Jas atverti numatyta kitų metų pabaigoje.
Panevėžio rajono savivaldybė rengiasi pirkti dviejų skaitmeninių, interaktyvių parodų idėjas bei jų įrengimo bei įgyvendinimo paslaugas.
Šis projektas bus įgyvendinamas kartu su dar keturiais partneriais iš Latvijos ir Lietuvos. Visi jie skaitmeniniu būdu pristatys penkias skirtingas amatų sritis.
Daugpilyje virtuali paroda pasakos apie medžio apdirbimą, Kraslavoje – apie jai būdingą medinę architektūrą, Anykščiuose – keramiką. Panevėžio rajone ketinama parengti dvi skaitmenines parodas. Linų muziejuje Stultiškiuose turistai būtų supažindinami su Aukštaitijos krašto juostų audimo tradicija, o Upytės tradicinių amatų centro svirne – su Aukštaitijos krašto liaudies muzikos instrumentais.
Panevėžio rajono savivaldybės Investicijų ir užsienio ryšių skyriaus vedėjos Miglės Bražėnienės teigimu, parodos taps tiltu tarp senųjų tradicijų ir šiuolaikinių technologijų, skatinančių giliau vertinti regionų kultūrinį unikalumą.
Panevėžio rajone ketinama parengti dvi skaitmenines parodas. Linų muziejuje Stultiškiuose turistai būtų supažindinami su Aukštaitijos krašto juostų audimo tradicija, o Upytės tradicinių amatų centro svirne – su Aukštaitijos krašto liaudies muzikos instrumentais. P. Židonio nuotr.
Pasak M. Bražėnienės, tokiomis skaitmeninėmis parodomis siekiama suteikti kultūrinių ir istorinių žinių apie tradicijas, specifinius amato įgūdžius, tradicines kultūros vertybes ir pritraukti daugiau turistų.
„Amatininkai po truputį išeina, o jaunimas nelabai nori perimti senųjų amatų tradicijų. Tokiomis interaktyviomis priemonėmis norima išsaugoti jų istoriją“, – sako M. Bražėnienė.
Anot jos, Panevėžio rajone įrengtose parodose bus pasakojama apie šiame krašte išsaugotas tradicijas.
Turistai pamatys Aukštaitijoje būdingus pynimo raštus, susipažins su jų simbolika, galės klausytis ir pačių meistrų pasakojimų.
Lankytojai turės galimybę ne tik naujoviškai susipažinti su lino istorija, gaminiais iš jo, bet ir patys pasidaryti vieną ar kitą gaminį ir pan.
Kitoje parodoje tikimasi pasakojimų apie tradicinės liaudies muzikos instrumentų raidą, istoriją, pamokymų juos pasigaminti.
Parodoms Latvijoje ir Lietuvoje įrengti numatyta 700 tūkst. eurų, iš jų daugiau nei 0,55 mln. eurų – Europos Sąjungos lėšos.
Panevėžio rajone tam negali būti išleista daugiau nei 138 850 eurų. Iš jų 10 proc. sudarys rajono biudžeto lėšos.
Projektas bus įgyvendinamas etapais.
Pirmuoju bus kuriamas parodų ekspozicijų dizainas, vyks projektavimo darbai, programuojama skaitmeninė medžiaga, skirta jutikliniams ekranams, montuojama ir įrengiama ekspozicija.
Antruoju etapu bus ruošiama skaitmeninė medžiaga parodomoms: filmuojama ir dokumentuojama, kuriami edukaciniai ir ekspoziciniai filmai. Preliminari vieno tokio filmo trukmė – apie 10 minučių. Juose turės būti užfiksuotos amatininkų istorijos, parodyti gamybos procesai. Filmai turės būti lietuvių, latvių ir anglų kalbomis, taip pat informacija parodų stenduose turės būti pateikiama Brailio raštu.
Trečiuoju etapu bus diegiama parodoms reikalinga įranga.
Panevėžio rajone naujas parodas bus galima aplankyti kitų metų pabaigoje – 2026 metų pradžioje.