Panevėžietė pasakoja, jog vienoje miesto gimnazijoje termometro stulpeliui perkopus 30 laipsnių, neištvėrusi karščio nualpo moksleivė.
Miesto Švietimo skyrius teigia skundų dėl sudėtingų mokymosi sąlygų negavęs, tačiau, pasak jo specialistų, stojus tokiems orams net kondicionieriai klasėse nebūtų išsigelbėjimas.
Šią savaitę į redakciją paskambinusi „Minties“ gimnazijos moksleivio mama pasakojo esanti pasibaisėjusi, kokiomis sąlygomis tvyrant karčiams tenka mokytis vaikams.
Anot jos, mokinių nufotografuotas termometras anglų kalbos kabinete rodė 38 laipsnius.
„Klasėse oro kondicionierių nėra. Kai saulė tvieskia tiesiai į kabinetą, karštis nežmoniškas. Kitą dieną kabinete kažkodėl termometro nebeliko“, – teigė mama.
Ji išsiaiškino, jog remiantis teisės aktais, klasėse temperatūra turi būti ne daugiau nei 26 laipsniai.
Anot panevėžietės, nepaisant karštų orų, mokykla vertė mokinius rengtis taip, kaip nurodyta sutartyje.
„Vaikai pasakojo, kad su šortais atėjusį mokinį tiesiog apgręžė, neįleido į mokyklą ir liepė persirengti“, – stebėjosi mama.
Jos pačios vaikai per tokius karščius į pamokas kurį laiką irgi žingsniavo mūvėdami džinsus.
„Tiesiog šuto“, – piktinosi pašnekovė.
Pasak moters, mokykla taisykles sušvelnino po incidento, kai nualpo moksleivė. Mamos žiniomis, mergaitei prireikė greitosios medikų pagalbos.
Pašnekovė tvirtina, jog po to administracija informavo, kad leidžiama eiti su tvarkinga, vasariška apranga.
„Negi reikia, jog vaikas nualptų, kad uniformos dėvėjimo tvarkos aprašas būtų pakeistas?“ – rėžė panevėžietė.
Nors miesto Švietimo skyrius teigia dėl karščio mokyklose skundų negavęs, tėvai pasakoja, jog vaikams tenka mokytis kabinetuose termometro stulpeliui gerokai perkopus 30 laipsnių.
„Minties“ gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vilma Rimvydienė tvirtina, jog mamos informacija klaidinga – mokinė nualpusi nebuvo.
„Gavome ir mes tos mamos laišką. Vis galvojau, ką jai atsakyti. Nenorėjau veltis į konfliktą. Nesutinku su mamos išsakytais žodžiais. Antros gimnazijos klasės mergaitė tikrai nebuvo nualpusi – iš kur toji mama gavusi tokią informaciją ir ją skleidžia?“ – stebėjosi pavaduotoja.
V. Rimvydienė neneigia, kad gimnazijoje išties karšta – ryte klasėje būna ir trisdešimt laipsnių, nes langai nakčiai uždarinėjami.
Pavaduotojos teigimu, mokykla daro viską, kad sušvelnintų karščio pasekmes.
„Mūsų mokiniai jau seniai galėjo eiti į mokyklą su vasariška, tvarkinga apranga bei avalyne“, – tvirtina ji.
Pasak V. Rimvydienės, mokyklos visuomenės sveikatos specialistė yra parengusi atmintinę, kaip elgtis per karščius, mokytojams surengtas susirinkimas, kuriame aptarta, kaip elgtis, jei vaikui pasidaro bloga.
„Visiems rekomenduojame turėti vandens buteliuką. Mokytojai pamokas veda atsidarę duris ar vedasi vaikus, kur vėsiau, pavyzdžiui, į aktų salę. Be to, turime kiemo klases, kuriose pamokos gali vykti sėdint pavėsyje. Tikrai reaguojame į orų pokyčius“, – tvirtina pavaduotoja ugdymui.
Anot jos, dėl karščio mokykloje sutrumpintos ir pamokos.
V. Rimvydienė sako neprisimenanti, kad gegužę klasėse būtų buvę taip karšta. Įprastai pamokose sunkiau ištverti tapdavo paskutinėmis mokslo metų dienomis.
Šįmet iki jų dar toloka – mokyklų duris moksleiviai užvers tik birželio 17-ąją. Iki tol dar laukia egzaminų maratonas.
Birželio 5-ą gimnazistai laikys valstybinį ir mokyklinį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą.
„Egzaminams ieškome patalpų, kuriose būtų vėsiau. Juos organizuosime klasėse su kondicionieriais, bet tokių turime tik penkias iš maždaug 40-ies“, – sako V. Rimvydienė.
Panevėžio savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Silvija Sėrikovienė tvirtina, jog kol kas dėl nepakeliamų karščių mokyklose skundų negauta.
„Vadinasi, mokyklos kartu su tėveliais jau rado bendrą sprendimą“, – mano vedėja.
Anot jos, švietimo įstaigoms pačioms palikta teisė spręsti, kaip organizuoti ugdymą.
„Mokyklose situacija skirtinga, kiekvienos patalpos architektūrinis išdėstymas skiriasi, labai priklauso nuo to, į kurią pusę klasės langai. Kaip tokiomis sąlygomis organizuoti ugdymą, sprendimą priima vadovas, pasitaręs su mokyklos taryba ir visa bendruomene“, – sako S. Sėrikovienė.
Jos nuomone, oro kondicionieriai mokyklų neišgelbėtų, nors ir būtų įrengti visose klasėse.
„Kondicionierius yra puiki priemonė atvėsinti patalpas, bet mokyklose taip problemos neišspręsime. Dalis mokinių nesutiks, jog per pamoką būtų įjungtas kondicionierius. Toks vėsinimo būdas jiems gali sukelti arba tam tikras alergijas, arba peršalimą“, – teigia vedėja.
Komentarai
Dirbu klasėje, kurioje yra kondicionierius. Visada paklausiu vaikų ar nešalta, ar tinka, kad įjungtas. Dar niekas nesiskundė dėl kondicionierių.
Mano dukros klasėje vieną dieną pamatavo 29 laipsniai karščio, o viršutiniuose aukštuose nuo stogo iš vis pragaras. Suprastėjo pažymiai tuo laikotarpiu, vaikas neperneša karščio, geria nuo galvos skausmo vaistus ir susikaupt negali. Pradėjau leist karščiausias dienas neit į mokyklą, sveikata svarbiau. O direktorė irgi kabinasi dėl aprangos berniukams net su iki kelių šortais neleidžia.