Per sieną – ir su gyvais balandžiais, ir su raketomis

Per sieną – ir su gyvais balandžiais, ir su raketomis

Kertantieji valstybės sieną ne visada piktybiškai – kartais ir iš neišmanymo prisidaro bėdų bandydami prasprūsti su neleistinais kroviniais. Ko tik Lietuvos muitinės pareigūnai nėra matę: nuo egzotiškų gėrimų iki gyvosios kontrabandos ar net karinės paskirties krovinių.

Ką tautiečiai ir valstybės svečiai kartais gabena bagaže bei transporto priemonėse – ir anaiptol ne visada slapta, – klausėme Muitinės departamento Komunikacijos skyriaus vedėjo Vito VOLUNGEVIČIAUS.

– Ar Daug praėjusiais metais sulaikyta nelegaliai per Lietuvos sienas gabentų daiktų, prekių?

– 2019 metais Lietuvos muitinės pareigūnai sulaikė cigarečių, tabako, alkoholio, ginklų ir strateginių prekių, grynųjų pinigų bei kitų prekių, kurių preliminari vertė yra beveik 34 mln. eurų. Tai 9 mln. eurų daugiau nei 2018-aisiais.

Nelegalias prekes kontrabandininkai bando pervežti įvairiausiais būdais: tiek kelių ar oro transportu, tiek pašto siuntose. Tendencijos nesikeičia: kaip ir ankstesniais metais, didžiausią muitininkų sulaikytų prekių dalį sudarė nelegaliai gabenti rūkalai.

Dėl savo geografinės ir ekonominės – skirtingų kainų lygių – padėties Lietuva yra nelegalių tabako gaminių tranzito, perkrovimo, laikino sandėliavimo ar pasirengimo toliau gabenti į Vakarų Europos valstybes šalis. Pernai sulaikyta daugiau kaip 31 mln. eurų vertės kontrabandinių cigarečių ir tabako gaminių – 8,6 mln. pakelių cigarečių ir apie 22 tonas tabako. Tai yra 37 procentais daugiau nei 2018 metais.

Didžioji dauguma rūkalų sulaikyta stambiose kontrabandos siuntose, dėl kurių pradėti ikiteisminiai tyrimai. Likusi sulaikytų nelegalių rūkalų dalis buvo gabenta smulkių kontrabandininkų – jų muitininkai per praėjusius metus sugavo beveik 6 000.

– Ar kovos su nelegaliais rūkalais fronte pastebima kokių nors pokyčių?

– Per pastaruosius kelerius metus dauguma tabako gaminių paprastai būdavo sulaikoma šalies viduje. Tačiau 2018-aisiais situacija pakito: daugiausia cigarečių – 33 procentai – jau buvo sulaikyta pasienyje su Baltarusija.

Praėjusiais metais ši tendencija dar labiau išryškėjo – pasienyje su Baltarusija buvo sulaikyta 53 procentai visų nelegalių cigarečių.

Tarp kitko, būtent baltarusiškos cigaretės sudaro ir didžiausią dalį – 85 procentus viso Lietuvos Respublikos muitinės sulaikytų cigarečių kiekio.

Po ilgokos pertraukos vis karštesniu kovos su kontrabanda ruožu tampa ir pasienis su Rusija. 2017 metais čia buvo sulaikoma vos 1 procentas cigarečių kontrabandos, o 2019 metais jau sulaikyta apie 28 procentus visų nelegalių rūkalų.

Tarp kitų tendencijų verta paminėti ir vis stambėjančius vienu metu mėginamus įvežti cigarečių kontrabandos kiekius. Anksčiau kontrabandos gabentojams vienu vilkiku buvo įprasta vežti 100–200 rūkalų dėžių, dabar neretai mėginama įvežti apie 1 000 dėžių. Tai maždaug pusė milijono cigarečių pakelių, kurių vertė apie 1,5 mln. eurų.

Dažniausiai muitininkų sulaikoma kontrabanda lieka tabako gaminiai. Tačiau aptinkamos ir narkotinių medžiagų, ir net ginklų bei šaudmenų siuntos. MD nuotraukos

– Kas dar, be tabako, patenka į „kontrabandos topą“?

– Pernai muitininkams įkliuvo ir beveik 500 kg narkotinių bei psichotropinių medžiagų. Taip pat keli narkotikų kurjeriai, lengvaisiais automobiliais gabenę hašišo ir kokaino siuntas.

Beje, 2019-aisiais fiksuota nemažai atvejų, kai narkotikų bandyta siųstis paštu. Dažniausiai smulkiose siuntose muitininkai randa ekstazio, LSD, kanapių. Kvaišalus užsienio internetinėse parduotuvėse paprastai užsisako jauni žmonės.

– Tačiau per sieną nelegaliai gabenamos ne vien akcizinės prekės ir kvaišalai. Kokie atvejai labiausiai įsiminė?

– 2019-aisiais muitinės pareigūnai užkirto kelią į Lietuvą atgabenti karinės paskirties objektus. Gegužę Medininkų kelio posto muitininkai į Lietuvą neįleido iš Baltarusijos vežamų raketų paleidimo sistemų. Rugpjūtį per Lavoriškių kelio postą buvo bandyta įvežti dėžę rusiškų sprogstamųjų šaudmenų, naudojamų kariniuose „Mi-8“ ir „Mi-24“ sraigtasparniuose ir lėktuvuose…

Lietuvos muitinė taip pat kontroliuoja įvežamus į Europos Sąjungą ar išvežamus grynuosius pinigus. Pernai sulaikytų grynųjų pinigų suma įvairiomis valiutomis siekia daugiau kaip 130 tūkst. eurų.

Iš įdomesnių, neįprastų atvejų buvo matrioškų kontrabanda. Lapkričio 14-osios naktį su jomis Medininkų poste įkliuvo Baltarusijos pilietis. Iš karto po vidurnakčio atvykęs baltarusis muitininkams teigė jokių prekių, viršijančių apmokestinamąsias normas, negabenantis. Bet pradėjus tikrinti automobilį iš įvairių slėptuvių ir asmeninių krepšių ėmė byrėti įvairiaspalvės medinės lėlės… Iš viso vyriškis gabeno 38,5 kg matrioškų. Šias suvenyrines lėles galima gabenti per sieną, tačiau beveik keturias dešimtis kilogramų svėręs ir daugiau kaip 420 eurų įvertintas krovinys jau pripažįstamas komerciniu kiekiu, kurį reikia deklaruoti muitinėje ir sumokėti mokesčius.

– Kur galiausiai atsiduria visi šie sulaikyti daiktai?

– Vadovaudamasi įstatymais, muitinė privalo naikinti konfiskuotas akcizines prekes. Per 2019 metus muitininkai iš viso sunaikino 13,7 mln. pakelių kontrabandinių cigarečių, 2,1 tonos tabako ir 4 900 litrų nelegalaus alkoholio.

Muitinė taip pat privalo naikinti ir sulaikytas prekes, kurios pagamintos pažeidžiant intelektinės nuosavybės teises, – tai yra klastotes.

Visada yra naikinami ir narkotikai bei visos muitininkų sulaikytos narkotinės medžiagos.

Konfiskuotos plataus vartojimo prekės ir iš kontrabandininkų paimtos transporto priemonės, kuriomis buvo gabenta kontrabanda, nustatyta tvarka parduodamos Muitinės konfiskuotų prekių aukcionuose. O surinkti pinigai pervedami į valstybės biudžetą.

– Ne paslaptis, kad muitinės statistiką kasmet neišvengiamai papildo ir egzotiškais suvenyrais susigundę keliautojai. Kokie jų pirkiniai ar gamtos radiniai padarė didžiausią įspūdį patiems pareigūnams?

– Pernai vieno keleivio bagaže sulaikyta kriauklių ir koralas iš Maldyvų, dviejų keleivių bagaže – kriauklių ir koralų iš Tailando. Bagaže rasta ir kriauklė iš Zanzibaro.

Vienas klaipėdietis paštu iš Vietnamo ir Indonezijos užsisakė du neleistinus vyriškus diržus – vieną iš gyvatės, kitą – iš krokodilo odos. Aptikta ir kolekcionuoti skirtų drugių iš Kinijos.

– Ir kokių argumentų sulaukiate iš savininkų?

– Dažniausiai žmonės teisinasi nežinojimu. Bausti jų administracine tvarka neskubame – pirmą kartą dažniausiai skiriamas įspėjimas. Administracines nuobaudas dažniausiai užsitraukia tik piktybiški pažeidėjai.

Keliautojams visada patariame susilaikyti, nepirkti suvenyrų, pagamintų iš augalų ar gyvūnų dalių, arba nerinkti paplūdimiuose ar jūros dugne aptiktų gyvūninės ir augalinės kilmės daiktų, neskinti ir negabenti namo egzotiškų augalų daigų.

– O dažnai Lietuvoje pasitaiko gyvosios kontrabandos – gyvūnų?

– Pernai spalio 27 dieną Šumsko kelio posto muitininkai į Lietuvą iš Baltarusijos važiavusio Lietuvos piliečio automobilyje aptiko balandžių kontrabandą. Dvylika į audinius susuktų ir gyvais ryšuliais paverstų sparnuočių muitinės pareigūnai rado po mašinos „Renault Espace“ sėdynėmis įrengtose slėptuvėse. Išgirdę bruzdesį ir balandžių skleidžiamus garsus, dar tris paukščius muitininkai aptiko už plastikinio prietaisų skydelio.

Mūsų žiniomis, balandžių auginimu užsiimantis vilnietis kartą jau buvo įkliuvęs dėl tokio pat pažeidimo. Nesuvokiamomis sąlygomis gabenti paukščiai buvo išlaisvinti, jais pasirūpinta. Iš pradžių sparnuočiai buvo saugomi poste, vėliau pagal nustatytą tvarką perduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistams.

– Kur galiausiai atsiduria panaši nestandartinė kontrabanda, konfiskuoti egzotinės kilmės daiktai?

– Gyvi gyvūnai, kaip minėjau, perduodami Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, kitkas – botanikos sodui, o suvenyrus eksponuojame Muitinės muziejuje. Šviečiame lankytojus rodydami juos ir pasakodami apie prekybos nykstančiais faunos ir floros egzemplioriais daromą žalą gamtai.

2017 metais susikaupusius 17 butelių su gyvačių ir kitų roplių užpiltinėmis perdavėme Vilniaus universiteto mokslininkams. Buteliai, stebint muitininkų komisijai, buvo sudaužomi, alkoholio turintis skystis išpilamas, o ropliai perduoti saugoti universiteto mokslininkams – pasitarnaus mokant studentus.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų