Savivaldybė imasi ieškoti neprižiūrimų kapaviečių savininkų. Jiems pranešimai sutvarkyti bus siunčiami ne tik laiškais, bet ir įrengiant specialias lenteles ant pačių amžino poilsio vietų. P. ŽIDONIO nuotr.

Ant kapaviečių – priminimai tvarkytis

Ant kapaviečių – priminimai tvarkytis

Panevėžys imasi kitose savivaldybėse jau išbandyto būdo, kaip paraginti apleistų kapaviečių savininkus jas sutvarkyti.

Šie, po ilgo laiko atvykę prie amžino poilsio vietos, gali išvysti ir akis badantį priminimą.

Sulauks ne tik laiškų

Seniai nelankiusieji artimųjų kapų už nepriežiūrą gali juos prarasti, tačiau Panevėžio savivaldybė dar suteikė progą susitvarkyti. Iš 2017 metais paskelbto galbūt neprižiūrimų kapaviečių sąrašo kol kas nuspręsta nė vienos nepripažinti iš tiesų netvarkoma.

Bus ieškoma už kapo priežiūrą atsakingų žmonių ir jiems primenama apie pareigą. Pranešimai sutvarkyti kapą bus siunčiami ne tik laiškais, bet ir įrengiant specialias lenteles ant pačių kapaviečių.

Kaip numato teisės aktai, savivaldybės savo interneto svetainėje privalo skelbti apleistų kapaviečių sąrašus. Tuomet sudaryta komisija porą–trejetą metų keliskart per metus tikrina, ar kapas tebėra apleistas. Pastebėjus, kad kapavietė tvarkoma, iš sąrašo  išbraukiama. Jei vis dėlto amžino poilsio vieta ir toliau lieka apleista, komisija gali priimti sprendimą paskelbti ją neprižiūrima ir perduoti tvarkyti kitiems, kurie vėliau turės teisę joje ir laidoti. Pirmenybė tokiais atvejais teikiama giminaičiams.

Iš geros širdies

Šiuo metu Panevėžyje yra 490 galimai neprižiūrimų kapaviečių. Iš jų 259 – Šilaičių, 230 – Kristaus Karaliaus katedros kapinėse Ramygalos gatvėje, viena – Pašilių kapinėse. Tvarkyti neprižiūrimas kapavietes panoro šešios dešimtys panevėžiečių.

Ramygalos gatvėje esančių Kristaus Karaliaus katedros kapinių administratoriaus Alfrido Krivicko teigimu, išgirdę apie grėsmę netekti kapo, vieni, grįžę iš užsienio, jį  išbetonuoja, uždengia plokštėmis, kad kapas ilgai neapželtų, kiti šiaip sutvarko.

„Vertinant pastarųjų trejų metų tendencijas neprižiūrimų kapaviečių skaičius panašus. Tik keičiasi pačios kapavietės – vienos sutvarkomos, bet atsiranda naujų apleistų“, – sako A. Krivickas.

„Iš geros širdies močiutė uždega ant kito kapo žvakutę, apipešioja žolę. Jis greičiausiai yra be savininkų, bet įrašyti į neprižiūrimų sąrašą negalime.“

A. Krivickas

Anot jo, ypatingų kriterijų, kaip pripažinti kapavietes neprižiūrimomis, nėra. Tiesiog einama ir vizualiai žiūrima, ar kapas apžėlęs, ar laikas nuo laiko sutvarkomas. Tiesa, tokia apžiūra turi trūkumų. Pavyzdžiui, kapas seniai uždengtas plokštėmis, bet jos apdulkėjusios, apneštos šiukšlėmis ir atrodo, kad ilgokai niekas čia palaidoto mirusiojo nelankė. Pasak A. Krivicko, tokiu atveju kyla klausimas, ar įrašyti kapą į neprižiūrimų sąrašą. Taip pat Panevėžio kapinėse ne vienas ir ne du neprižiūrimi kapai, kuriuos retkarčiais aptvarko aplinkines kapavietes lankantys žmonės.

„Iš geros širdies močiutė uždega ant kito kapo žvakutę, apipešioja žolę. Jis greičiausiai yra be savininkų, bet įrašyti į neprižiūrimų sąrašą negalime“, – sako A. Krivickas.

Kapinių administratoriaus nuomone, suregistravus ir tokias kapavietes, kur nebelikę palaidotojo giminaičių, nėra prižiūrinčio asmens, tik kažkas svetimas aptvarko prieš šventes, neprižiūrimų sąrašas būtų kur kas ilgesnis.

Dėl kapų nesivaržo

Šiuo metu bent šešios dešimtys asmenų yra oficialiai pareiškę norą prižiūrėti apleistas kapavietes ir vėliau ten būti palaidoti. A. Krivicko manymu, tai nėra daug, nes įstatymas pateikia ir tam tikras išlygas. Pavyzdžiui, jei kapavietėje stovi paminklas, jį būtina išsaugoti. Jei šis nugriuvęs, ant naujo paminklo reikia iškalti ir senajame buvusius užrašus.

„Labai nepuola tokių kapų prižiūrėti, ypač su paminklais. Visi daugiausia nori, kad būtų be paminklo ir be užrašų. O tokių vis mažėja – jų dar yra, bet žmonėms vieta atrodo prasta ir panašiai“, – pasakoja administratorius.

Be to, pasak A. Krivicko, net ir atidavus kapavietę naujam prižiūrėtojui, laidoti joje bus galima tik praėjus nustatytam laikotarpiui.

Kapinių administratorius pažymi, kad gana nemenka bėda ir pačių neprižiūrimų kapų pasirinkimas.

„Būna, kad žmogus pasirenka neprižiūrimą kapavietę, Savivaldybė jau įrašo į norinčiųjų sąrašą, tačiau žmogus po kurio laiko persigalvoja, atvyksta su giminaičiais ar vaikais ir prašo pasirinktą išbraukti, pageidauja jau kitos“, – pasakoja A. Krivickas.

Pasak kapinių administratoriaus, šiuo metu jau keliose, anksčiau paskelbtose neprižiūrimomis, palaidoti naujieji jų prižiūrėtojai. Be to, dėl kapinių yra tekę ir bylinėtis – iš toli atvykę giminaičiai per teismus atsiėmė vieną jau kitų prižiūrimą kapavietę.

Komentarai

  • Siaubas! Net iš mirusiojo kapą valdžia gali atimti. Nejaugi net kapo nenusipelnė mirę mūsų bendrapiliečiai? Neprižiūrimas… Na ir kas, kad nėra giminaičių, bet gal kada kas prisiminęs kaimyną ar bendradarbį panorės pagerbti žvakele ar gėlytę, maldelę už jo sielą sukalbėti? Gal gi gali savivaldybė kažkiek lėšų skirti šiam reikalui (vietoj beprasmių lentų su nuorodom gatvėse).

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų