Į penktą gyvenimo dešimtį įkopusi panevėžietė Daiva iki šiol atsimena laikus, kai dar besimokydama Panevėžio 7-ojoje vidurinėje vietoj pamokų su bendraklasiais kartais buvo vežama į Panevėžio bazes kalti dėžių. Šių labai reikėdavo netoli esančių šiltnamių, medelyno, gamtininkų stoties darbuotojams. Į tokią tarą būdavo kraunama įvairi produkcija.
Nemokama mokinių pagalba tais laikais vadindavosi visuomenei naudingu darbu.
„Tiksliai nė nebežinau, kas ten būdavo – lyg ir vaisių, daržovių bazė. Mus, mokinius, sovietmečiu ten veždavo kalti sulūžusių dėžių. Gaudavom krūvas medinių lentelių ir taisydavome. Mums labai patikdavo taip praleisti pamoką, nes dirbti nebuvo sunku“, – prisimena panevėžietė.
Muziejininkų žiniomis, sovietmečiu šiose Panevėžio bazėse buvo sandėliuojamos prekės miesto parduotuvėms. Lietuvai tapus nepriklausomai, logistikos ir prekybos kompleksas privatizuotas ir tapo įvairiausių įmonių prieglobsčio vieta.
Kaip gamybos ir sandėliavimo vieta buvusios Panevėžio bazės žinomos daugeliui. Ir dabar čia likusiuose dideliuose pastatuose, angaruose veikia daugybė įmonių: mažesnių ir didesnių parduotuvių, prekybos centrų, valgykla, dalį patalpų užėmęs Kauno teritorinės muitinės Panevėžio pirmos kategorijos krovinių postas.
Prieš kurį laiką viešojoje erdvėje pasirodė skelbimas apie parduodamą dalį buvusių Panevėžio bazių pastatų. Nekilnojamojo turto aukcione daugiau nei 11 tūkst. kv. m ploto sandėlių ir negyvenamų patalpų pradinė pardavimo kaina siekia 2,4 mln. eurų be PVM.
„Susidomėjimas objektu yra, tačiau skirtingi pirkėjų poreikiai.“
A. Paurienė
1973 m. statytų parduodamų pastatų paskirtis – sandėliavimas.
Su tokiu turtu pirkėjui atiteks 4,3 ha iki 2054 m. iš valstybės išnuomotos žemės su 100 vietų automobilių stovėjimo aikštele.
Pastatuose įrengtos visos komunikacijos, kiekviename sandėlyje įrengtas atskiras sanitarinis mazgas.
Kas parduoda šį nekilnojamąjį turtą, aukcioną organizuojanti agentūra nesutinka atskleisti. Registrų centro duomenys rodo, jog nuosavybės teise statiniai priklauso Vilniuje registruotai bendrovei „Aura2“, veikiančiai nekilnojamojo turto srityje.
„Susidomėjimas objektu yra, tačiau skirtingi pirkėjų poreikiai, todėl jie dar nepriėmė galutinio sprendimo“, – komentavo aukcionų projektų koordinatorė Auksuolė Paurienė.
Jos nuomone, pirkėjus nuo tvirto sprendimo gali stabdyti tai, jog buvusiose bazėse iki šiol veikia daug nuomininkų. Kai kurių nuomos sutartys galios dar 15 metų.
„Objektas parduodamas su nuomininkais, kaip investicinis“, – paaiškino A. Paurienė.
Šiuo metu nuomojama 96 proc. parduodamų patalpų.
Vienas šios vietos nuomininkų – įvairiais suvenyrais prekiaujanti parduotuvė „Širšė“. Jos savininkas panevėžietis Rimantas Kiela teigė, kad vienu metu potencialūs pirkėjai itin aktyviai apžiūrinėjo aukcione pasiūlytus pastatus.
Pats verslininkas abejoja, kad ir atėjus naujiems bazių savininkams jo parduotuvėlėje kas nors pasikeis. Nebent, anot jo, pakils patalpų nuomos kaina. O pastatams, pasak pašnekovo, labai reikalingas remontas.
„Mes ir toliau nuomosime šią vietą, per daug nesijaudiname dėl aukciono. Čia dirba daug panašių įmonių“, – teigia R. Kiela.
Kiek jam kainuoja patalpų nuoma, verslininkas neatskleidžia.
R. Kielai įdomiausia, kas nutiks jo kaimynams – Kauno teritorinės muitinės Panevėžio pirmos kategorijos krovinių postui. Verslininkas teigia girdėjęs, kad ši įstaiga kitais metais persikels į buvusios gamyklos „Ekranas“ teritoriją.
Tačiau Kauno teritorinės muitinės atstovė spaudai Dovilė Lapinskienė patikino, kad kol kas planų persikelti į naują vietą Panevėžyje nėra. O muitininkų užimti pastatai buvusiose Panevėžio bazėse, pasak pašnekovės, priklauso valstybinei įmonei Turto bankui ir nėra parduodami.