Panevėžio užimtumo tarnyba. P. Židonio nuotr.

Ar bedarbis – nauja profesija?

Ar bedarbis – nauja profesija?

Užimtumo tarnyba stveriasi už galvos: per metus ilgalaikių bedarbių tiek Lietuvoje, tiek Panevėžyje padaugėjo kone dvigubai.

Tačiau darbdaviams vienu didžiausių rūpesčių išlieka darbuotojų stygius, regis, įmonės net savotiškai varžosi, kurios darbo skelbimas bus kūrybiškesnis.

Darbo rinkoje artėjant prie aklavietės, Vyriausybė bando ieškoti būdų, kaip atsijoti darbo ieškančiuosius nuo tų, kuriems bedarbystė tapusi savotiška profesija.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pateikė siūlymą nuo Užimtumo tarnybos nuimti socialinių išmokų ar sveikatos draudimo dalybų naštą. Ji vykdytų tik savo tiesioginę funkciją – motyvuotiems bedarbiams padėtų susirasti pragyvenimo šaltinį.

Ministerija pastebi, kad šiuo metu laisvų darbo vietų lyg ir netrūksta, bet ir bedarbių gretos niekaip neretėja. Dalis pastarųjų neatitinka darbdavių prašomos kvalifikacijos, neturi motyvacijos įsidarbinti, o į Užimtumo tarnybą kreipiasi tik dėl socialinių pašalpų, nemokamo Privalomojo sveikatos draudimo (PSD).

Kroviku nepadirbo

Kad Užimtumo tarnyba reikalinga ne darbui susirasti, o pašalpoms susirinkti, pripažįsta „Sekundės“ kalbintas penkiasdešimtmetis panevėžietis Romualdas. Jis prisistato esantis „totalus bedarbis“ – Romualdo bedarbystės stažas siekia net dvidešimt metų.

„Esu registruotas Užimtumo tarnyboje, kad pas gydytojus galėčiau eiti nemokamai. Dirbti visai nenoriu, nereikia man to darbo. Tiesiai tarnybos darbuotojoms sakau, kad mato mano snukį ir geriau nevargti pildant krūvas popierių, vis tiek nebus naudos – darbdavys greitai išmes“, – atvirai rėžia bedarbis, pridurdamas, kad turi silpnybę alkoholiui.

Velnio lašuose nuskendo ir jam surastas darbas viename didžiųjų Panevėžio prekybos centrų. Romualdas buvo paskirtas kroviku alkoholio skyriuje.

Per daug galimybių

Darbuotojų interesus ginančios Respublikinės jungtinės profesinės sąjungos vienas vadovų panevėžietis Egidijus Gedvilas neužstoja tokių nemotyvuotų bedarbių kaip Romualdas. Pats dirbdamas socialiniu darbuotoju Panevėžio Socialinių paslaugų centre jis teigia matantis Lietuvos realybę: auga etatinių bedarbių karta.

„Susiduriame su siena. Vienoje jos pusėje tie, kurie dirba, mokesčius valstybei moka ir tuos pačius bedarbius, pašalpinius išlaiko. Kitoje pusėje – kurie mūsų vargu naudojasi ir nieko nedaro. Liūdniausia, kai tenka matyti šeimas, net negalvojančias apie darbą ir to mokančias atžalas – auga bedarbių kartos“, – pasakoja E. Gedvilas.

Visą straipsnį skaitykite spalio 20 dienos (trečiadienio) „Sekundės“ laikraštyje.

Komentarai

 • Istatymai tokie,kad užsisuka bedarbystės ratas.Tikrai nemaižai šeimų auginančių vaikus skursta ir dasiduria prie mažų algų socialinę pašalpą,kiti dėl kaškokių priežačių darbi neturi/negauna.Na ir jeigu jau viresnis vaikas sugalvojo padirbėti pvz vasaros atostogų metu,tai jo pajamos priskaičiuojamos į šeimis pajamas ir tėvams sumažinama arba visai nuimama pašalpa,kompensacijos taip pat. Tai ar turės jaunas žmogus noro dirbti kai iš savo pinigų uždirbtu atostogu metu reiks maitinti tėvus,jaunesnius broliu ar seses? Žinoma ne. Tai ko stebėtis,kad auga nenoras dirbti. Tiesa,ir stipendijos įskaičiuojamos į šeimos pajamas.Negan šeimoms taip sunku vaikus išleisti į mokslus,tai dar vargana stipendija skaičiuojama į pajamas ir mažinama pašalpa arba ji nuimama.Kai bus protingai atsižvelgta į jaunimo pajamas,kai jos nebus priskaičiuotos prie tėvų pajamų tada jaunimas norės dirbti ir pašalpininku ratas nustos suktis.

 • Tai niekas nenori dirbt uz minimalu atlyginima . Simonyte hi pasiule pirkt ekskovatoriu

 • Kas dar 2008 metais kai Šimonkė skolinosi 7milijardus už milžiniškus procentus suvokė kokia vergovė bus Lietuvoj,emigravo,nenorėjo tapti pašaliniai,laimingai ir oriai gyvena ne Lietuvoj …..

  • Kiekvienas savo likimo kalvis prieko čia simonyte

 • Užimtumo tarnyba iš viso nereikalinga institucija, jei dar ir PSD reikalų netvarkys,…o motyvuoti bedarbiai patys susiranda pragyvenimo šaltinį. Nejuokinkit tokiais straipsniais. Išvarysit ir likusius žmones iš Lietuvos. Darbdaviams čia dažniausia vergų reikia…

 • Paskaitai panevežio skelbimus,turi mokėt visas kalbas, apsikarstes diplomais, gal duo 700 uždirbt. Vyresni iš vis nurašyti. Tai nėra ko verkt darbdaviams. Svarbu noras sažiningai dirbt, visko galima išmokt vietoj.

  • Atsakyti
 • Kolei šersime milijonierius,tolei ekonomikos ratas nesisuks visame pasaulyje,nes daug pinigų nusėda vienoje kišenėje.

  • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (8)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų