabar T. G. Tompsonas laiką leidžia kalėjime. Jis nebus paleistas, kol neprisipažins, kur paslėpė 500 aukso luitų, iškeltų iš vandenyno dugno, jau nekalbant apie tai, kur padėjo 50 milijonų dolerių, gautų išgryninus auksą juodojoje rinkoje.

Galerija

Komentarai

  • Ka besakyti,toks mentalitetas ,cia kaltes nera,tokie sio pasaulio vaikai,kitokiu reta…

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų