P. ŽIDONIO nuotr.

Pažintis su paveldu – ir internete

Pažintis su paveldu – ir internete

Daugeliui įprastų gyvenimo sričių keliantis į virtualią erdvę, bibliotekos – vienos aktyviausių saugomų kultūros lobių skaitmenintojų.

Panevėžio krašto kultūrinio paveldo vertintojai beveik visą juos dominančią informaciją jau gali rasti ir internete.

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Kultūros paveldo tyrinėjimo ir skaitmeninimo skyriaus vadovė Greta Kėvelaitienė sako, kad pagrindinės virtualios bazės, kur saugomi tokio pobūdžio dokumentai, yra dvi. Viena jų – „Panevėžio kraštas virtualiai“. Bibliotekos sukurtas interneto portalas, skirtas pažinti krašto kultūrą ir istoriją. Čia dedamos ir nuotraukos, ne tik archyviniai dokumentai, rengiamos virtualios parodos. Trumpai tariant, rūpinamasi, jog visa su Panevėžio kraštu susijusi informacija būtų lengvai pasiekiama iš bet kurio pasaulio krašto.

Kita bazė, kurioje galima rasti nemažai žinių apie Panevėžio kraštą – e. paveldas.lt. Tiesa, primena G. Kėvelaitienė, ši svetainė dėl plėtros darbų kol kas nefunkcionuoja, tačiau projektas jau artėja link pabaigos.

„Tikiuosi, kad šiais metais atnaujinta svetainė pradės veikti ir mes ten eksportuosime 25 000 vaizdų – Kazimiero Vitkaus fondą“, – pašnekovė pasakoja, kad tuomet internete bus galima susipažinti su visu Panevėžio dramos teatro aktoriaus ir fotografo sukauptu archyvu.

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Kultūros paveldo tyrinėjimo ir skaitmeninimo skyriaus vadovė Greta Kėvelaitienė. T. ŽIDONIO nuotr.

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Kultūros paveldo tyrinėjimo ir skaitmeninimo skyriaus vadovė Greta Kėvelaitienė. T. ŽIDONIO nuotr.

Kultūros šaltinis internete

G. Kėvelaitienės teigimu, be šių dviejų pagrindinių platformų, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje saugomas kultūros archyvas pasiekiamas ir kitais keliais.

E. paveldas susietas su „Europiana“ – Europos Sąjungos interneto portalu, kuriame saugomos Europos bibliotekų, archyvų ir muziejų suskaitmenintos kultūros paveldo kolekcijos. Tad panevėžiečių įkelta medžiaga bus prieinama ir kitų šalių gyventojams.

Pasak G. Kėvelaitienės, e. paveldo portalu rūpinasi kiti, bet „Panevėžio kraštas virtualiai“ – pačios bibliotekos kūrinys ir turinį formuoja patys.

Čia galima rasti informacijos apie žinomas asmenybes, pastatus, garbės lentas bei kitus atminimo ženklus, perskaityti amžininkų atsiminimus… Ir, žinoma, viskas susiję su Panevėžiu.

„Informacijos sudedame labai daug, – sako Kultūros paveldo tyrinėjimo ir skaitmeninimo skyriaus vadovė. – Jau braškame nuo jos kiekio, bet vis tiek labai džiaugiamės!“

Pastebima, jog lankytojams itin patrauklios virtualios parodos, dažniausiai rengiamos įsimintinų įvykių bei sukakčių proga. G. Kėvelaitienės manymu, būtent galimybė nuotoliniu būdu pasisemti įspūdžių – pavyzdžiui, apžiūrėti Panevėžio miestą puošiančias skulptūras, – taip vilioja kultūros gerbėjus.

Panevėžys yra skaitmeninimo centras daugiau nei dešimčiai regiono bibliotekų. PAVB.LT nuotr.

Panevėžys yra skaitmeninimo centras daugiau nei dešimčiai regiono bibliotekų. PAVB.LT nuotr.

Populiarumas tik didėja

„Dabar, prasidėjus mokslo metams, intensyviau domimasi informacija, reikalinga rašto darbams studentams ar moksleiviams. Tos informacijos poreikis visada šokteli per mokslo metus“, – sako G. Kėvelaitienė.

Jos teigimu, rūpinantis bibliotekos saugomų fondų prieinamumu visada atsižvelgiama į įstaigos lankytojų užklausas. Taip, beje, atsirado ir jau minėta Panevėžio viešąsias erdves puošiančių skulptūrų virtuali galerija su išsamiais aprašymais – pastebėjus, jog vis dažniau ieškoma informacijos apie tokius meno objektus. Analogiška situacija buvo ir dėl mieste esančių atminimo ženklų, skirtų įžymiems miesto žmonėms ir istoriniams įvykiams: dabar su jais irgi galima susipažinti apsilankius Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos sukurtame portale krašto istorijai ir kultūrai pažinti.

„Atrodo, kad mūsų ne toks tikslas turėtų būti – lyg ir turėtume kviesti lankytojus į biblioteką, bet iš tikrųjų koks yra žmonių poreikis, tą ir darome“, – šypsosi G. Kėvelaitienė.

Tad šiais metais portale „Panevėžio kraštas virtualiai“ turėtų atsirasti dar viena nauja fotografijų su aprašymais galerija, skirta pastatams. Kultūros paveldo tyrinėjimo ir skaitmeninimo skyriaus vadovė žada, kad joje bus visa reikiama informacija, kur galima rasti konkrečius pastatus, susieta su žemėlapiu, jų istorinė vertė ir panašiai.

„Ši svetainė – kol kas labai pasisekusi idėja. Ji gausiai lankoma, informacija – žiūrima, ir tai mus tikrai džiugina. O per karantiną, kai buvome užsidarę ir skaityklos nedirbo, populiarumas dar labiau šoktelėjo“, – G. Kėvelaitienė tikisi, kad per ateinančius kelerius metus pavyks atnaujinti ir šį portalą.

I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Įdomu ir užsieniečiams

G. Kėvelaitienės teigimu, į e. paveldo sistemą biblioteka ir anksčiau keldavo dokumentus. Dabar, vykdant jos plėtrą, atnaujinant ir skaitmeninant turinį, projekte dalyvauja dar daugiau įstaigų. Jos teigimu, siekiama, kad čia esanti informacija nebebūtų varžoma autorinių teisių ir taptų atvira naudoti.

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka e. paveldo sistemą šį kartą papildys tik fotografijomis, prisidėsiančiomis prie jau anksčiau sukeltų knygų, dokumentų, kitos vaizdinės informacijos. Sykiu visa tai taps prieinama ir portalo „Europiana“ lankytojams. Iš diskusijų su kolegomis G. Kėvelaitienė sako žinanti, jog jiems patraukliausia vaizdinė medžiaga – užsieniečiai su neslepiamu smalsumu tyrinėja Lietuvą. Europiečiams tik gal ne taip įdomu surasti lietuvišką rankraštį ir sunkiau suprasti, kas ten parašyta.

„Tad dabar stengiamės dirbti su vizualiais dalykais“, – sako G. Kėvelaitienė.

„Labai norėtųsi ir įrangos, ir žmonių, ir kitokio dėmesio skaitmeninimui ir skaitmeninio turinio sklaidai.“

G. Kėvelaitienė

Kol kas biblioteka nusprendusi į e. paveldo sistemą sukelti K. Vitkaus fondą, tačiau ateityje greičiausiai bus imtasi ir į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą įrašyto režisieriau Juozo Miltinio fondo – bent jau tos jo dalies, kurią galima viešinti nepažeidžiant autorinių teisių.

„Bandysime kolekciją perkelti į virtualią platformą, kad kuo daugiau žmonių galėtų ją tyrinėti“, – pasakoja apie planus G. Kėvelaitienė.

Jos teigimu, į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą įrašyti maestro rankraščiai, laiškai, pjesės, paties ranka padaryti užrašai.

Artimiausioje ateityje į virtualiąją erdvę ketinama sukelti ir dalį Juozo Miltinio fondo – režisieriaus rankraščius, laiškus, pjeses, paties ranka padarytus užrašus. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Artimiausioje ateityje į virtualiąją erdvę ketinama sukelti ir dalį Juozo Miltinio fondo – režisieriaus rankraščius, laiškus, pjeses, paties ranka padarytus užrašus. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Dėmesys auga

Nors biblioteka į portalą e. paveldas.lt jau sukėlusi daug dokumentų, vaizdų ir dar ketina juos pildyti, tai tik maža dalis to, kas joje saugoma.

„Vien Rankraščių fonde mes turime kelis šimtus tūkstančių dokumentų, – pasakoja G. Kėvelaitienė. – Tad įkelta tikrai labai maža dalis.“

Itin aktuali virtuali informacija buvo karantino metu, kai ne tik neveikė skaityklos, bet ir galiojo griežti ribojimai kelionėms tarp savivaldybių. Tuomet, pasak G. Kėvelaitienės, kai kurie dokumentai buvo skaitmeninami ir skaitytojų pageidavimu.

Kultūros paveldo tyrinėjimo ir skaitmeninimo skyriaus vadovės manymu, suskaitmenintas turinys vis labiau plečiasi, nes tam skiriamas nemenkas dėmesys. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka yra skaitmeninimo centras ir daugiau nei dešimčiai regiono bibliotekų. Tad Panevėžyje suskaitmeninama labai daug dokumentų.

„Labai norėtųsi ir įrangos, ir žmonių, ir kitokio dėmesio skaitmeninimui ir skaitmeninio turinio sklaidai. Manau, tai – labai perspektyvi ir viena prioritetinių sričių tiek mūsų, tiek Kultūros ministerijos nuomone“, – svarsto pašnekovė.

Vien Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Rankraščių fonde saugomi keli šimtai tūkstančių dokumentų, ir tik labai maža dalis jų kol kas suskaitmeninta. P. Židonio nuotrauka

Vien Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Rankraščių fonde saugomi keli šimtai tūkstančių dokumentų, ir tik labai maža dalis jų kol kas suskaitmeninta. P. Židonio nuotrauka

Ateis laikas ir knygoms

Po truputį, G. Kėvelaitienės teigimu, skaitmeninamos ir įvairios knygos. Tačiau bene didžiausias dėmesys dabar skiriama laikraščiams.

„Juose gana daug yra įdomios informacijos miestiečiams“, – motyvuoja specialistė.

Nemažai spaudos suskaitmeninama ir regiono bibliotekoms, kurios skaitmenintas laikraščių kolekcijas kelia į savo svetaines ir leidžia nagrinėti skaitytojams.

„Tai dabar labai populiaru. Manau, kad ir knygoms ateis laikas, kai galėsime daugiau skaitmeninti iš senųjų fondų“, – G. Kėvelaitienės aiškinimu, kol kas šį procesą stabdo autorinių teisių ribojimai. Nors skaitmeninimo įrangos turima – ir profesionalios, tikimasi, jog ateityje bus galimybė įsigyti ir specialiai knygoms skirtą skaitytuvą.

Šiuo metu virtualioje erdvėje galima rasti miesto tarpukario laikraščių, jau nemažai suskaitmeninta ir sovietmečiu leistos „Panevėžio tiesos“ numerių.

„Mūsų pagrindinė funkcija skaitmeninant visgi yra regiono centras, tad didžiąją dalį skaitmeninimo darbų plano užima skaitmeninimas regiono bibliotekoms, o savo fondus labai tikimės suskaitmeninti per ateinančius kelerius metus“, – tikisi, kad ir vėlesni, sovietmečio, miesto bei rajono laikraščiai atsiras virtualioje erdvėje, G. Kėvelaitienė.

Komentarai

  • super fast money earning online job to flood the cash in your bank account every week. from this only by working for 2 hrs a day after my college i made $17529 in my last month. I had zero experience when I joined this and in my first month I easily made $11854. It is so easy to do this job and regular income from this is just superb. want to join this right now? just go to this web page for more info………..>>>>>>>>>>www.smartcash1.com

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų