Tiek miesto, tiek ir rajono savivaldybės imasi tarpininko vaidmens jauniems žmonėms ir darbdaviams atrasti vienas kitą. Jos pasiryžusios padengti dalį tokių laikinų darbuotojų atlyginimo.
Panevėžietė vienuoliktokė Greta jau pernai išbandė vasaros darbą.
Greta patyrė, kad nepilnamečiams rasti darbo nėra lengva. Dėl tam tikrų apribojimų darbdaviai pirmenybę teikia sulaukusiesiems pilnametystės.
Gretai pavyko įsidarbinti ūkyje skinti braškes. Per tris savaites uždirbo kiek daugiau nei minimumą.
„Pajūryje darbo pasiūlymų tikrai daugiau, ten priima ir nepilnamečius, bet dirbti reikėtų pradėti jau gegužės pabaigoje, o mokslai baigiasi tik birželio pabaigoje“, – pasakojo panevėžietė.
Ji jau peržiūrėjo ir Panevėžio savivaldybės vasaros užimtumo ir integracijos į darbo rinką programos pasiūlymus. Mergina bandys belstis į trijų darbdavių duris.
Panevėžio savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorės Simonos Niedvarės teigimu, pernai Vasaros užimtumo ir integracijos į darbo rinką programa pasiteisino – sulaukta 73 jaunuolių paraiškų, o per vasarą padirbėti teko 44. Juos priėmė 31 miesto įstaiga ar bendrovė.
Šiemet laukiama panašaus skaičiaus. Iš Savivaldybės biudžeto šiai programai skirta 12 tūkst. eurų.
„Vasarą įdarbinti jaunimą pageidavimą pareiškė jau 25 Panevėžio darbdaviai, bet sąrašas vis pildosi. Jaunuoliai, radę patinkantį darbo pasiūlymą, turėtų kreiptis tiesiai į darbdavį ir jeigu abi pusės sutars, teikti paraišką mums“, – pasakojo S. Niedvarė.
Šioje programoje gali dalyvauti tik Panevėžyje registruoti jaunuoliai.
Be to, šiemet prioritetas bus teikiamas įsidarbinti pageidaujantiems neįgaliems jaunuoliams. Darbdaviui už visu krūviu įdarbintą jauną žmogų Savivaldybė nusiteikusi per mėnesį mokėti 300 eurų, už neįgalų jaunuolį – 400 eurų.
„Šios programos tikslas, kad jaunuoliai užsidirbtų, įgytų darbinės praktikos, kompetencijų, o ne parama darbdaviams.“
S. Niedvarė
Jei jaunas žmogus dirba ne visu darbo krūviu, kompensacija skaičiuojama proporcingai pagal dirbtas darbo dienas.
„Norime paskatinti darbdavius nebijoti įdarbinti negalią turinčių jaunuolių. Deja, tik keli nurodę, kad galėtų įdarbinti ir juos. Žinoma, gali būti labai objektyvios priežastys, tarkim, nepritaikyta infrastruktūra, o gal vis dar yra tam tikrų baimių“, – pažymi jaunimo reikalų koordinatorė.
Šiųmetė naujovė – reikalavimas darbdaviams pasirašyti nešališkumo deklaraciją, kad su jaunuoliu nėra susiję jokiais giminystės ryšiais. Pernai Savivaldybė sulaukė atgarsių, jog Savivaldybės mokama kompensacija buvo pasinaudota įdarbinus vaikus ar anūkus, kurie iš tikro net nedirbo.
„Šiemet tokių atvejų negalės būti. Ketiname atlikti ir neplaninius patikrinimus, pasižiūrėti, kaip jaunuoliams sekasi. Šios programos tikslas, kad jaunuoliai užsidirbtų, įgytų darbinės praktikos, kompetencijų, o ne parama darbdaviams“, – sakė S. Niedvarė.
Šįmet pirmą kartą progą padirbėti per vasarą 14–19 metų jaunuoliams siūlo ir Panevėžio rajono savivaldybė. Už kiekvieną, įdarbintą visu darbo krūviu, darbdaviui iš rajono biudžeto bus kompensuojama 300 eurų per mėnesį. Kompensacijoms mokėti rajono Savivaldybė numačiusi iš viso 5 tūkst. eurų.
„Matome, kad mieste ši programa pasiteisino. Skaičiuojame, kad jeigu jaunuoliai dirbs abu vasaros mėnesius, bus galima jų įdarbinti iki dešimties. Jei poreikis pasirodys didesnis, galbūt bus svarstoma padidinti sumą kompensacijoms“, – teigė Panevėžio rajono savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Sandra Budreikienė.
Kol kas darbdavių, kurie norėtų vasarai įdarbinti jaunus žmones, pasinaudojant Savivaldybės parama, rajone dar neatsirado.
Panevėžio bendrovė „Stigma“ praėjusią vasarą pagal Savivaldybės programą buvo įdarbinusi aštuonis jaunuolius.
„Norime paskatinti jaunus žmones, padėti jiems įsilieti į darbo rinką suprasti, kas yra darbo režimas, kolektyvas. Praėjusių metų patirtis tikrai labai teigiama. Darbu buvo patenkinti ir jaunuoliai, ir mes. Pasitaikė tikrai motyvuoti ir labai darbštūs, dirbo kaip lygūs su mūsų darbuotojais, o kai kada net ir labiau motyvuoti. Jaunimas per vasarą mūsų kolektyvui suteikė jaunatviškos nuotaikos“, – pasakojo „Stigmos“ žmogiškųjų išteklių vadovė Indrė Vieštautienė.
Šiemet įmonė planuoja įdarbinti keturis jaunuolius. Jiems bus siūlomi nesudėtingi įvairūs pakavimo darbai.
„Jau dabar matome, kad norinčiųjų dirbti bus gerokai daugiau, tad kažkaip teks atsirinkti labiausiai motyvuotus“, – sakė bendrovės atstovė.