Prieš trejetą dienų vicemeras pasirašė leidimo rengti detalųjį planą pakeitimą, turintį pagreitinti krematoriumo atsiradimą.
Kad ir kaip šilagaliečiai protestuotų prieš šias statybas, rajono vadovai tvirtina, jog nėra būdų joms užkirsti kelio.
Krematoriumo, kuris pretenduoja tapti šeštuoju Lietuvoje, statytojai šilagaliečius kviečia nuslopinti emocijas ir į gyvenimą pažvelgti racionaliai.
Eina treti metai, kai visuomenė sužinojo apie Panevėžyje įsikūrusios statybų bendrovės „JK Ranga“ sumanymą šalia Šilagalio, Ramygalos gatvėje, statyti krematoriumą.
Bendrovės „JK Ranga“ projektų vadovė Rasa Zeniauskienė teigia, jog, ruošiantis šioms statyboms, pagal pirminį susitarimą su Panevėžio rajono savivaldybe buvo svarstoma rengti detalųjį planą, turėjusį apimtį kone 30-ies hektarų teritoriją. Joje – ir privatūs, ir valstybinės žemės plotai.
Toje teritorijoje yra ir bendrovės „JK Ranga“ įsigytas kiek mažiau nei hektaras, numatytas krematoriumui.
Rajono mero pavaduotojas Rimantas Pranys šį mėnesį palaimino krematoriumo statybas, pasirašęs dėl gerokai mažesnės teritorijos – nebe 30-ies, o tik kiek daugiau nei hektaro – detaliojo plano rengimo. Jis apimtų pačios „JK Rangos“ sklypą ir šalia esantį pusės hektaro valstybinės žemės plotą.
Vicemeras „Panevėžio balsui“ sakė, kad tai turėtų paspartinti statybų pradžią.
„Kur parengti 30-ies, o kur tik pusantro hektaro vietovę apimantį detalųjį planą“, – dėmesį atkreipė R. Pranys.
Anot jo, tik tokio dydžio teritorijos detalųjį planą rengti pasiūlė pati „JK Ranga“.
R. Pranys sako žinantis apie Šilagalio gyventojų nerimą dėl krematoriumo kaimynystės, tačiau mano, kad toks pasipriešinimas kyla iš nežinojimo.
„Žmonės teigia bijantys krematoriumo kvapų. Tačiau tokią baimę, kaip man atrodo, labiau skatina vaizduotė. Iš tiesų juk gyvename teisinėje sistemoje, įdiegiami šiuolaikiški įrenginiai, turintys užtikrinti švarią aplinką“, – teigė mero pavaduotojas.
O kremacijų poreikis, pabrėžė vicemeras, šiuo metu tikrai didelis.
„Kur parengti 30-ies, o kur tik pusantro hektaro vietovę apimantį detalųjį planą.“
R. Pranys
Panevėžio rajono savivaldybės Architektūros skyriaus vyriausioji specialistė Svaja Trečiokienė teigė, kad šiuo metu kartu su vicemero pasirašytu leidimu visuomenei pristatoma ir planavimo darbų programa. Racionalių ir motyvuotų pasiūlymų, susijusių su planuojamomis krematoriumo statybomis, laukiama iki spalio 2-osios.
Statybų bendrovės „JK Ranga“ projektų vadovė R. Zeniauskienė patvirtino, kad sumanius netoli Šilagalio statyti krematoriumą, iš tiesų su Panevėžio rajono savivaldybe iš pradžių tartasi dėl kone 30-ies hektarų teritorijos, kurioje stovėtų krematoriumas, detaliojo plano.
Tačiau jo rengėjai projektuotojai pasiūlė apsiriboti iki 1,5 hektaro.
„Tai tikrai nereiškia, kad mūsų bendrovė bandys kaip nors pasisavinti valstybinę žemę, kuri įeis į rengiamą detalųjį planą“, – teigė R. Zeniauskienė.
Kai bus sutvarkyti žemės dokumentai, pasak R. Zeniauskienės, turėtų prasidėti ir krematoriumo statybos. Ji teigė, jog detalusis vietovės planas turėtų būti parengtas maždaug per devynis mėnesius, o tada jau galėtų būti duotas startas krematoriumui statyti.
„Norėtųsi dėl šių statybų sutarti su Šilagalio gyventojais, kurie šiuo metu lieja aistras. Gaila, kad šilagaliečiai nebendrauja su mumis, statytojais. Jei bendrautų, nereikėtų jiems klausyti nepagrįstų argumentų apie krematoriumo neva kenksmingumą. Pateiktume ekspertų paaiškinimus, kad toks statinys tikrai saugus ir kad pasaulis krematoriumus stato ir gyvenamuosiuose rajonuose“, – sakė R. Zeniauskienė.
Lietuva šiuo metu turi jau penkis krematoriumus.
Šilagalio gyventojai prieš krematoriumą stoja piestu, reikalavimus neleisti jo statyti teikia rajono valdžiai, užtarimo kreipiasi į valstybės instancijas.
Šilagališkė Regina Simokaitienė pasiguodė, kad iš Aplinkos ministerijos atsiųstas atsakymas nuvylė.
„Parašė, kad trukdis krematoriumo statyboms galėtų būti netoliese esantis vaikų darželis. O Šilagalyje tokio nėra“, – teigė R. Simokaitienė.
Tačiau, anot jos, vilčių suteikė raštas iš Susisiekimo ministerijos. Šilagališkiai suprato, kad krematoriumas statomas netoli Šilagalio nutiestos ir platinti planuojamos magistralės „Via Baltica“, apsaugos zonoje. R. Simokaitienė svarstė, kad šis faktas turėtų tapti svaria kliūtimi taip šilagaliečių nenorimo objekto statybomis.
Visgi su krematoriumo statytojais kaunasi ne visi Šilagalio kaimo gyventojai. Nijolė Brogienė pasakoja, kad išgirdusi apie pašonėje planuojamą tokį statinį buvo sunerimusi. Tačiau dabar nebemano, kad jis baisus.
„Nors šiuo metu gyvenu kitur, Šilagalyje likę mano namai, visam laikui iš jų neišvažiavau. Girdėjau žmonių baimę, kad pastačius krematoriumą Šilagalyje atpigs nekilnojamasis turtas. Bet nors visi apie tą krematoriumą jau žino, vis tiek į Šilagalį atsikrausto naujakuriai, o turtas jame kainuoja tiek, kiek ir anksčiau“, – mano N. Brogienė.
Citata:
NUOTR.
<vizualizacija> Šilgalio krematoriumo statybų reikalai stumiasi į priekį. Architektų biuro „G. Natkevičius ir partneriai“ vizualizacija
<vicemeras Pranys>