arybos narių priesaikų davimo maratonas prasidės jau kitą savaitę. Savivaldos rinkimus laimėję Panevėžio politikai į pirmąjį posėdį rinksis trečiadienį, rajono naujoji Taryba – ketvirtadienį. „Sekundės“ nuotr.

Artėjant priesaikai – politinė intriga

Artėjant priesaikai – politinė intriga

 

Iki Panevėžio miesto ir rajono ateinančiai ketverių metų kadencijai išrinktų tarybų starto nelikus nė savaitės, abiejų savivaldybių valdžios dėlionėje išlaikoma intriga dėl to paties posto. Būsimoms koalicijoms sutarus dėl aukščiausių pareigybių, ir mieste, ir rajone tebėra laisva administracijos direktoriaus pavaduotojo pozicija. Rajone į ją pretenzijas pareiškė konservatoriai, mieste vienoje iš dviejų pavaduotojų kėdžių veikiausiai saviškį norės matyti visuomeninis rinkimų komitetas.

Tarybos narių priesaikų davimo maratonas prasidės jau kitą savaitę. Savivaldos rinkimus laimėję Panevėžio politikai į pirmąjį posėdį rinksis trečiadienį. Išvakarėse planuoja parašus dėl bendro darbo ant koalicijos sutarties sudėlioti dar vienai kadencijai meru išrinkto Ryčio Račkausko sutelkta komanda: devynis mandatus Taryboje turėsiantis mero vedamas komitetas „Atsinaujinančiam Panevėžiui“, tris vietas iš rinkėjų gavę Lietuvos valstiečiai ir žalieji bei po du mandatus pelniusio Liberalų sąjūdžio ir socialdemokratų atstovai. Pagal dabartinį susitarimą būsima valdančioji dauguma turės trapią persvarą: 16 Tarybos narių iš esamų 27-ių.

Palieka seimūnus

Į pirmąjį posėdį susirinkusios naujosios Panevėžio miesto tarybos nariai duos priesaiką ir slaptai balsuodami turėtų išsirinkti vicemerus.

Į juos pretenduoja aplinkosaugininkas liberalas Valdemaras Jakštas ir valstiečių Panevėžio skyriaus pirmininkas Deividas Labanavičius, pastaruosius metus dirbęs dviejų Seimo narių – Ramūno Karbauskio bei Juozo Rimkaus padėjėju Panevėžio rinkimų apygardoje.

Anksčiau valstiečiai yra sakę, jog pagal Taryboje gautų mandatų skaičių jiems turėtų priklausyti ne vienas, kaip kad ir kitiems koalicijos partneriams, o bent du postai. D. Labanavičius prasitarė, jog valstiečiai siūlys merui dar ir savo patarėją.

Intriga dėl pavaduotojo

Kitų svarbių pareigybių – Savivaldybės administracijos direktoriaus ir dviejų jo pavaduotojų – paskyrimo klausimas turėtų būti paliktas antrajam Tarybos posėdžiui.

Bet jau dabar aišku, kad paskutines dienas administracijos direktoriaus kabinete skaičiuoja architektas Rimantas Pauža, 2017-ųjų pavasarį atviliotas iš Biržų savivaldybės, kur ėjo tas pačias pareigas. Jį pakeisti turėtų administracijos direktoriaus pareigomis praėjusią kadenciją pradėjęs, vėliau į pavaduotojo kėdę persėdęs Tomas Jukna. Jo pavaduotojo švietimo srityje pareigybė atitenka socialdemokratams. Pastarieji į šią vietą deleguoja ilgametį Senvagės progimnazijos direktorių Kazimierą Armonavičių.

Didžiausia intriga išlaikoma dėl antrojo pavaduotojo posto, kuris liekas laisvas T. Juknai kilstelėjus į direktorius. Nors kol kas būsimi valdantieji neįvardija, kas su T. Jukna dalysis ūkio srities prievaizdo našta, greičiausiai ši pozicija – ne partijų nosims.

K. A. Budrys neslepia, kad negavę prašomos pareigybės, konservatoriai nematytų savęs ir rajono valdančiojoje daugumoje.
M. Garucko nuotr.

Jungtųsi ir konservatoriai

Panevėžio rajono naujoji Taryba priesaiką duos ketvirtadienį, tačiau ir čia valdžios brėžinyje paskutinis taškas nepadėtas.

Nors rajono meru dar vienai, jau penktai, kadencijai išrinkus valstiečių deleguotą Povilą Žagunį nesikeičia tradicinė daugumos sudėtis, visgi šįkart prie valstiečių jungtis nesikrato Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. O šie nusižiūrėję ir vieną iš valdžios kėdžių.

Vicemeru rajono Tarybai bus siūloma toliau palikti socialdemokratą Antaną Pocių, administracijos direktoriumi – Eugenijų Lunskį. Tačiau kas taps jo vieninteliu pavaduotoju, meras P. Žagunis tvirtina tiesaus atsakymo neturintis.

E. Lunskis jau bene pusmetį darbuojasi vienas, be pavaduotojo. Ši vieta liko laisva, kai nesulaukusi kadencijos pabaigos iš jos pasitraukė Rasa Sakalauskienė. Aukštas pareigas ji iškeitė į atsilaisvinusią rajono Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vyriausiojo specialisto vietą. Tokį daug ką nustebinusį žingsnį R. Sakalauskienė aiškino noru grįžti į jai artimą socialinio darbo sritį.

Dabar į šią vietą žvalgosi penkis Tarybos nario mandatus pelnę rajono konservatoriai-krikščionys demokratai.

„Dabar Taryboje turėsime tiek pat vietų, kiek ir socialdemokratai. Jei jie gauna vicemerą, mes bent jau norėtume gauti administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigas“, – patvirtino TS-LKD Panevėžio rajono skyriaus pirmininkas ir rajono Tarybos narys Kazimieras Algirdas Budrys.

Nebus tik pritarinėtojai

K. A. Budrys neslepia, kad negavę prašomos pareigybės, konservatoriai nematytų savęs ir rajono daugumoje.

„Koalicijoje dirbti neturint joje jokių pareigų būtų savęs apgaudinėjimas. Jei dirbame kartu, dalinamės ir atsakomybe. Mes deleguojame žmogų į administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigas. Jei tiks tokia kandidatūra daugumai, sutinkame į ją ateiti. Bet jei mums jokio posto neduos, būtų labai sąlyginis buvimas koalicijoje, kai vieni dirba, o kiti tik pritarinėja“, – kalbėjo konservatorius.

Jis neįvardijo į pavaduotojus siūlomo asmens, tik patikino, kad „žmogus tikrai tinkantis į tas pareigas, turintis solidžią patirtį.“

Anot K. A. Budrio, kad sudėtinga administracijai verstis be direktoriaus pavaduotojo, esą yra patvirtinęs ir pats E. Lunskis.

„Administracijos direktoriaus pavaduotojas yra būtinas. Tarybai tvirtinant E. Lunskio ataskaitą uždaviau klausimą, ar jį tokia situacija, kai neturi pavaduotojo, tenkina. Pripažino, kad reikėtų komandos“, – priminė konservatorius.

Nors TS-LKD ir valstiečiai Seime stovi skirtingose politinių barikadų pusėse, K. A. Budrys nemato problemos šioms politinėms jėgoms Panevėžio rajone veikti kartu. Pasak jo, ir šią, paskutines dienas skaičiuojančią, kadenciją rajone TS-LKD nebuvo oficialiai pasiskelbę opozicija.

„Nenorim būti tie, kurie vien tik kritikuoja. Jei jau kritikuoji, turi siūlyti ir alternatyvą“, – sako K. A. Budrys.

Aplenkė kolegas mieste

Visgi konservatorių draugija vargu ar labai svarbi ilgametei rajono valdančiajai daugumai. Ją sudarysiantys valstiečiai, socialdemokratai ir Darbo partijos atstovai iš viso turės 18 vietų iš 25, tai yra tiek pat, kiek ir pastaruosius ketvertą metų.

Visgi jei konservatoriai rajone taptų koalicijos dalimi ir dargi užimtų vieną iš administracijos vadovų postų, gerokai nušluostytų nosį partijos kolegoms mieste. Pastariesiems rinkimai ir taip buvo gerokai prastesni nei jų bičiuliams rajone. Nors abiejų savivaldybių tarybose dešiniesiems rinkėjai suteikė po penkis mandatus, rajone konservatorių balsas turės didesnę galią, mat ten Taryboje iš viso 25 nariai, o mieste – 27.

Komentarai

Rodyti visus komentarus (8)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų