Tired and overworked woman working at workplace inside office, business woman has severe back pain, upset blonde massaging muscle, long sitting work.

5 šiuolaikinio žmogaus įpročiai, kenkiantys sveikatai: kaip jų atsikratyti?

5 šiuolaikinio žmogaus įpročiai, kenkiantys sveikatai: kaip jų atsikratyti?

Turbūt kiekvienas iš mūsų turime įpročių, kurie yra tapę kasdienės rutinos dalimi, todėl apie jų poveikį sveikatai net nesusimąstome ar paprasčiausiai nenorime galvoti. Nuo n-tojo kavos puodelio nuovargiui įveikti iki cigaretės dūmo nava stresui numalšinti – žalingų įpročių, kurių atsisakę jaustumėmės geriau ir sumažintume įvairių ligų riziką, tikrai netrūksta.

  1. Nesaikingas kofeino vartojimas

Daugybė žmonių savo ryto neįsivaizduoja be kavos puodelio. Ir nors kavoje esantis kofeinas išties gali prabudinti ir leisti žvaliau kibti į dienos darbus, su kiekvienu papildomu šio gėrimo puodeliu gali būti kenkiama sveikatai.

Rekomenduojama per dieną suvartoti ne daugiau nei 300-400 mg kofeino. Tad 3-4 kavos puodeliai per dieną turėtų būti riba, kurios peržengti nereikėtų. Padauginus kofeino, gali kankinti galvos skausmai, irzlumas, gali būti sunku susikaupti, padažnėti širdies ritmas. Vartojant per daug kofeino, gali būti sunku užmigti, varginti nerimas ir ilgalaikis nuovargis, kuriam įveikti dažnai vėl griebiamasi kavos puodelio ir taip patenkama į savotišką užburtą ratą.

Svarbu nepamiršti, kad kofeino yra ne tik kavoje, bet ir mažesniais kiekiais daugelio rūšių arbatoje, kakavoje, šokolade. Norint išvengti su kofeino vartojimu siejamų neigiamų padarinių sveikatai, kavą ir kitus šios stimuliuojančios medžiagos turinčius produktus reikia vartoti saikingai.

  1. Judėjimo trūkumas

Žmogaus kūnas yra pritaikytas stovėti, judėti. Tačiau vis daugiau žmonių dirba sėdimą darbo, o ilsisi prie televizoriaus, kompiuterio ar telefono ekrano. Įprotis mažai judėti yra itin žalingas sveikatai. Skaičiuojama, kad pasaulyje kasmet dėl fizinio neaktyvumo sukeltų ligų miršta daugiau nei 3 mln. gyventojų.

Ilgą laiką sėdint ar gulint, prasčiau funkcionuoja kraujotakos ir virškinimo sistema, silpnėja įvairių grupių raumenys, retėja kaulai, sulėtėja medžiagų apykaita. Nejudrumas siejamas su išaugusia antrojo tipo diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų, vėžio rizika, blogesne psichologine sveikata.

Neigiamų sėslaus gyvenimo būdo padarinių sveikatai galima išvengti tik reguliariai kasdien užsiimant fizine veikla, mankštinantis. Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, suaugęs žmogus per savaitę bent 150-300 minučių turėtų užsiimti vidutinio intensyvumo aerobine fizine veikla ar bent 75-150 minučių – didesnio intensyvumo aerobine fizine veikla.

  1. Miego režimo nesilaikymas

Kokybiško miego trūkumas yra dar viena šiuolaikiniam žmogui būdinga yda. Suaugusiam žmogui per parą rekomenduojama miegoti 6-9 val. Per tiek laiko organizmas gali pilnai atgauti jėgas.

Miego trūkumo pasekmes lengva pastebėti ir pajusti – dieną trūksta energijos, krenta produktyvumas, vargina prasta nuotaika ir irzlumas. Kokybiško poilsio trūkumas taip pat gali turėti ir ilgalaikių pasekmių sveikatai – gali susilpnėti imuninė sistema, padidėti kraujospūdis, išauga širdies ir kraujagyslių sistemos, inkstų bei kitų organų ligų rizika.

Svarbu ne tik miego trukmė, bet ir kokybė. Norint gerai išsimiegoti, poilsiui reikia rinktis ramią, komfortišką, tamsią ir vėsią aplinką. Be to, prieš miegą reikėtų vengti žiūrėti į telefono ar kompiuterio ekraną. Bent 6 val. iki miego taip pat rekomenduojama vengti kofeino vartojimo.

  1. Rūkymas

Vienas labiausiai paplitusių, o tuo pačiu vienas pavojingiausių žalingų įpročių yra rūkymas. Neigiamas rūkymo poveikis sveikatai yra gerai žinomas. Prisidegus cigaretę, tabakas aukštoje temperatūroje dega, o šio proceso metu išsiskiria daugybė toksiškų medžiagų. Tarp jų yra dervos, netoli šimto kancerogenų, anglies monoksidas ir kiti pavojingi junginiai. Jie įkvepiami į plaučius ir daro didžiulę žalą sveikatai. Pavyzdžiui, dervos padengia kvėpavimo takų paviršių ir žudo plaučių ląsteles, kancerogenai pakeičia organizmo ląstelių DNR ir sukelia įvairių rūšių vėžį, o anglies monoksidas sutrikdo organizmo deguonies apytaką, apsunkina širdies darbą ir lemia prastą savijautą bei fizinį nuovargį.

Mesti rūkyti dažniausiai nėra paprasta. Nors tabake esantis nikotinas nesukelia vėžio ir nėra tokia didelė grėsmė sveikatai kaip degimo metu susidarę chemikalai, tačiau jis lemia rūkymo priklausomybę ir pririša prie cigaretės.

Norint išvengti žalos sveikatai, rekomenduojama šio žalingo įpročio išvis atsisakyti. Tačiau ne kiekvienas užkietėjęs rūkorius tam ryžtasi. Dėl to, kalbant apie pagalbą rūkantiesiems, linksniuojamos cigarečių alternatyvos – bedūmiai tabako gaminiai, kurie leidžia rūkančiajam gauti nikotino, tačiau padeda išvengti cigarečių dūmuose esančio nuodų kokteilio, kuris susidaro tabakui degant. Tokiu būdu, manoma, galima padėti sumažinti organizmui daromą rūkymo žalą.

  1. Pietų pertraukos praleidimas

Dėl greito gyvenimo tempo, darbų gausos  neretai praleidžiama pietų pertrauka. Netrūksta sąmoningai pietų pertraukas aukojančių vardan didesnio nudirbtų darbų kiekio ar galimybės darbą užbaigti anksčiau. Visgi toks įprotis produktyvumui ne tik nepadeda, bet jam ir pakenkia, o taip pat yra žalingas sveikatai.

Per pietų pertrauką net tik pasistipriname, suteikiame organizmui energijos, bet ir gauname reikalingo poilsio. Dėl to pertraukai dienos rutinoje tenka labai svarbus vaidmuo. Nepapildę energijos atsargų, verčiame organizmą naudoti vidinių resursų atsargas, tampame mažiau energingi ir produktyvūs, o mūsų protas – ne toks aštrus. Dėl to pietų pertrauka – galimybė kokybiškai papietauti pernelyg neskubant – turėtų būti „šventas reikalas“.

 

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite