VSD akiratyje – ir įtariami teroristai

VSD akiratyje – ir įtariami teroristai

Valstybės saugumo departamento specialistų akiratyje atsiduriančių potencialių grėsmių nemažėja.

Valstybės saugumo departamentas (VSD) dėl įtartinų bei galimą grėsmę Lietuvos saugumui keliančių ryšių nuolat stebi tiek privačius asmenis, tiek šalies įmones.

Patikrinimo neperėjo šešios

2016-aisiais VSD dėl galimų ryšių su Rusija rekomendavo sustabdyti šešių įmonių investicijas. Priežastis – jos potencialiai kėlė grėsmę Lietuvos ekonominiam ir energetiniam saugumu.

Tiksliau, remiantis minėtos žvalgybos institucijos pernykštės veiklos ataskaita, departamentas pateikė net 1 174 išvadas, susijusias su ekonominiu ir energetiniu saugumu. Šešios iš jų buvo neigiamos.

VSD strateginės komunikacijos vadovė Aurelija Katkuvienė praėjusią savaitę žiniasklaidai pabrėžė, kad nors išvados pateiktos dėl šešių konkrečių įmonių, jų departamentas neviešins.

Anot ataskaitos, departamentas rekomendavo iš NATO konkursų dalyvių pašalinti dvi įmones, nes jų akcininkė palaiko ryšius su Rusijos verslininkais ir aukšto rango pareigūnais, siejamais su Rusijos saugumo ir žvalgybos tarnybomis.

VSD pateikė dvi neigiamas išvadas dėl importo ir eksporto licencijas siekiančių gauti juridinių asmenų, nes nustatyta, kad pastarieji bendradarbiauja su asmenimis, kuriems taikomos Europos Sąjungos (ES) ir Jungtinių Valstijų ekonominės sankcijos dėl Rusijos veiksmų Ukrainoje.

Dar dvi VSD neigiamos išvados susijusios su juridiniais asmenimis, kurie neatitiko įstatymo reikalavimo, reglamentuojančio strateginę reikšmę turinčias investicijas.

Užkirto kelią galimam šnipinėjimo centrui

Vienas iš minėtų atvejų, susijusių su įmonių veikla, jau yra paviešintas. Dar sausį tapo žinoma, jog Lietuvos institucijos ėmėsi veiksmų stabdyti verslininkų planus šalia Vilniaus įkurti didžiausią šalyje duomenų centrą. To imtasi VSD perspėjus, kad jis gali būti sujungtas su Rusijos šnipinėjimo centru.

Remdamasi VSD, neigiamą išvadą dėl bendrovės „Arcus Novus“ projekto priėmė vyriausybinė komisija. VSD Vyriausybę perspėjo, kad duomenų centrą šviesolaidžių linijomis sujungus su Rusija, jis gali būti prijungtas prie šios šalies Federalinės saugumo tarnybos (FSB) radijo elektroninės žvalgybos centro.

Duomenų centro projektą ketino plėtoti „Arcus Novus“ antrinė įmonė „AmberCore DC“. Šios bendrovės neigia ryšius su Rusijos žvalgyba ir vyriausybinės komisijos išvadą apskundė teismui.

Lietuvių mažiau, svetimšalių – daugiau

VSD taip pat paskelbė, kad pernai stebėjo 874 Lietuvos piliečius ir 1 040 užsieniečių. Šių asmenų atžvilgiu taikyti teismo sankcionuoti veiksmai – tai yra dažniausiai buvo fiksuojama elektroninių ryšių tinklais perduodama informacija.

Kaip teigiama 2016-ųjų departamento veiklos ataskaitoje, palyginti su ankstesniais metais, šiek tiek sumažėjo žvalgybos stebimų lietuvių: 2015 metais tokių buvo 1 017. Užtat padaugėjo užsienio piliečių – nuo 904 iki daugiau nei tūkstančio.

VSD pernai rekomendavo 116 asmenų nesuteikti ar nepratęsti leidimo gyventi Lietuvoje, 418 – neįsileisti ar neišduoti vizos, 15 – nesuteikti pilietybės. Taip pat departamentas pateikė tris neigiamas išvadas dėl diplomatinio personalo ir asmenų akreditacijos.

Ne visus pabėgėlius įsileidome

Lietuvos žvalgyba taip pat užkirto kelią priimti 9 pabėgėlius pagal Europos Sąjungos (ES) programą, nes nustatė, kad jų buvimas mūsų šalyje keltų grėsmę nacionaliniam saugumui.

VSD paskelbė pernai Graikijoje ir Turkijoje apklausęs 74 Sirijos bei Irako pabėgėlius, kuriuos buvo planuojama perkelti į Lietuvą. Tarp jų nustatyti 9 asmenys, kurių kelionės tikslas, žvalgybos ekspertų vertinimu, nebuvo saugus prieglobstis. Dėl to Migracijos departamentui rekomenduota neperkelti šių pabėgėlių į Lietuvą.

Lietuva yra įsipareigojusi per dvejus metus priimti 1 105 Sirijos, Irako ir Eritrėjos pabėgėlius, kurie šiuo metu yra stovyklose Graikijoje ir Turkijoje. Iki šiol į Lietuvą perkelta per pustrečio šimto pabėgėlių, bet daugiau kaip pusė iš jų jau išvyko įvairiomis kryptimis.

Sulaikytas „Islamo valstybės“ rėmėjas

VSD nurodo pernai stebėjusi apie 70 Lietuvos piliečių ir šalyje gyvenančių užsieniečių, kurie gali kelti grėsmę nacionaliniam saugumui dėl savo radikalių islamistinių pažiūrų.

Anot žvalgybos, vienas iš įtariamų „Islamo valstybės“ grupuotės rėmėjų yra sulaikytas, jo atžvilgiu vykdomas ikiteisminis tyrimas – tiesa, dėl narkotinių medžiagų laikymo.

„(Sulaikytas asmuo) remia teroristinę organizaciją ISIS bei pats norėtų dalyvauti džihade Sirijoje“, – rašoma VSD veiklos ataskaitoje, tačiau daugiau informacijos apie šį asmenį nepateikiama.

VSD taip pat nustatė du asmenis, kurie dėl savo neprognozuojamo elgesio ir pasisakymų buvo įvertinti kaip riziką keliantys bei linkę į saviradikalizaciją asmenys, galintys tapti teroristais vienišiais, dar vadinamais „vienišais vilkais“. Informacija apie juos buvo perduota Lietuvos kriminalinės policijos biurui, jis tęsia šių asmenų stebėjimą.

VSD teigia, kad totorių dominavimas Lietuvos musulmonų bendruomenėje riboja radikalizacijos sklaidos Lietuvoje galimybes, nors pernai buvo fiksuota nesėkmingų užsieniečių musulmonų bandymų daryti įtaką vietos bendruomenei.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų