Artėjant žiemai – stingdanti komunalininkų naujiena

Artėjant žiemai – stingdanti komunalininkų naujiena

 

Kai likus mėnesiui iki šildymo sezono pradžios sulauki šilumininkės laiško apie nutraukiamą karšto vandens tiekimą, net ir šilta žiema gali virsti kančia. Ledinis gyvatukas vonioje ir iš čiaupo bėgantis tokios pat temperatūros vanduo – tokio gyvenimo išgąsdinti daugiabučiuose gyvenantys krekenaviškiai suskubo Velžio komunalinį ūkį apskųsti Panevėžio rajono savivaldybei.

O tada paaiškėjo, kad įmonė niekada net ir neturėjo licencijos į daugiabučius tiekti karštą vandenį ir kas dabar pasakys, ar jis atitikdavo higienos reikalavimus.

Velžio komunalinio ūkio aptarnaujamų Krekenavos daugiabučių gyventojai bene dvi dešimtis metų buvo įpratę, kad vasarą karšto vandens patys pasirūpina kaip kas išmano, o jau atšalus orams jis pradeda tekėti iš čiaupų.

Šįmet jų butuose sušilus radiatoriams, iš čiaupo karštas vanduo nepasirodė. Maždaug prieš mėnesį krekenaviškiams į rankas buvo įteikti Velžio komunalinio ūkio registruoti laiškai, jog visam laikui nutraukiamas karšto vandens tiekimas.

„Motyvuoja tuo, kad jų tiekiamas karštas vanduo neatitinka higienos normų, bet mes girdėjome, jog įmonė tokiai paslaugai teikti net neturi licencijos“, – stebėjosi Sporto gatvėje gyvenanti krekenaviškė.

Ji gyvena aštuonių butų name, iš jų Velžio komunalinis ūkis šildo tik du. Krekenaviškė ne juokais išsigandusi, kad šįmet likusi be karšto vandens, kitąmet gali sulaukti pranešimo ir apie nutraukiamą šildymą.

„Mums nieko nepaaiškino, atsiuntė laiškus ir baigta. Nei su mumis įmonė kalbasi, nežinom, ko toliau laukti“, – kalbėjo Sporto gatvės daugiabučio gyventoja.

Be karšto vandens likusių daugiabučių gyventojų butuose vonios virto savotiškomis ledainėmis. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Vonioje kaip ledo rūmuose

Velžio komunaliniam ūkiui nutraukus karšto vandens tiekimą, butuose gyvenantiems krekenaviškiams tenka patiems rūpintis, kaip nusimaudyti. Daugelis jų voniose turi įsirengę elektrinius boilerius. Visgi jais šildytis vandenį šaltuoju sezonu žmonėms neatrodo išeitis, mat už elektrą teks pakloti nemenkas sumas. Vasarą boilerius butų gyventojai įjungdavo tik trumpam pašildyti vandeniui.

„Vasarą, kai karšto vandens mažiau reikia, labai daug už elektrą sumokėdavom, o žiemą bus dar baisiau. Velžio komunalinio tiektas karštas vanduo pigesnis“, – išsigandusi krekenaviškė.

Anot jos, nutraukus centralizuotą karšto vandens tiekimą, žiemą liks nešildomos vonios – jose įrengti gyvatukai dabar lediniai.

„Jau dabar vonioje labai šalta, o kas bus žiemą? Supelys vonios, supelys tualetai. Visą gyvenimą gyvenome bute turėdami patogumus, o kaip dabar gyvensim? Kaip vonią prišildyti, jei ten nei radiatoriaus, nei gyvatuko nebėra? Žiemą į vonią net neįeisim, nes bus labai šalta“, – piktinosi rajono gyventojai.

Išsigandę šaltos žiemos, krekenaviškiai kreipėsi į rajono Savivaldybę.

„Kiek girdėjom, liepė Velžio komunaliniam ūkiui daryti, kad žmonėms būtų gerai, bet kol kas jie su mumis net nekalba“, – bėdos prispausti pasakojo vietiniai.

Karštas vanduo – prabanga

Velžio komunalinio ūkio direktorius Vaidas Virbalas prasitaria, jog įmonė iš tiesų net neturėjo leidimo vartotojams tiekti karštą vandenį. Tam reikalinga licencija, bet kad ją gautų, komunalininkams tektų nueiti kone kryžiaus kelius. Mat karštas vanduo turėtų būti tiekiamas ištisus metus, o dabar ne šildymo sezono metu užgesinamos visos katilinės ir nebelieka, kas vandenį pašildytų.

„Kad gautume licenciją, turėtume investuoti labai didelius pinigus į katilinės rekonstrukciją. Tą daryti būtų tiesiog netikslinga“, – aiškino V. Virbalas.

Velžio komunalinis ūkis šilumos energiją Panevėžio rajone tiekia 1 267 vartotojams, iš jų 214-ai – Krekenavoje. O karštas vanduo buvo tiekiamas išskirtinai tik šio miestelio būstams. Praėjusį šildymo sezoną tokių būta 11-os. Pasak V. Virbalo, per metus visiems šiems būstams patiekta vos 99 kubinius metrus karšto vandens – kiekvienam vidutiniškai 1,5 „kubo“ per mėnesį.

Karštas vanduo krekenaviškiams kainavo 5,4 euro už kubinį metrą.

„Investavus į katilinės modernizaciją karštą vandenį galima būtų toliau tiekti, bet investicija atsilieptų visiems rajono gyventojams ir įstaigoms, kuriems tiekiama šilumos energija – šilumos kaina didėtų visiems“, – teigė V. Virbalas.

Iš Krekenavos gyventojų čiaupų nustojus tekėti karštam vandeniui, butuose vonios virto ledainėmis.

V. Virbalas ramina, jog įmonė netrukus pradės eiti per visus butus išardyti karšto vandens skaitiklių, o kartu įvertins, kam kokios pagalbos reikia.

„Surinksime, kam gyvatukai reikalingi, kam dar kokios pagalbos. Gyventojams bus galimybė kreiptis į seniūniją dėl kompensacijos. Bus išspręsti tie reikalai“, – aiškino Velžio komunalinio ūkio direktorius.

Sužinojo iš skundų

Apie krekenaviškių bėdas rajono Savivaldybės atstovai tikina sužinoję tik sulaukę jų skundų.

„Velžio komunalinis ūkis galvojo, kad išsiųs žmonėms laiškus ir taip lengvai atsipirks. Mes apie tą atvejį sužinojome, kai žmonės pradėjo skųstis. Iš karto buvo iškviestas direktorius. Negali būti taip, kad kažkokį laišką parašė ir viskas“, – tvirtino rajono vicemeras Antanas Pocius.

Mero pavaduotojas sako nė nežinojęs, kad komunalininkas, be šilumos, į butus dar ir karštą vandenį tiekia. Kokios jis buvo kokybės – tik pati įmonė ir gali žinoti.

„Karšto vandens tiekimas nutrauktas paaiškėjus, kad tam įmonė neturi licencijos. Niekam neužkliuvo, o dabar kainų komisijai (Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai – aut. past.) užkliuvo, paaiškėjo, kad veikla nelicencijuojama, o norint gauti licenciją, reikia ir daug laiko, ir investicijų. Jei kiekvienas vartotojas per mėnesį karšto vandens suvartoja po kubą ar du, neapsimoka tiek vargti. Paprasčiau šnekėtis su žmonėmis“, – kalbėjo A. Pocius.

Anot jo, artėjant žiemai be karšto vandens ir šaltomis voniomis likusiems krekenaviškiams svarstoma kompensuoti tam tikras išlaidas.

„Gal gyvatukus bus galima prijungti prie šildymo sistemos“, – svarsto vicemeras.

Komentarai

  • Prekybos centruose yra įvairaus galingumo elektrinių gyvatukų su automatiniu temperatūros reguliavimu ir įjungimu/išjungimu pagal nustatytą laiką. 100W ištisai įjungtas gyvatukas kainuotu apie 11Eu/ mėn. O įskundė greičiausiai monopolistai.

  • Ko jūs norite mes gyvename nepriklausomoje Lietuvoje

    • Atsakyti
  • O šūdlaikraštis ryškiai nesugeba arba neturi apie ką rašyt. Problema 11 butų o malkų priskaldyta visas vežimas, atrodo puse Panevėžio be vandens liko… Sarmata redaktoriui jei tokį iš viso turi…

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų