P. Židonio nuotr.

Ankštuose kiemuose neįgaliesiems nėra vietos

Ankštuose kiemuose neįgaliesiems nėra vietos

Nors Panevėžio miesto savivaldybė pasiruošusi daugiabučių gyventojams finansiškai padėti įsirengti naujų automobilių stovėjimo aikštelių, tačiau dažnai jie mieliau renkasi sukti ratus, ieškodami laisvos vietos mašinai, nei atverti pinigines.

Tokiame mūšio lauke atsiduria net ir neįgaliesiems skirtos vietos.

Panevėžietis Antanas Mileris prieš kelias savaites sulaukė Savivaldybės dovanos – jo kieme įrengta tokia vieta. Nors atsirado kelio ženklas, sunkios ligos kankinamas panevėžietis vis tiek dažnai neturi, kur statyti automobilio.

Viename Beržų gatvės daugiabučių gyvenantis A. Mileris pasakoja prašymą įrengti stovėjimo vietą neįgaliojo automobiliui Savivaldybei pateikęs dar pernai. Gruodį sulaukė žinios, kad prašymas bus patenkintas, tačiau tik birželio pradžioje atvykę specialistai pastatė neįgalaus žmogaus ilgai lauktą kelio ženklą.
„Iki pat birželio buvo delsiama – tai neleidžia oro sąlygos, tai karantinas, tai koks nors atsakingas specialistas serga ar atostogauja. Pagaliau pastatė, bet nenubraižė linijų, todėl dabar tenka veltis į konfliktus su kaimynais“, – guodėsi A. Mileris.
Dėl inkstų problemų jam tenka nuolat važiuoti į dializės procedūras. Po jų pacientai paprastai labai blogai jaučiasi. Ir A. Mileriui, parvykus namo, labiausiai norisi į lovą, o ne ieškoti, kur pastatyti automobilį. Net ir keli žingsniai tokiais atvejais žmogui tampa kilometrais. Dėl to jis ir kreipėsi į Savivaldybę. „Liūdniausia, kad net ir pasistatęs mašiną į neįgaliojo vietą negaliu būti garantuotas, kad išvažiuosiu – automobiliais būna užstatyta iš abiejų pusių. Jeigu reikia kur skubėti, tas išties kelia didelių nepatogumų“, – kalbėjo panevėžietis.

P. Židonio nuotr.

P. Židonio nuotr.

Pasijuto ignoruojamas

Sekmadienio pavakare dėl vietos automobiliui A. Mileris netgi įsivėlė į konfliktą su kitu daugiabučio gyventoju. Parvykęs jis pamatė, kad neįgaliojo vietoje kaimynas pasistatė savo autobusiuką. Užuot sulaukęs atsiprašymo, A. Mileris išgirdo keiksmų laviną.
„Kaimyno tik gražiai paklausiau, ar jis pažįsta kelio ženklus. O šis puolė užgaulioti visokiausiais žodžiais, neva čia turi būti ne tik ženklas, bet ir nubrėžtos juostos, tik tuomet bus aišku, kam ši vieta skirta. Bet aš negaliu Savivaldybei nurodinėti, kaip ženklinti. Ačiū, kad pastatė ženklą, bet galėjo pabaigti įrengti. Kiek skambinau į Savivaldybę, niekas nekelia telefono“, – pasakojo A. Mileris.
Nepavykus prisiskambinti į Savivaldybę, pirmadienio rytą jis pats nuėjo į policiją. Tačiau ir čia nieko nepešė – panevėžiečiui buvo pasiūlyta parašyti pareiškimą per epolicija.lt
„Vis dar galvoju, kaip pasielgti. Kelių eismo taisyklės turi būti privalomos visiems vairuotojams. Praktiškai visų daugiabučių kiemuose yra didelių bėdų dėl vietų automobiliams, tačiau neįgaliųjų ignoruoti irgi negalima“, – teigė A. Mileris.

Ženklins sutvarkę gatves

Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas Dalius Vadluga pripažino, kad neįgaliojo automobiliui skirta aikštelė daugiabučio kieme išties dar nebaigta įrengti. Nors pagal visas taisykles pakaktų vien kelio ženklo, tačiau paprastai tinkamai įrengta vieta laikoma tada, kai yra tiek vertikalusis, tiek horizontalusis žymėjimas. Tuomet niekam nekyla klausimų, kam ši stovėjimo vieta skirta. Tačiau dar pernai jos paprašiusiam neįgaliajam ir dabar Savivaldybė nežada greitos pagalbos. Pradėtą darbą ji nusiteikusi baigti nebent vasaros pabaigoje.
„Planuojame, kad rangovai iki rugpjūčio turi pabaigti ženklinti gatves, o tuomet persikels į daugiabučių kiemus – bus suženklintos visos neįgaliesiems skirtos vietos“, – aiškino D. Vadluga.
Jis pabrėžia, kad neįgaliųjų transporto priemonėms skirtos vietos daugiabučių kiemuose nėra kažkieno nuosavybė. Net jei žmogus kreipėsi į Savivaldybę su prašymu įrengti tokią vietą, nereiškia, kad vienas ja galės naudotis.
„Tai nėra asmeninė vieta, gali atvažiuoti ir kitas žmogus, turintis negalią ir ženkliuką, leidžiantį stovėti tokioje vietoje, ir toje vietoje pasistatyti savo automobilį“, – tvirtino D. Vadluga.

Pakanka vieno

Neįgaliųjų aplinkos asociacijos pirmininko Algio Gibos teigimu, tik prie naujai statomų ar rekonstruojamų pastatų privalo būti įrengtos automobilių stovėjimo vietos neįgaliesiems ir paženklintos tiek vertikaliai, tiek horizontaliai. Jeigu rengiama neįgaliųjų automobiliui skirta stovėjimo vieta jau seniai pastatyto daugiabučio kieme, tuomet visiškai pakanka ženklo. Pasak A. Gibos, didžiausia bėda ta, kad kai kada gyventojai jo nenori matyti.
„Nesutarimų tarp daugiabučio gyventojų tikrai pasitaiko. Galima vietą įrengti pagal visus reikalavimus, bet vis tiek gali kilti nemažai nepasitenkinimo ir triukšmo“, – pripažįsta A. Giba.

P. Židonio nuotr.

P. Židonio nuotr.

Nepakantūs pažeidėjams

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos specialistas Tadas Martinaitis teigė, jog ir vieno kelio ženklo pakanka, kad juo pažymėta vieta būtų traktuojama kaip skirta neįgaliųjų transportui, ir bausti tuos, kurie neturėdami tam teisės joje statosi savo automobilius. Įvairūs pažeidimai daugiabučių kiemuose – Panevėžio miesto savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos specialistų rūpestis, bet ir policijos pareigūnai per epolicija.lt sulaukia labai daug pranešimų apie pažeidimus, tarp jų ir stovėjimą neįgaliesiems skirtose vietose – ne tik kiemuose, bet ir prie įvairių prekybos centrų. Žmonės pažeidimą nufotografuoja ir įkelia nuotrauką, o policija surašo administracinio pažeidimo protokolą. Vairuotojams, palikusiems automobilį neįgaliojo vietoje, gresia bauda nuo 30 iki 90 eurų. Jeigu pažeidimas užfiksuotas pirmą kartą, gali būti skiriama ir pusę minimalios baudos.
„Tokių pranešimų išties daugėja. Gal žmonės darosi labiau nepakantūs pažeidimams? O ir technologinės galimybės dabar gerokai didesnės – visi turi telefonus. Užtenka nufotografuoti ir perduoti policijai. Anksčiau pasitaikydavo, kad kol policijos pareigūnai atvykdavo į nurodytą vietą, pažeidėjo pėdos jau būdavo ataušusios, dabar išsisukti vis sunkiau“, – teigė T. Martinaitis.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų