P. ŽIDONIO nuotr.

Mirusiesiems vietų daugės ne tik kapinėse

Mirusiesiems vietų daugės ne tik kapinėse

Panevėžio savivaldybė rengiasi mieste statyti kolumbariumą. Artimiausiu metu numatyta skelbti viešųjų pirkimų konkursą jam projektuoti.

Miesto infrastruktūros specialistai teigia neabejojantys, kad tokios amžino poilsio vietos paklausa netolimoje ateityje turėtų gerokai išaugti, nuo lapkričio panaikintus kelių šimtų eurų mokestį už nišą kolumbariume.

Planuoja statybas

Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojo Dariaus Linkono teigimu, būsimojo kolumbariumo projektą tikimasi turėti jau kitų metų pabaigoje, o tada ieškoti rangovų.

Kol kas Savivaldybė nesukonkretina, kiek būsimajame kolumbariume galėtų būti vietų. Pasak D. Linkono, projektavimo užduotyje nurodyta jų suprojektuoti kuo daugiau.

Naujasis statinys iškils pačiame mieste, tuščiame sklype už laidojimo namų „Grauduva“, šalia Kristaus Karaliaus katedros kapinių.

„Panevėžiečiams ši vieta būtų patogi, nereikėtų urnų su artimųjų pelenais vežti už miesto“, – mano D. Linkonas.

Vedėjo pavaduotojo teigimu, pastaraisiais metais stebimas augantis kolumbariumų poreikis – per metus nuperkama daugiau nei po šimtą nišų.

2020-aisiais Šilaičių kapinėse pastačius antrąjį kolumbariumą, per beveik dvejus metus jau išduotas 191 leidimas jame laidoti. Šiame kolumbariume beliko 320 nišų iš 511.

D. Linkonas skaičiuoja, kad jei naujojo statinio projektavimas užtruktų metus ir dar tiek pat laiko jis būtų statomas, iki statybų pabaigos Panevėžyje gali likti kritiškai mažai laisvų nišų.

Naujasis kolumbariumas iškils pačiame mieste, tuščiame sklype už laidojimo namų „Grauduva“, šalia Kristaus Karaliaus kadedros kapinių. P. ŽIDONIO nuotr.

Naujasis kolumbariumas iškils pačiame mieste, tuščiame sklype už laidojimo namų „Grauduva“, šalia Kristaus Karaliaus kadedros kapinių. P. ŽIDONIO nuotr.

Kolumbariumų nebepakanka

Panevėžys turi trejas veikiančias kapines: Kristaus Karaliaus katedros, Šilaičių ir naujausias – greta jų prisiglaudusias Pašilių. Pastarosios įrengtos 2017-aisiais, kai Šilaičių kapinėse, kuriose pradėta laidoti 1979 metais, mirusiesiems tapo per ankšta. Per pirmąjį Pašilių kapinių plėtros etapą jose buvo įrengtos 664 kapavietės. Šias bebaigiant užlaidoti, pernai imtasi kapines išplėsti. Antruoju Pašilių kapinių plėtros etapu numatyta vietos dar beveik 2 600 kapaviečių.

D. Linkono teigimu, kitąmet užbaigus šį etapą, vietos laidojimui turėtų užtekti bent penkeriems metams.

O kolumbariumų Panevėžys kol kas turi tik du. Abu – gerokai už miesto esančiose Šilaičių kapinėse. Pirmasis su 424 nišomis įrengtas dar 2014 metais.

Antrasis kolumbariumas su 511 vietų tose pačiose kapinėse atsirado 2020-aisais.

Per artimiausius porą metų mieste, „Grauduvos“ pašonėje iškilus ir trečiajam, Savivaldybė neatsisako minties dar vieną kolumbariumą įrengti ir Pašilių kapinėse, naujai plečiamų kapinių teritorijoje.

„Net neabejoju, kad nemokamos nišos paskatins daugiau žmonių rinktis kolumbariumą, ne kapavietę, ypač jei ateityje, kaip kalbama, Panevėžio rajone bus pastatytas krematoriumas.“

S. Mickutė

Nišos bus nemokamos

Savivaldybės specialistai neabejoja, kad ateityje kolumbariumų paklausa turėtų dar labiau išaugti, kai nišos juose liks nemokamos.

Šiuo metu už nišą, į kurią telpa keturios urnos, Panevėžio savivaldybės statytame kolumbariume tenka pakloti 550 eurų vienkartinį mokestį, nors kapavietės skiriamos neatlygintinai.

Seimas šių metų gegužę priėmė Žmonių palaikų laidojimo įstatymo pataisas, numatančias, kad savivaldybių lėšomis įrengtos kolumbariumo nišos turi būti skiriamos nemokamai.

Seimas motyvavo, kad taip siekiama lygiateisiškumo visiems gyventojams, mat už kapavietes mokėti nereikia, o už vietą kolumbariume imamas mokestis – skirtingose savivaldybėse jis siekia nuo 500 iki 1000 eurų.

Skaičiuojama, kad nišas padarius nemokamas, žmonės dažniau rinktųsi kolumbariumą, o jo statymas bent apie keturis kartus sumažintų kapinių plėtrą.

Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus specialistės Simonos Mickutės teigimu, mokestį už nišą kolumbariume panaikinsianti pataisa įsigalios lapkričio 1-ąją.

„Mes taip pat keisime savo tvarkos aprašą, bet kol kas laukiame, kol institucijos parengs įgyvendinamuosius teisės aktus. Tuomet ir Panevėžyje mokesčio nebeliks. Net neabejoju, kad nemokamos nišos paskatins daugiau žmonių rinktis kolumbariumą, ne kapavietę, ypač jei ateityje, kaip kalbama, Panevėžio rajone bus pastatytas krematoriumas“, – mano specialistė.

Panevėžio rajone planuojamas krematoriumas. Projekto vizualizacija

Panevėžio rajone planuojamas krematoriumas. Projekto vizualizacija

Alternatyva Kėdainiams

Krematoriumui numatyta vieta Šilagalio kaime, prie judraus kelio „Via Baltica“. Šalia krematoriumo planuojama įrengti ir dvi šarvojimo sales.

Norimame statyti krematoriume turėtų būti įrengtos dvi deginimo krosnys. Vienos planuojamas maksimalus kremacijų skaičius siektų 18, o abiejų kartu – 36 kremacijos per parą.

Per metus įmanomų kremacijų būtų 13 140.

Teritorijoje, kurioje planuojama statyti krematoriumą bei greta jo, nėra nė vieno gyvenamosios ar visuomeninės paskirties pastato.

Skaičiuojama, kad naujasis laidojimo paslaugų kompleksas kainuos apie du tris milijonus eurų.

Krematoriumo statybų startas planuojamas jau kitų metų pavasarį, o 2024-ųjų pavasarį ketinama pradėti teikti paslaugas.

Kaip „Sekundei“ šią vasarą teigė netradicinio objekto statybų besiėmusios panevėžiečių bendrovės „JK Ranga“ projektų vadovė Rasa Zeniauskienė, mintis apie krematoriumą jiems kilo iš asmeninės praktikos, kurią tik patvirtino statistika. Vieninteliame Lietuvoje veikiančiame Kėdainių krematoriume dažnai nusidriekia didžiulės eilės, negalintieji laukti renkasi kitą alternatyvą – mirusiojo palaikus veža kremuoti į Latvijos ar Lenkijos krematoriumus.

„Mes patys esame ir iniciatoriai, ir statytojai. Krematoriumo paslaugų dar labai trūksta, jau nekalbant apie šarvojimo salių trūkumą. Matome neužpildytą šių paslaugų nišą“, – „Sekundei“ kalbėjo R. Zeniauskienė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų