SCANPIX nuotr.

Aktualu kiekvienam: nuo rudens ES bus uždraustos plačiai naudojamos lemputės

Aktualu kiekvienam: nuo rudens ES bus uždraustos plačiai naudojamos lemputės

Praėjus beveik šešiems dešimtmečiams nuo dienos, kai mūsų namus ir gatves apšvietė halogeninės lemputės, šios nuo rugsėjo 1 d. galiausiai bus uždraustos naudoti ES šalyse. Dėl šios priežasties vartotojai visoje Europoje bus priversti pereiti prie labiau energiją tausojančių šviesos diodų (LED) lempučių.

Tiesa, halogeninės lemputės kol kas dar visiškai nedings iš mūsų gyvenimo. Štai orkaitėse iki šiol diegiamos žemos įtampos halogeninės lempos ar kapsulės toliau galės būti naudojamos. O parduotuvės galės išparduoti visas turimas halogeninių lempučių atsargas.

Tačiau visa ES ir toliau žengs „žaliuoju“ keliu – klasikinės lemputės nebebus tiekiamos rinkai nuo to momento, kai tik pirmąją rudens dieną įsigalios draudimas. Apie šį politinį pasikeitimą Europos Parlamentas pirmą kartą paskelbė dar 2009 m.

Tuomet skelbta, kad iki 2016 m. bus palaipsniui nutraukiamas halogeninių lempučių naudojimas. Tačiau po to vartotojams buvo duotas dar dviejų metų pereinamasis laikotarpis, kuris baigiasi šiemet. Tikimasi, kad didžioji dalis ES piliečių jau spėjo halogenines lemputes pakeisti „žalesnėmis“ alternatyvomis.

Pasak Europos Komisijos, LED lemputės turėtų užimti halogeninių vietą. Tiesa, technologiškai jos šiek tiek brangesnės, tačiau naudoja penkis kartus mažiau energijos ir veikia ilgiau nei halogeninės lemputės.

Europos Komisijos ekspertai taip pat pabrėžia, kad perėjimas prie LED lempučių vartotojams turėtų leisti sutaupyti apie 115 eurų per vienos lemputės gyvavimo ciklą, todėl jos per metus turėtų atsipirkti.

Be abejo, kartu bus tausojama ir aplinka. Europos Komisijos Klimato kaitos ir energetikos atstovė Ana-Kaisa Itkonen teigė, kad perėjimas prie LED lempučių iki 2025 m. padės „sutaupyti“ 15,2 mln. t anglies dioksido.

„Tai prilygsta išmetamų teršalų kiekiui, kurį sukelia maždaug 2 mln. gyventojų per metus. Tai yra svarbus indėlis kovojant su klimato kaita“, – sakė ji.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų