Į atokesnes vietoves – skubesnė medicinos pagalba

Į atokesnes vietoves – skubesnė medicinos pagalba

 

Mažėjant gyventojų, dar prieš kelerius metus buvo sumažinta greitosios medicinos pagalbos (GMP) brigadų. Tokia reforma ypač skaudžiai palietė nuo didžiųjų miestų nutolusių rajonų gyventojus.

Paradoksalu, tačiau kad ir žmonių mažiau, iškvietimų nemažėja, visoje šalyje būta ne vieno atvejo, kai ligonis taip reikalingos skubios pagalbos nesulaukė. Tad Sveikatos apsaugos ministerija skyrė papildomų lėšų, kad penkiuose didžiuosiuose miestuose būtų papildomai įsteigta iki keturių nuolatinių brigadų, kurias būtų galima pasiųsti ten, kur reikalinga itin skubi pagalba žmogų ištikus insultui, infarktui, patyrus sunkią traumą ar susižalojus bei kitais kritiniais atvejais. Jau nuo šio rugsėjo naujos papildomos medikų brigados turėtų pradėti dirbti ir Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stotyje. Tačiau problema ta, kad specialistų nėra, o patiems juos parengti užtruks.

Sveikatos apsaugos ministerija jau numačiusi, kad penkiuose šalies regionuose – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių – bus papildomai įsteigta iki keturių nuolatinių brigadų. Šios stotys ne tik teikia atitinkamas paslaugas, bet ir valdo GMP pajėgas, tad, pavyzdžiui, Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stočiai priklausysiančios brigados pagal poreikį galės būti siunčiamos į Kupiškį, Biržus ar kitą regiono vietą, kur tuo metu jos bus reikalingos.

Sveikatos apsaugos ministerijos kanclerė Odeta Vitkūnienė sakė, kad šiuo sprendimu gerokai stiprinami GMP tarnybos pajėgumai, gelbstint ir saugant insulto, infarkto ištiktų, sudėtingus dauginius sužalojimus, traumas patyrusių ar su kitokiais ūmiais negalavimais susidūrusiųjų gyvybes.

Privalome užtikrinti, kad pacientai, nesvarbu, gyvenantys didmiestyje ar mažame miestelyje, turėtų vienodas galimybes kuo skubiau gauti kvalifikuotą pagalbą, kai jos prireikia“, – tvirtino kanclerė.

Padidinus GMP brigadų skaičių, tikimasi, kad gerės paslaugų prieinamumas atokesnėse vietovėse gyvenantiems žmonėms, o mirčių nuo infarkto, insulto ir kitų ūmių ligų mažės.

Mokyti teks patiems

Šiai iniciatyvai papildomai buvo skirta lėšų iš Privalomo sveikatos draudimo fondo, tačiau greitosios pagalbos stotys susiduria su kita problema – žmogiškųjų išteklių trūkumu. Pasak Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stoties direktorės Rūtos Ramoškienės, paramedikų vairuotojų rasti dar galima, bet dėl aukštesnės kvalifikacijos medicinos personalo kyla problemų. Tad nuo rugsėjo pavyks suformuoti tik pusė ministerijos numatytų brigadų.

Nuo rudens bus papildomų brigadų, bet tikrai ne keturios, nes tiek neturėsime darbuotojų, planuojame dvi ar geriausiu atveju tris papildomas brigadas, nes kol kas neturime parengto personalo – skubios medicinos pagalbos specialistų“, – pripažįsta R. Ramoškienė.

Direktorės teigimu, ir Panevėžio kolegija rengia slaugytojus, tačiau tam, kad jie galėtų dirbti greitojoje pagalboje, reikia persikvalifikuoti – mokslai trunka vidutiniškai aštuonis mėnesius. Tad jau prieš kurį laiką jie patys ėmėsi iniciatyvos ir reikalingus specialistus moko savo lėšomis.

Mes esame pasirengę patys – savo lėšomis perkvalifikavome žmones, tad jau nuo rudens dvi papildomos brigados tikrai pradės dirbti. Dabar priimsime į dispečerinę naujus slaugytojus, juos pamokysime ir po naujųjų metų galėsime sudaryti ministerijos planuotas keturias papildomas brigadas“, – aiškino R. Ramoškienė.

Kitas dalykas tas, kad bent kol kas teks verstis ir su turima transporto baze, nes ministerija naujų greitosios pagalbos automobilių pažadėjo tik kitąmet.

Turime rezervinių automobilių. Viešieji pirkimai jau vykdomi, bet tai paprastai užtrunka“, – sakė direktorė.

Anot R. Ramoškienės, jau nuo rudens Panevėžio greitosios pagalbos stotyje turėtų atsirasti keturios papildomos brigados, kurios būtų siunčiamos į visą apskritį, kai žmogui reikalinga itin skubi pagalba, tačiau dėl specialistų trūkumo kol kas pavyks suformuoti tik dvi ar tris brigadas. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Žvalgosi į regionus

R. Ramoškienės teigimu, ministerijos užmojis įsteigti papildomų greitosios medicinos pagalbos brigadų – itin svarbus žingsnis. Panevėžio greitosios pagalbos stotis aptarnauja ne tik Aukštaitijos sostinės, bet ir dalį Utenos apskrities, tad šios brigados bus siunčiamos ten, kur bus reikalinga itin skubi pagalba.

Matome, kad greitosios pagalbos brigadų trūkumas labiausiai jaučiamas būtent rajonuose. Tad papildomos brigados ir vyks į visą apskritį, kai tik bus gautas pranešimas apie infarkto, insulto ar traumos atvejus. Tikimės, kad greitosios pagalbos laukti reikės trumpiau. Žinoma, čia greitoji pagalba, niekada nesuplanuosi, būna ir ramesnių, ir sudėtingesnių dienų“, – kalbėjo R. Ramoškienė.

Panevėžio rajono poliklinikai priklausančioje Rajono greitosios pagalbos stotyje šiuo metu taip pat ieškoma bendrosios praktikos slaugytojų – skubios medicinos pagalbos slaugai specialistų. Kaip sakė Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos vyriausioji gydytoja Neringa Šinkūnienė, nors konkursas į laisvas vietas paskelbtas neseniai, tikimasi, kad medicinos personalo neteks ilgai ieškoti. Prisikviesti į regioną jaunų specialistų gana sudėtinga – šiuo metu trūksta kelių įvairių sričių gydytojų. Todėl dabar akys krypsta į aplinkinius apskrities miestus.

Kaip nors teks suktis. Viliamės, kad bent greitosios pagalbos specialistus pavyks prisikviesti iš aplinkinių miestų – Kupiškio, Pasvalio, Biržų, Radviliškio, Kėdainių, kur čia dirbantys greitosios medikai turi mažesnį krūvį. Manau, kartą per savaitę budėti tikrai rasime specialistų, tad gyventojai gali būti ramūs, jog pagalbos sulauks laiku“, – tikino N. Šinkūnienė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų