DELFI nuotr.

Abiturientams – iššūkių metai

Abiturientams – iššūkių metai

 

Šiemet pirmą kartą anksti vykdytas brandos egzaminų pasirinkimas jau baigėsi. Akivaizdu, kad abiturientai, greičiausiai norėdami apsidrausti, rinkosi daugiau egzaminų nei įprastai, tačiau ar visus juos ir laikys, paaiškės tik prasidėjus egzaminų sesijai.

Abiturientai, buvę mokiniai ir eksternai apsispręsti, kokius brandos egzaminus ketina laikyti, turėjo iki spalio 24-osios, išimtinais atvejais – iki lapkričio 6 dienos, kai anksčiau tai darydavo vasario–kovo mėnesiais. Nacionalinis egzaminų centras teigia, kad anksčiau egzaminus pasirinkę abiturientai galės iš anksto tikslingai jiems ruoštis, o mokyklos ir savivaldybės turės daugiau laiko susiplanuoti ugdymo procesą.

Panevėžio mieste pateikta 1 276 prašymai laikyti brandos egzaminus. Juos teikė tiek dabartiniai abiturientai, tiek buvę moksleiviai, tiek eksternai. Valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą panoro laikyti 817 kandidatų, mokyklinį – 443, o tai yra 66 ir 34 proc. Pernai valstybinį egzaminą rinkosi 60 proc., o mokyklinį – 40 proc. Panevėžio savivaldybės Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus vyriausioji specialistė Minolė Petronytė-Kairienė pastebi, kad šiemet išaugęs visų egzaminų populiarumas. Pagal naują tvarką jaunuoliai, siekiantys toliau tęsti studijas universitetuose arba kolegijose, privalo būti išlaikę tris valstybinius egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, užsienio kalbos ir matematikos. Išimtis – menų studijos. Stojantiesiems į jas matematikos egzamino neprireiks.

„Šių egzaminų pasirinkimo procentas ženkliai išaugęs. Anglų kalbos valstybinį brandos egzaminą pasirinko laikyti 76 proc., tai yra, 6 proc. daugiau nei pernai. Matematikos 68 proc., tai net 11 proc. daugiau nei pernai“, – sako M. Petronytė-Kairienė.

Svarbu, kad šių egzaminų įvertinimo aritmetinis vidurkis būtų ne mažesnis negu 40 stojant į universitetą ir ne mažiau 25 – stojant į kolegiją.

Kaip ir anksčiau, norint gauti atestatą, pakaks išlaikyti du brandos egzaminus – privalomą lietuvių kalbos ir literatūros ir vieną pasirenkamą. Abu gali būti ir mokykliniai arba net vienas jų – brandos darbas. Pastarąjį atlikti šiemet pasirinko 7 Panevėžio abiturientai – jie jau rengia fizikos, chemijos, biologijos darbus.

Nori apsidrausti?

Šiemet mieste laikyti istorijos egzaminą pasirinko apie 40 proc. kandidatų, tai yra, 3 proc. daugiau nei pernai. Po trejų metų pertraukos atsirado vienas kandidatas, planuojantis laikyti prancūzų kalbos egzaminą. Vokiečių kalbos egzaminą laikys trys kandidatai, rusų – 18. Be to, išaugo ir vidutiniškai laikomų egzaminų skaičius. Jei anksčiau jaunuoliai rinkdavosi vidutiniškai 3,5 egzamino, dabar – 5.

Pasak M. Petronytės-Kairienės, pastebimas išaugęs visų gamtos mokslų egzaminų populiarumas.

„Fizika ar chemija buvo nepopuliarios. Šiais metais fizikos egzaminą pasirinko 13 proc., o chemijos – 7 proc. Pernai Panevėžyje chemiją laikiusiųjų tebuvo4 proc.“, – sako specialistė.

Neatmetama, kad dėl itin ankstyvo pasirinkimo abiturientai, norėdami apsidrausti, šįmet renkasi daugiau egzaminų.

„Galbūt pavasarį galutinai apsispręs, kur stos ir į kažkurį egzaminą neatvyks? O gal tikslingiau pasirenka egzaminus, nes daugelyje specialybių reikalingos ir gamtos mokslų žinios?“, – svarsto M. Petronytė-Kairienė.

Specialistės teigimu, Nacionalinis egzaminų centras tikisi, kad pasirinkimo termino paankstinimas turėtų padėti mokiniams atsakingiau planuoti egzaminų pasirinkimą ir būsimų studijų kryptis.

„Kaip bus, parodys egzaminų sesija – ar iš tikrųjų egzaminų pasirinkimo paankstinimas buvo veiksmingas, ar vis tik didelis procentas atsiras neatvykstančių į laisvai pasirenkamus egzaminus“, – mano M. Petronytė-Kairienė.

Stebi pokyčius

Panevėžio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Ilona Čingienė sako, kad

Panevėžio rajone brandos egzaminus laikys 149 abiturientai. Pernai jų buvo 188. Rajone taip pat stebimas tam tikras augimas. Anksčiau abiturientai pasirinkdavo vidurtiniškai tris egzaminus, šįmet – penkis.

„Veikiausiai šitaip nori apsidrausti“, – spėja I. Čingienė.

Valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą rajone pasirinko 99 abiturientai. Tiesa, pasak specialistės, tikėtasi, kad tokių bus daugiau. Anglų kalbos egzaminą laikys 124, matematikos – 117, istorijos – 71, geografijos – 36, biologijos 49 abiturientai. Pasak I. Čingienės, kai kurių egzaminų pasirinkimas, palyginus su pernai, gana ženkliai pakito.

„Žymiai pasikeitė anglų kalbos egzamino pasirinkimas. Pernai jį laikė 71 proc. rajono abiturientų, šiemet – 83 proc., tačiau tai – ne didžiausias skirtumas. Lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą pernai rinkosi 47 proc., šiemet – 66 proc., matematikos pernai 59 proc., šiemet – 79 proc.“, – vardijo I. Čingienė.

Fizikos egzaminą rajone laikys maždaug tiek pat, kiek anksčiau – 11 abiturientų. Laikančiųjų biologijos egzaminą keliais procentais padidėjo, tačiau skirtumas nėra ryškus – nuo 29 proc. išaugo iki 33 proc. Chemijos egzaminą Panevėžio rajone pernai rinkosi 3 proc, šiemet tik vienas procentas. Šį egzaminą iš viso laikys du abiturientai. Rusų, vokiečių ir prancūzų kalbų egzaminų rajone šiemet nepasirinko nė vienas kandidatas. Antrus metus niekas nesirenka ir atlikti brandos darbą.

Svarbi rašiklio spalva

Šiemet, atsižvelgiant į mokyklų ir savivaldybių pageidavimus, sumažintas egzaminų, laikomų šeštadieniais, skaičius. Tvarkaraštyje likę tik du šeštadieniniai egzaminai – lietuvių kalbos ir literatūros bei anglų kalbos klausymo, skaitymo ir rašymo dalys. Pernai tokių šeštadieninių egzaminų buvo net septyni. Visi kiti egzaminai, pasak M. Petronytės-Kairienės, išdėstyti darbo dienomis ugdymo proceso metu. Valstybinio anglų kalbos egzamino kalbėjimo dalis vyks balandžio 24–26 dienomis. Paskutinis egzaminas bus geografijos – birželio 20 dieną.

Dar vienas svarbus šių metų pokytis – abiturientams bus svarbūs ne tik egzaminai, bet ir metinis įvertinimas. Stojantiems į universitetus penkių privalomų dalykų įvertinimo vidurkis turės būti ne mažesnis nei 7, o į kolegijas – ne mažesnis kaip 6. Pasak vyriausiosios specialistės, išlieka tvarka, kai mokiniai egzamino metu gali naudotis tik juodos spalvos tušinukais, nes bus vertinamos skenuotos darbų kopijos. Pernai Panevėžio savivaldybė egzaminų centrus aprūpino juodai rašančiais tušinukais, šiemet tai nebebus daroma. Be to, šiemet elektroniniu nuotoliniu būdu bus vertinama daugiau egzaminų. Jei pernai taip vertinti tik fizikos ir informacinių technologijų egzaminai, šiemet bus vertinama ir biologija, chemija, anglų kalba. Taip pat bus eksperimentuojama su dalimi lietuvių kalbos ir literatūros darbų.

Faktai

Šalyje laikyti brandos egzaminus pateikė 30 072 kandidatai, tai beveik 5 proc. mažiau nei pernai. Lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą pasirinko 17 999 kandidatai, anglų kalbos – 20 050 kandidatų, istorijos – 9 940. Laikančiųjų šiuos egzaminus padaugėjo maždaug 1 proc. Matematikos egzaminą pasirinko 18 384 kandidatai ir jų padaugėjo beveik 4 proc. 2019 m. didesnė kandidatų dalis ketina laikyti prancūzų kalbos, fizikos ir informacinių technologijų valstybinius brandos egzaminus. Daugiau negu 4 proc. sumažėjo kandidatų dalis, kurie renkasi laikyti lietuvių kalbos ir literatūros mokyklinį brandos egzaminą.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų