Apsauginiai akiniai darbui – įvairios apsauginių akinių rūšys ir pasirinkimo galimybės

Apsauginiai akiniai darbui – įvairios apsauginių akinių rūšys ir pasirinkimo galimybės

Akių sužalojimai darbe yra dažna trauma, su kuria gali susidurti įvairių profesijų atstovai visame pasaulyje. Tarptautinės aklumo prevencijos agentūros (International Agency for the Prevention of Blindness, IAPB) duomenimis, vien Jungtinėse Amerikos Valstijose kasmet apie 2,4 mln. žmonių patiria akių sužalojimus, iš kurių 90 % traumų galima išvengti naudojant tinkamus apsauginius akinius. Be to, IAPB duomenimis, visame pasaulyje apie 55 mln. žmonių kenčia nuo regėjimo sutrikimų, atsiradusių dėl nelaimingų atsitikimų darbe. Šie skaičiai patvirtina, kaip svarbu dirbant apsaugoti akis dėvint  apsauginius akinius.

Kodėl svarbu dėvėti apsauginius akinius

Apsauginiai akiniai skirti apsaugoti akis nuo tokių pavojų, kaip skraidančios nuolaužos, cheminės medžiagos ir UV spinduliuotė. Jie būtini tokiose pramonės šakose, kaip statyba, gamyba ir kasyba, kur darbuotojai nuolat susiduria su tokiais pavojais. Apsauginių akinių dėvėjimo naudos niekuomet nereikėtų nuvertinti, kadangi jie ne tik apsaugo nuo akių sužalojimų, bet ir sumažina riziką susirgti su įvairiomis akių ligomis, tokiomis kaip katarakta, glaukoma ir geltonosios dėmės degeneracija.

Įvairios apsauginių akinių rūšys

Apsauginiai akiniai yra įvairių rūšių. Kiekvienos rūšies akiniai yra specialiai sukurti ir pritaikyti taip, kad apsaugotų nuo tam tikros rizikos. Toliau pateikiame kai kurių rūšių apsauginių akinių apibūdinimą:

 • Panoraminiai akiniai darbui: Šie apsauginiai akiniai sukurti taip, kad užtikrintų platų matymo lauką, todėl darbuotojai, dėvėdami šiuos akinius, gali aiškiai matyti aplinką ir tuo pat metu apsisaugoti nuo pavojų. Tai ypač svarbu dirbant tokiuose sektoriuose, kaip statybos ir kasyba, kur darbuotojai turi matyti aplinką ir kartu saugoti akis nuo skraidančių nuolaužų ar kitokio pobūdžio rizikos ir pavojų. Panoraminiai akiniai paprastai turi apgaubiančią konstrukciją, todėl papildomai uždengia akių šonus ir tokiu būdu sumažina akių sužeidimų dėl skraidančių nuolaužų riziką.
 • Suvirintojo akiniai: Suvirintojo akiniai skirti apsaugoti akis nuo ryškių šviesos blyksnių ir skraidančių nuolaužų, atsirandančių suvirinimo metu. Šie apsauginiai akiniai paprastai turi tamsintus lęšius, kad sumažintų ryškios šviesos intensyvumą ir suvirintojai lengviau matytų, ką dirba. Suvirintojo akiniai taip pat dažnai būna apgaubiančios konstrukcijos, kuri papildomai uždengia akių šonus, kad apsaugotų nuo skraidančių nuolaužų.
 • Darbo akiniai nuo saulės: Apsauginiai akiniai skirti apsaugoti akis nuo žalingo UV spinduliuotės poveikio darbuotojams, kurie dirba darbus laiko sąlygomis. Šie akiniai dažniausiai naudojami tokiose pramonės šakose, kaip kraštovaizdžio tvarkymas ir žemės ūkis, kur darbuotojai ilgą laiką būna saulėje. Darbo akiniai nuo saulės paprastai turi tamsintus lęšius, kurie blokuoja UV spindulius ir mažina šviesos atspindžius, todėl darbuotojams lengviau matyti ryškioje saulės šviesoje.
 • Apsauginiai akiniai su dioptrijomis: Jie skirti darbuotojams, kuriems reikalingi korekciniai lęšiai. Jie būna su įvairaus stiprumo dioptrijomis, kad būtų galima koreguoti trumparegystę, toliaregystę ar astigmatizmą. Dėl to darbuotojams, nešiojantiems akinius ar kontaktinius lęšius, lengviau rasti apsauginius akinius, kurie jiems tinka ir užtikrina reikiamą apsaugą.
 • Apsauginiai akiniai su rudais lęšiais: Šie apsauginiai akiniai idealiai tinka darbui lauke, nes sumažina akinimą ir pagerina kontrastą ryškioje saulės šviesoje. Dėl to darbuotojai lengviau mato, ką dirba, ir sumažėja nelaimingų atsitikimų ar sužeidimų rizika. Rudi lęšiai taip pat blokuoja mėlyną šviesą, kuri ilgainiui gali sukelti akių įtampą ir nuovargį.
 • Apsauginiai akiniai su pilkais lęšiais: Jie skirti sumažinti šviesos, kuri patenka į akis, kiekį. Šie akiniai dažniausiai naudojami tokiose pramonės šakose, kaip statyba ir gamyba, kur darbuotojams tenka ilgą laiką dirbti ryškios šviesos sąlygomis. Pilki akinių lęšiai veiksmingai sumažina atspindžius ir palengvina darbuotojų regėjimą ryškiomis sąlygomis, sumažina akių įtampą ir nuovargį.
 • Apsauginiai akiniai su geltonais lęšiais: Šio tipo apsauginiai akiniai padidina kontrastą ir idealiai tinka tais atvejais, kai tenka dirbti esant prastam apšvietimui. Jie dažniausiai naudojami tokiose pramonės šakose, kaip kasyba ir naktinis vairavimas, kai darbuotojams būtina aiškiai matyti prasto apšvietimo sąlygomis. Geltoni lęšiai pagerina kontrastą ir padeda darbuotojams lengviau matyti, ką jie dirba, tokiu būdu sumažinant nelaimingų atsitikimų ir sužeidimų riziką.
 • Apsauginiai akiniai su mėlynais lęšiais: Šie apsauginiai akiniai slopina akinimą ir gerina spalvų suvokimą. Jie dažniausiai naudojami tokiose pramonės šakose, kaip aviacija ir laivininkystė, kur darbuotojai turi aiškiai matyti ryškioje saulės šviesoje ir vandenyje. Mėlyni lęšiai pagerina spalvų suvokimą, todėl darbuotojams lengviau atskirti skirtingas spalvas ir objektus. Jie taip pat mažina akinimą, todėl darbuotojai lengviau mato esant ryškiai šviesai.

Apsauginių akinių pasirinkimas skirtingų profesijų atstovams

Renkantis apsauginius akinius įvairių profesijų atstovams, reikia atsižvelgti į keletą veiksnių.

Pavojai darbe

Darbuotojų patiriamų pavojų rūšis lemia, kokio tipo apsauginių akinių reikia. Pavyzdžiui, statybų ar gamybos pramonės darbuotojams reikės atsparių smūgiams apsauginių akinių, kad jų akys būtų apsaugotos nuo skraidančių nuolaužų. Suvirintojams reikia apsauginių akinių su tamsintais lęšiais, kad jie apsisaugotų nuo ryškių šviesos blyksnių. Darbuotojams, dirbantiems lauke, pavyzdžiui, kraštovaizdžio formavimo ar žemės ūkio srityse, reikės apsauginių akinių su apsauga nuo ultravioletinių spindulių.

Tinkamumas ir patogumas

Svarbu atsižvelgti į apsauginių akinių tinkamumą ir patogumą. Norint užtikrinti, kad apsauginiai akiniai darbo metu gerai laikytųsi savo vietoje ir tinkamai apsaugotų akis, labai svarbu, kad jie tinkamai priglustų. Jei apsauginiai akiniai yra per laisvi, jie gali nukristi, o jei per ankšti – su jais bus nepatogu dirbti, nes jie spaus. Tikėtina, kad patogūs apsauginiai akiniai bus dėvimi nuolat ir užtikrins maksimalią apsaugą.

Atitiktis saugos standartams

Rekomenduojama rinktis tokius apsauginius akinius, kurie atitinka patvirtintus apsauginių akinių saugos standartus, t.y. yra pažymėti EN 166 ir CE ženklais. Tokie apsauginiai akiniai yra atsparūs kasdienėms rizikoms.

Lęšių medžiaga

Renkantis apsauginius akinius įvairių profesijų atstovams, taip pat labai svarbu atsižvelgti į medžiagą, iš kurios gaminami lęšiai. Polikarbonato lęšiai yra populiarus pasirinkimas, nes jie yra lengvi, atsparūs smūgiams ir užtikrina gerą optinį skaidrumą. Jie dažniausiai naudojami tokiose pramonės šakose, kaip statyba ir gamyba, kur darbuotojai susiduria su krintančių nuolaužų rizika. Tačiau tokiose pramonės šakose, kaip suvirinimas, kur vyrauja aukšta temperatūra, pirmenybė gali būti teikiama stikliniams lęšiams, nes jie yra atsparesni karščiui nei polikarbonato lęšiai.

Stilius

Taip pat svarbu atsižvelgti į apsauginių akinių stilių. Pavyzdžiui, tokiose pramonės šakose, kaip kasyba ar cheminių medžiagų tvarkymas, gali prireikti apsauginių akinių, kad akis būtų saugiai apgaubtos ir tinkamai apsaugotos nuo galimo pavojingų medžiagų poveikio. Kita vertus, tokiose pramonės šakose, kaip kraštovaizdžio tvarkymas ar žemės ūkis, pirmenybė gali būti teikiama apsauginiams akiniams, nes jie visiškai uždengia akis ir leidžia matyti periferinį vaizdą.

Lęšių spalva

Ieškant apsauginių akinių skirtingų profesijų atstovams, rekomenduojama atsižvelgti ir į apsauginių akinių lęšių spalvą. Nors tam tikruose darbuose, kaip antai suvirinimas, tamsinti lęšiai yra būtini, jie gali netikti darbui patalpose, kur būtinas tinkamas apšvietimas. Skaidrūs lęšiai gali būti geresnis pasirinkimas darbui patalpose arba esant silpnam apšvietimui.

Korekciniai lęšiai

Darbuotojai, kuriems reikalingi korekciniai lęšiai, gali įsigyti receptinius apsauginius akinius. Šie akiniai sukurti taip, kad atitiktų tuos pačius saugos standartus, kaip ir įprasti apsauginiai akiniai, ir kartu užtikrintų aiškų regėjimą asmenims, turintiems regėjimo sutrikimų.

Taigi, renkantis apsauginius akinius savo profesijai, reikia atidžiai apsvarstyti konkrečius pavojus, tinkamumą ir patogumą, pramonės saugos standartus, lęšių medžiagą ir spalvą, stilių ir receptinių lęšių poreikį.

„Riley“ apsauginiai akiniai darbui

Vienas iš populiarių apsauginių akinių prekės ženklų yra „Riley“. Šių gamintojų apsauginiai akiniai sukurti taip, kad darbuotojams užtikrintų maksimalią akių apsaugą ir komfortą. Jie gaminami iš aukštos kokybės medžiagų ir atitinka visus pramonės saugos standartus.

 • Vienas iš pagrindinių „Riley“ apsauginių akinių privalumų yra jų universalumas. Jie būna įvairių stilių ir lęšių, kad apsaugotų nuo įvairių pavojų. Pavyzdžiui, jų apsauginiai akiniai su skaidriais lęšiais užtikrina puikų matomumą ir apsaugą nuo smūgių, todėl tinka naudoti statybose ir gamybos pramonėje. Dūminio lęšio apsauginiai akiniai idealiai tinka darbui lauke, nes apsaugo nuo UV spinduliuotės ir mažina akinimą.
 • Dar vienas „Riley“ apsauginių akinių privalumas – jų danga nuo rasojimo. Apsauginių akinių rasojimas gali būti didelė problema, ypač drėgnoje aplinkoje arba kai darbuotojų darbas yra susijęs su dideliu fiziniu krūviu. „Riley“ apsauginiai akiniai yra padengti tirpalu nuo rasojimo, kuris neleidžia jiems aprasoti, todėl visada užtikrinamas aiškus matomumas.
 • „Riley“ apsauginiai akiniai sukurti taip, kad užtikrintų kuo didesnį patogumą. Jie turi reguliuojamas nosies pagalvėles ir užrašus, kad juos būtų galima pritaikyti pagal individualius poreikius, ir yra lengvi, todėl mažiau spaudžia ausis ir nosį. Dėl to jie idealiai tinka darbuotojams, kuriems su apsauginiais akiniais reikia būti ilgai.

Žodis pabaigai

Akių sužalojimai ir pažeidimai yra dažnas reiškinys įvairiose profesijose visame pasaulyje, nuo jų kasmet nukenčia milijonai žmonių. Apsauginių akinių dėvėjimas yra paprastas, bet veiksmingas būdas išvengti su akimis susijusių sveikatos sutrikimų ir sužalojimų darbo vietoje.

Rinkoje yra įvairių rūšių apsauginių akinių, kurie apsaugo akis nuo konkrečių pavojų. Norint užtikrinti tinkamą apsaugą, būtina pasirinkti tinkamos rūšies apsauginius akinius. Renkantis apsauginius akinius taip pat reikėtų atsižvelgti į patogumą, tinkamumą ir atitiktį pramonės saugos standartams. „Riley“ apsauginiai akiniai užtikrina aukščiausio lygio apsaugą ir komfortą, todėl jie yra populiarus darbuotojų pasirinkimas.

Darbui skirtų apsauginių akinių galite įsigyti specializuotoje Glove.lt elektroninėje parduotuvėje. „Glovė“ yra pirmaujanti apsauginių akinių ir kitų asmeninių apsaugos priemonių (AAP) tiekėja Lietuvoje. Jie siūlo įvairių prekės ženklų, įskaitant „Riley“, gaminius, atitinkančius įvairių pramonės šakų darbuotojų poreikius.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų