Asociatyvi nuotr.

Panevėžio apskrityje vien šįmet – tūkstančiai pranešimų apie vaikų teisių pažeidimus

Panevėžio apskrityje vien šįmet – tūkstančiai pranešimų apie vaikų teisių pažeidimus

Pasaulinė smurto prieš vaikus prevencijos diena – dar vadinama Geltonojo kaspino diena – minima lapkričio 19-ąją. Ji skirta atkreipti visuomenės dėmesį į smurto prieš vaikus problemą ir telktis tam, kad vaikas augtų saugus, orus, mylimas ir gerbiamas.

„Smurto prieš vaikus neturi būti, o pasitaikančių atvejų negalima nutylėti“, – sako Panevėžio apskrities Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Žaneta Ginaitė, kviesdama visuomenę minėti Smurto prieš vaikus prevencijos dieną ne tik lapkričio 19-ąją, bet ir kasdien.

„Įprasta smurtu laikyti tik fizinio skausmo sukėlimą, bet daugelis vaikų nuolat kenčia ir kitas smurto formas – psichologinį, seksualinį smurtą, nepriežiūrą ar atstūmimą. Visos jos gniuždo vaikus, moko agresyvaus elgesio. Nebūkime abejingi, skirkime vaikams daugiau dėmesio, nenusisukime nuo vaiko, kai jis garsiai ar nebyliai šaukiasi pagalbos. Jūsų dėmesys ir neabejingumas gali padėti išsaugoti laimingą vaikystę“, – teigė Ž. Ginaitė.

Pasak vaiko teisių gynėjos, kad šeimoje bręsta ar jau įsisenėjusi problema, parodo vaiko elgesys. Iki tol linksmas buvęs vaikas vaikšto sudirgęs, ima muštis, vengia mokyklos. Dažniausiai vaikai pasikeitusiu elgesiu signalizuoja apie problemą šeimoje, ugdymo įstaigoje. Suaugusiems būtina tai pastebėti, pasikalbėti su vaiku ir nebijoti kreiptis pagalbos.

Apie visuomenėje egzistuojančios smurto prieš vaikus problemos mastą kalba ir skaičiai.

Šiais metais Panevėžio apskrityje jau užregistruoti 2385 pranešimai apie galimus vaiko teisių pažeidimus, 408 iš jų – apie galimus smurto prieš vaikus atvejus.

Fizinės bausmės, galimai, taikytos 18 vaikų, fizinį smurtą (išskyrus fizines bausmes) patyrė – 94, psichologinį – 10, seksualinį – 20 apskrities vaikų. 100 nepilnamečių galimai susidūrė su nepriežiūra ir apleistumu.

Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme nurodomos keturios smurto formos: fizinis, psichologinis, seksualinis smurtas bei vaiko nepriežiūra. Fizinis smurtas apibūdinamas kaip tyčinis veiksmas ar veiksmai prieš vaikus, taip pat fizinės bausmės. Psichologinis smurtas – tyčinis sistemingas vaiko teisės į identiškumą pažeidinėjimas, vaiko žeminimas, patyčios, gąsdinimas, vaiko normaliai raidai būtinos veiklos trikdymas, asocialaus elgesio skatinimas. Seksualinis smurtas – tyčiniai nusikaltimai, tokie kaip išžaginimas, seksualinis prievartavimas, privertimas lytiškai santykiauti, lytinės aistros tenkinimas, seksualinis priekabiavimas. Nepriežiūra, tai – smurto forma, kuri reiškia nuolatinį vaikui būtinų fizinių, emocinių ir socialinių poreikių netenkinimą ar aplaidų tenkinimą.

Sužinojus apie smurtą prieš vaiką, reikia pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112. Psichologinę (emocinę) pagalbą galima gauti paskambinus į „Vaikų liniją“ telefonu 116111. Į visus su vaiko teisėmis susijusius klausimus visada atsakyti pasiruošę ir „Pagalbos vaikams linijos“ konsultantai, į juos kreipkis – info@pagalbavaikams.lt. Teritorinių vaiko teisių apsaugos skyrių specialistai reaguoja ir vertina kiekvieną pranešimą, apie galimą vaiko teisių pažeidimą, įskaitant ir bet kurios formos smurtą.

 

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų