Kol pasisvečiuojame pas visus artimuosius ir aplankome seniai matytus draugus, šventinis laikotarpis paprastai užsitęsia iki Trijų karalių. Ir didesnę to laiko dalį, deja, praleidžiame prie vaišių stalo. Balta mišrainė ir silkutė pataluose, žąsis ir mamos keptas „Napoleonas“ ilgainiui padaro savo, ir į darbą po Naujųjų grįžtame jau visai kitokie… Bet ką gi daryti?
Susigrąžinti ankstesnę formą – ir visai nesunkiai – padės tinkamai parinkta dieta ir fizinis aktyvumas.
Jeigu esate linkę greitai priaugti svorio, mesti jį pradėkite jau per pačias šventes: šokite, eikite pasivaikščioti ir mėgautis kitais žiemiškos gamtos malonumais (jei neslidinėjate ir nemokate čiuožti, tai bent surenkite su draugais sniego gniūžčių mūšį). Judėjimas ne tik dar labiau pakels šventinę nuotaiką, bet ir neleis apsunkti.
Visi žinome, kad skysčiai užpildo skrandį ir suteikia sotumo pojūtį. Taigi padeda nepersivalgyti.
Išgėrę tą stiklinę vandens, stenkitės valgyti iš lėto ir daugiau laiko tarp kąsnių skirkite bendravimui su artimaisiais ir draugais.
Prie šventinio stalo valgykite visko, ko tik širdis geidžia, bet po truputį. Aišku, dar geriau bus, jeigu rinksitės lengvas salotas su liesa grietine ar nekaloringu majonezu, daržovių užkandžius, neriebią mėsą ir raudoną žuvį.
Bet jeigu, nepaisant visų pastangų, neatsispyrėte gastronominiam lėbavimui ir prisiauginote kilogramą kitą, ne bėda. Yra puikių būdų susigrąžinti ankstesnįjį svorį.
Daugelis mūsų (ir, kam slėpti, – paprastai moterys) antsvorį stengiamės numesti greitai ir iškart visą. Todėl paskiriame sau griežčiausią dietą, kuri dažniausiai organizmui labiau pakenkia, nei padeda.
Tai irgi niekam ne naujiena: bet kokia dieta, netinkamai jai taikant, gali padaryti nepataisomos žalos sveikatai. Priežastis būna stresas, kurį patiria faktiniam badavimui pasmerktas organizmas.
Ponaujametė dieta turi būti ypač švelni, lemianti laipsnišką svorio kritimą ir nesukelianti šoko. Juolab kad kiekvieno mūsų medžiagų apykaita yra unikali ir nepakartojama, taigi ir į vieną bei tą pačią dietą galime sureaguoti skirtingai. Bet tos vienos, universalios, dietos ir nereikia, nes vienam žmogui tam, kad sublogtų, pakanka atsisakyti saldumynų ir miltinių patiekalų, kitam – nebevalgyti po 18 val. O yra laimingųjų, kuriems kilogramai ištirpsta tarsi patys savaime, nesiimant jokių specialių priemonių – pakanka po švenčių grįžti į darbą ir vėl įsilieti į rutiną.
Dieta Nr. 1
Ši dieta labiausiai tinka tiems, kurie praktikuoja iškrovos dienas. Po trijų tokių dienų turėtumėte palengvėti 3 kg.
1-oji diena. Vandenyje virtų avižinių dribsnių arba grikių košė – per vieną kartą ne daugiau kaip 150 g; bet kokių džiovintų vaisių antpilas – 1 litras (po saują razinų, džiovintų abrikosų ir slyvų užpilkite verdančiu vandeniu ir palaikykite pernakt). Visą dieną gerkite žaliąją arbatą be cukraus ir mineralinį vandenį. Galima valgyti neriebią varškę ir gerti liesą kefyrą.
2-oji diena. Ją dar galima būtų pavadinti sulčių diena. Turėsite išsispausti šviežių sulčių iš 2 kg bet kokių vaisių ir daržovių – tiks greipfrutai, obuoliai, kriaušės, morkos, moliūgai, apelsinai. Sultis atskieskite vandeniu (1:1) ir gerkite visą dieną. Pertraukose galima suvalgyti truputį padžiovintos duonos ir troškintų daržovių.
3-ioji diena. Bus skirta daržovėms. Per visą dieną jų – šviežių arba troškintų – galima suvalgyti iki 1,5 kg. Tai gali būti kopūstai, morkos, moliūgai, agurkai, burokėliai, tiks ir žalumynai. Galite išsivirti lengvos trintų daržovių sriubos – ji, beje, yra optimalus pošventinis maistas.
Dieta Nr. 2
Jos esmė – mažas kalorijų kiekis. Teks apsišarvuoti kantrybe, nes svoris kris palaipsniui.
Laikantis šios dietos, būtina sumažinti suvartojamų angliavandenių kiekį. To pasiekiama atsisakius cukraus, konditerijos gaminių, saldžių gėrimų. Duoną geriausia valgyti ruginę ir ne daugiau kaip 150 g per dieną.
Apriboti derėtų ir riebalų kiekį – valgyti mažiau sviesto, riebių sūrių, dešrų, pusgaminių (pastaruosiuose daug užslėptų riebalų).
Iki minimumo sumažinkite sūraus maisto ir alkoholio.
Dienos valgiaraščio pavyzdys (1 700 kalorijų)
Pirmieji pusryčiai: 150 g varškės (ne riebesnės kaip 9 proc.), 200 g bet kokių vaisių, kava su pienu ir be cukraus.
Antrieji pusryčiai: 200 g šviežių kopūstų, agurkų ir pomidorų salotų be druskos, su grietine.
Priešpiečiai: 150 g jogurto, 150 g erškėtuogių nuoviro, 1 keptas obuolys.
Pietūs: 200 g vegetariškų barščių, 100 g virtos mėsos, žaliųjų žirnelių, riekutė ruginės duonos, 2 obuoliai.
Vakarienė: 150 g virtos arba troškintos žuvies (menkės, sterko, tilapijos), 150 g daržovių troškinio.
Naktipiečiai: 1 stiklinė kefyro.
Tokio mitybos režimo reikėtų laikytis dvi savaites. Alkio jausti tikrai neturėtumėte – tiesiog komfortiškai atsikratysite nereikalingų kilogramų be streso organizmui.
Dieta Nr. 3
Vadinamoji japoniškoji dieta skirta laikytis 13 dienų. Daugelis dietologų mano, jog ji išties padeda gana greitai atsikratyti antsvorio, nes ją sudaro ir nekaloringi, ir turintys mažai angliavandenių produktai.
Tiesa, visiškai baltymine šios dietos irgi nepavadinsi, nes angliavandenių vis dėlto esama. Tačiau visus juos, kurie reikalingi organizmui, gausite iš vaisių ir daržovių.
Beje, visi patiekalai gaminami be druskos, o druska, kaip visi žinome, yra didžiausias priešas kovojant su nereikalingais kilogramais.
Savaitės valgiaraščio pavyzdys pagal japoniškąją dietą
1-oji diena
Pusryčiams: puodelis juodos kavos be cukraus, 1 džiūvėsėlis.
Pietums: 2 virti kiaušiniai, šviežių kopūstų ir agurko salotos su aliejumi, 1 stiklinė pomidorų sulčių arba vienas šviežias pomidoras.
Vakarienė: šviežių kopūstų salotos su aliejumi, virta arba kepta žuvis.
2-oji diena
Pusryčiams: puodelis juodos kavos, 2 džiūvėsėliai.
Pietums: šviežių kopūstų salotos su aliejumi, virta arba kepta žuvis, 1 obuolys.
Vakarienė: 200 g virtos jautienos, daržovių salotos ir 1 stiklinė kefyro.
3-ioji diena
Pusryčiams: puodelis juodos kavos be cukraus, 1 džiūvėsėlis.
Pietums: salotos iš 3 didelių virtų morkų su aliejumi ir žalumynais, 1 virtas kiaušinis.
Vakarienė: keli nedideli obuoliai ir 1 stiklinė kefyro.
4-oji diena
Pusryčiams: puodelis juodos kavos be cukraus, 1 džiūvėsėlis.
Pietums: didelė petražolės, saliero arba pastarnoko šaknis, pakepinta aliejuje su trupučiu krapų ir petražolių, bei vaisiai.
Vakarienė: vaisiai, liesa varškė.
5-oji diena
Pusryčiams: 1 šviežia morka, sutarkuota ir apšlakstyta citrinų sultimis, juoda kava.
Pietums: didelė (400–500 g) neriebi virta arba grilyje kepta žuvis, 1 stiklinė pomidorų sulčių.
Vakarienė: salotos iš 3 didelių virtų morkų su aliejumi ir žalumynais, 1 virtas kiaušinis.
6-oji diena
Pusryčiams: puodelis juodos kavos.
Pietums: virta viščiuko krūtinėlė, šviežių kopūstų arba morkų ir agurkų salotos su aliejumi.
Vakarienė: šviežios morkos salotos su aliejumi, 2 kietai virti kiaušiniai.
7-oji diena
Pusryčiams: puodelis žaliosios arbatos ir 2 džiūvėsėliai.
Pietums: 200 g virtos jautienos su daržovių salotomis, 2 obuoliai.
Vakarienė: vaisiai, liesa varškė.
Nuo 8-osios dienos viską reikia pradėti iš naujo.