Nuo liepos 1-osios Panevėžio rajone turėtų įsigalioti naujas atliekų surinkimo tarifas. T. Šiaudinio nuotr.

Atliekų rinkliava vejasi ir rajoną

Atliekų rinkliava vejasi ir rajoną

Šiek tiek vėluodama naują atliekų rinkliavą savo gyventojams sugalvojo ir Panevėžio rajono valdžia. Įvedus privalomą naujovę daliai vartotojų šiukšlių tvarkymas esą turėtų pigti, bet kitiems – brangti.

Nuo šių metų pradžios Lietuvos savivaldybės įpareigotos savo juridinių ir fizinių asmenų atliekas tvarkyti pagal dvinarę sistemą. Viena jos dalis turi būti pastovi ir privaloma, kita – kintama – priklausanti nuo pasirinktos metodikos.

Panevėžio miestui naują rinkliavą patvirtinus dar metų pradžioje, rajonas spręsti šio klausimo neskubėjo. Tik artimiausiame Tarybos posėdyje bus pateikta nauja mokesčių sistema ir ji įsigalioti turėtų liepos 1-ąją.

Metodiką ir naujus tarifus parengė UAB „Jostra“. Šios įmonės darbuotojų komanda panašius projektus rengė ir kitose šalies savivaldybėse.

Pasak tos bendrovės direktoriaus Jono Stravinsko, Panevėžio rajonui parinktas dažniausiai kitų Lietuvos rajonų naudojamas ir galbūt racionaliausias atliekų rinkliavos projektas.

Pastovioji ir kintamoji

Iki šiol Panevėžio rajonas už tokias paslaugas mokėdavo pagal vieną tarifą. Jei rajono Taryba patvirtins, vasarą atsiras pastovioji ir kintamoji tokio mokesčio dalys.

Pirmoji jų – tarsi abonementinis mokestis visiems nekilnojamojo turto savininkams ir jo dydis priklausys nuo objekto ploto bei paskirties.

Duomenys apie rajone esančius nekilnojamojo turto objektus iš pradžių bus imami iš Registrų centro. Jei vėliau pasirodys, kad objektuose negyvenama ar nevykdoma jokia veikla, kiekvienas atvejis bus aiškinamasis individualiai.

Kintamoji rinkliavos dalis priklausys nuo gyventojų arba konteinerių skaičiaus, konteinerių tūrio ir ištuštinimo dažnio.

Rinkliavos dydžius siūloma skirstyti į 19 kategorijų. Skirtingai už atliekas turėtų mokėti tiek gyvenamųjų, tiek daugiabučių namų butuose gyvenantys asmenys. Kitaip mokesčiai taikytini ir įvairiems fiziniams asmenims: viešbučiams, gydymo, mokymo įstaigoms, parduotuvėms, žemės ūkio paskirties objektams ir taip toliau.

Rinkliavos dydžiai, pasak įmonės „Jostra“ vadovo, nustatyt atsižvelgiant į būtinąsias atliekų tvarkymo sąnaudas.

„Rinkliavos mokėtojams mokesčiai didės labai nedaug ar net mažės. Labiausiai, ko gero, nukentės turintieji didelio ploto butą ir jeigu jame gyvena nedaug žmonių“, – sakė J. Stravinskas.

Kaupti atliekų nereikėtų

Panevėžio rajono savivaldybės Architektūros skyriaus vyriausioji specialistė Sigita Biveinienė paaiškino, kad pagal naują tvarką daugiabučių namų butuose bei individualiuose namuose pastovioji rinkliavos dalis apmokestina ne daugiau kaip 100 kv. m plotą. Tokių objektų vienas kvadratinis metras šeimininkui būtų įkainotas 32 ct per metus. Be šios sumos, per metus dar būtų mokama po 8,6 euro už kiekvieną buto gyventoją.

Privataus namo savininkas papildomai mokėtų už išvežtas šiukšles: 240 litrų konteinerio ištuštinimas jam kainuotų 1,20 euro.

Tačiau, pasak S. Biveinienės, tai nereiškia, kad atliekas šeimininkas galėtų išvežti tik kartą per metus.

„Atliekos visur kaupiasi, ir gyventojai jas turėtų tvarkyti taip, kaip priklauso. Taigi konteineriai neturėtų būti pripildomi tik kartą per metus“, – pabrėžė specialistė.

Pakloti už šiukšles taip pat reikėtų ir garažų bei sodų savininkams. Pastarieji už tai sumokėtų po 7,20 euro per metus.

Peržvelgusi gan skirtingus mokesčius fiziniams asmenims, S. Biveinienė teigė, kad mažiausiai mokėtų žemės ūkio objektų savininkai.

Atliekų rinkliava, pasak pašnekovės, turėtų būti tvirtinama nesutartiniu pagrindu. Tad gyventojams dėl jos nereikės pasirašyti atskirų sutarčių.

Tikisi sumažėsiant šiukšlintojų

Su nauja tvarka prieš Panevėžio rajono tarybos posėdį jau susipažino visos seniūnijos. Šių vadovai ne itin džiaugiasi siūlomais pokyčiais, bet tikisi, kad rinkliava padės suvaldyti gyventojų norą šiukšlinti aplinką.

„Galbūt tokiu būdu priversime žmones įsigyti konteinerius, – svarsto Raguvos seniūnas Juozas Skorulskis. – Iki šiol dar daug kas jų mūsų seniūnijoje neturi. Kai bus pastovus mokestis, nebeapsimokės atliekas vežti į pakrūmes ar apleistas fermas, kur viską sutvarkyti privalo seniūnija. Kaip žinia, nuo birželio ir viešųjų darbų nebeliks, tad mums švarintis bus dar sudėtingiau…“

Tačiau pašnekovas nežino, kaip bus su vienkiemiais. Prie jų, anot seniūnijos vadovo, reikėtų didesnių konteinerių, nei numatyta kitiems gyventojams.

Be to, Raguvos seniūno teigimu, dar yra ir savo gyvenamuosius būstus nepersiregistravusių šeimininkų. Dėl nemažai kainuojančių paslaugų jie daug metų gyvena paveldėtuose namuose ir jų dokumentų nesitvarko.

J. Skorulskis abejoja, ar rinkliava sumažins gyventojams naštą, kaip žadama. Dar nė viena naujovė, anot jo, nieko neatpigino.

„Dabar mes Raguvoje už vieną išvežtą 120 litrų atliekų konteinerį mokame po 4,20 euro. Pagal naują rinkliava tektų pakloti 3,20 euro abonementinį mokestį ir dar po 0,60 euro už išvežtą konteinerį“, – suskaičiavo seniūnas.

Negyvenamų sodybų savininkai neišsisuks?

Pažadus, kad nauja rinkliava kai kam atsieis pigiau, nei iki šiol buvo, girdėjo ir Miežiškių seniūnas Albinas Jacevičius. Tačiau viską, anot jo, parodys konkretūs pavyzdžiai.

„Iš pradžių bet kokia naujovė gyventojams sukelia susierzinimą – žmonės bijo, kad mokesčiai jiems augs dar labiau. Bet mums aiškina, kad kai kam rinkliava ir sumažės“, – viliasi seniūnas.

A. Jacevičiui neaišku, kaip bus apmokestintos negyvenamos rajono sodybos. Langus ir duris užkalę jų šeimininkai čia vargu ar kaupia atliekas. Tačiau pastoviąją mokesčio dalį vis tiek gali tekti padengti – už turimą turtą.

Ir šios seniūnijos vadovas tikisi, kad planuojami pokyčiai bent iš dalies pradės keisti gyventojų kultūrą. A. Jacevičius sako jau pavargęs iš pamiškių kasdien rinkti maišus išmestų atliekų ir panaudotų padangų.

„Žmonės mėgsta aiškinti, kad neturi atliekų. Bet jeigu jų namuose nėra jokio plastikinio maišelio ar dėžutės, vadinasi, visa tai sudeginama arba atsikratoma kitais neleistinais būdais. Tai jau žala gamtai. Prisimenu atvejį, kai vienas seniūnijos gyventojas savo kieme uždegė šiukšles ir tarp jų buvo flakonas. Ugnyje jis sprogo, o skeveldra pataikė šeimininkui į akį. Ji nepagijo iki šiol. Taigi geriausia savo šiukšles tvarkyti taip, kaip privaloma“, – pabrėžė Miežiškių seniūnijos vadovas.

Vienas surinkėjas

Šiomis dienomis viešojo pirkimo būdu turėtų būti išrinktas ir vienas atliekų surinkėjas visame Panevėžio rajone. Iki šiol čia aptarnaudavo dvi tokios įmonės.

Visos siūlomos rinkliavos projekto esmė, pasak jos autorių, kad šios lėšos nuo šiol atitektų Panevėžio rajono savivaldybei ir ji galėtų sumokėti surinkėjui bei administratoriui už paslaugas. Pastarąsias teikia Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras.

Jeigu po metų bus skaičiuojamas naujos tvarkos pelnas, mokestis gyventojams gali būti perskaičiuojamas iš naujo.

Be to, projekto rengėjai guodžia, kad savivaldybės paprastai turi savo tvarką, kaip padėti sunkiai gyvenantiems asmenis. Ir prireikus didesnės rinkliavos sulaukusiems gyventojams esą gali būti taikomos kompensacijos ar kitos socialinės pagalbos rūšys.

Komentarai

  • Ar logiškas šis pavadinimas „Atliekų rinkliava vejasi ir rajoną“? Gal teisingiau būtų „Neraštingumas užvaldė straipsnio autorių ir leidinio redaktorių“?

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų