Ar kyšis gali turėti įtakos medikų darbui?

Ar kyšis gali turėti įtakos medikų darbui?

Visuomenėje dažna nuomonė, kad sveikatos priežiūros sektorius yra labiausiai korumpuota sritis Lietuvoje. Tam įtakos turi ir faktas, kad praktiškai kiekvienam gyventojui tenka pasinaudoti medikų paslaugomis, už kurias dalis žmonių yra linkę neoficialiai atsidėkoti. „Tačiau dalis privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų pacientų nesupranta, kad už paslaugas, kurias jiems suteikia medikai, jie jau yra sumokėję. Jie tai padarė mokėdami privalomojo sveikatos draudimo įmokas. Galvoti, kad papildomos neoficialios dovanos pagerins gydymą, klaidinga“, – sako Valstybinės ligonių kasos (VLK) prie Sveikatos apsaugos ministerijos Paslaugų ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Birutė Kavaliauskienė.

Deja, mitai apie geresnį gydymą davus kyšį – vis dar gyvi.

Akivaizdu, kad dalis žmonių jais tiki. Tačiau kiekvieno mediko pareiga – vienodai atsakingai padėti visiems pacientams, naudojantis nustatytomis gydymo metodikomis, užtikrinančiomis optimalų gydymą.

VLK atstovė B. Kavaliauskienė teigia, kad visi gydytojai savo darbe vadovaujasi įvairiais teisės aktais, medicinos normomis. Medikai privalo laikytis numatytų gydymo metodikų kiekvienu ligos atveju ir taikyti jas kiekvienam pacientui, joks papildomas atsidėkojimas negali pastūmėti gydytoją nukrypti nuo patvirtintų gydymo algoritmų. Pacientas gali neabejoti, kad ir be kyšio jis bus gydomas gerai.

VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Birutė Kavaliauskienė.

Už medicinos paslaugas sumoka ligonių kasos

Pacientams, kurie galvoja, kad gydytojui reikia sumokėti ar kitaip atsidėkoti, nors jie ir žino, kad Lietuvoje gydymas yra apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, reikėtų priminti svarbų dalyką. Gyventojas, mokėdamas PSD įmokas, užsitikrina, kad prireikus gaus PSDF lėšomis kompensuojamą sveikatos priežiūrą.

Tiesa, teisės aktuose yra numatyti tam tikri atvejai, kai sveikatos priežiūros įstaigose gali būti teikiamos mokamos paslaugos:

• Jei teikiamos mokamos paslaugos, įrašytos į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą mokamų paslaugų sąrašą. Tai kosmetinės chirurgijos operacijos, akupunktūra ir manualinė terapija, dermatologo kosmetinės procedūros, nėštumo nutraukimas nesant medicininių indikacijų, ir kt.;

• jeigu pacientas, turintis siuntimą, nenori registruotis į bendrą eilę ir pageidauja gauti planines sveikatos priežiūros paslaugas skubos tvarka, be eilės.

• Jei pacientas neturi siuntimo pas gydytoją specialistą.

Yra kelios išimtys, kai žmogus į gydytoją specialistą gali kreiptis – be siuntimo – ir būti tikras, jog jam bus suteiktos ligonių kasų apmokamos paslaugos. Siuntimo nereikia kreipiantis į gydytoją dermatovenerologą, taip pat, jei į tą patį specialistą dėl tos pačios priežasties kreipiamasi pakartotinai (t. y. gydytojas paskyrė atvykti pakartotinai, nes dar tęsia paciento tyrimą ar gydymą) arba pacientas serga lėtine liga, dėl kurios jam taikoma ilgalaikė stebėsena. Žinoma, būtinoji pagalba teikiama taip pat be siuntimo.

• Jei pacientas savo iniciatyva pasirenka brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas, procedūras, tuomet mokamas skirtumas tarp faktinės jų kainos ir PSDF lėšomis apmokamos kainos.

Visais atvejais pacientams rekomenduojame pirmiausia klausti gydančio gydytojo ir išsiaiškinti, kodėl ir už ką prašoma susimokėti. Pacientas turi teisę skųstis, jei mano, kad jam įstaigoje buvo suteikta neteisinga informacija apie gydymo paslaugas – pirmiausia reikia kreiptis į gydymo įstaigos, kurioje buvo aptarnaujamas, administraciją.

Kiekvienas pacientas svarbus

Panevėžyje gyvenantis Tomas (pavardė žinoma – red. past.) teigia, kad medikai Lietuvoje dirba profesionaliai ir jam net nekyla minčių, kad reikėtų jiems papildomai atsidėkoti. Kartkartėmis sveikatos priežiūros įstaigose apsilankantis vyras žino, jog didžioji dalis medicinos paslaugų Lietuvoje yra nemokamos – tiksliau, kiekvienas už jas susimoka mokėdamas privalomojo sveikatos draudimo įmokas.

„Nemanau, kad medikai gali prašyti ir reikalauti kyšio. Dar nė karto nepasitaikė atvejo, kad gydytojas savo veiksmais parodytų, jog nori kažką neoficialaus gauti. Moku privalomojo sveikatos draudimo įmokas ir žinau, kad už sveikatos priežiūros paslaugas jau esame sumokėję“, – sako panevėžietis ir siūlo nepamiršti, kad Lietuvoje gydymo įstaigose dirba kvalifikuoti savo srities profesionalai, kurie yra davę Hipokrato priesaiką ir rūpinasi kiekvienu pacientu vienodai.

INFORMACIJA PARENGTA BENDRADARBIAUJANT SU LR SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJA, KURI ĮGYVENDINA EUROPOS SOCIALINIO FONDO IR LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS LĖŠOMIS FINANSUOJAMĄ PROJEKTĄ „KORUPCIJOS PREVENCIJOS DIDINIMAS SVEIKATOS APSAUGOS SEKTORIUJE“.

 

 

 

 

 

 

 

Komentarai

  • yra ir bus…oi kaip matosi….laukia ilgas kelias…

    • visiškai pritariu.Pastebėjau, kad ,,dovanas“daugiausia mėgsta prasti specialistai.

  • Nesu didelė sirgalė ir pas gydytojus patenku tik kai jau vežti tenka.Taip jau nutiko,kad turiu didelių problemų su stuburu.Bet sakau visai atsakingai-realios gydytojų pagalbos negavau.Ir tas pasakymas „gal nuo to?,o gal nuo to? na,va į pensiją išėjo-pradėsit ligų ieškoti,galiausiai jums jau 70-imt-ko jūs norit“. Pati suprantu-senatvė.Bet nors minimalią pagalbą-kad neskaudėtų-galėtų pasiūlyti. NIEKO! Už savo pinigus dariausi masažus /nors būtų gal geriau jei paskirtų specialistas/ akupunktūrą.Taip kad nekalbėkit juokų-kol dirbi dar dar…o kai nebe-dėmesio NULIS.

  • O kaip jie pragyvens be ,,papildų“… Kol valstybė jų darbo tinkamai neįvertins, tol jie , žinoma, kad ne visi ( nenoriu įžeisti atsidavusių savam darbui ir garbingų žmonių), bet be tų… bus dar ilgai abejingi pacientui.. Anokia čia paslaptis. Įeini į gyd. kabinetą ir jautiesi sutrikdęs jo ,,darbą“.

    • visus reikia siusti į užsienį pasitobulinti ir atpras nuo dovanų.

  • Taip,taip.Atrodo,kad kažin ką blogo padaręs, apsirges.

Rodyti visus komentarus (6)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų