Archyvo nuotr.

Židinys šiuolaikiniame name – ne atgyvena

Židinys šiuolaikiniame name – ne atgyvena

Lietuviams vertėtų suklusti – įmonių, siūlančių įsigyti kokybiškus židinius ar šildymo krosneles, mažėja. Prekybininkai teigia, kad prie mažėjančios židinių paklausos, kuria anksčiau nebuvo galima skųstis, prisidėjo formuojama nuomonė, jog šiuolaikiškuose energiškai efektyviuose namuose tokių įrenginių nereikia, jie atneša nuostolius. Tačiau specialistai nieku gyvu nenori su tuo sutikti – židinių gamintojai žengia koja kojon su namų statybos reikalavimais.

Ne tik sodybose

Židinių specialistas Artūras Tamašauskas pabrėžia, kad židiniai ar krosnelės reikalingi ne vien sodybose ar poilsiui skirtuose namuose.

„Anksčiau butų pardavėjai galimybę įrengti židinius akcentuodavo kaip didelį pranašumą. Tačiau šiandien mėginama formuoti nuomonę, kad dėl židinių gali nukentėti pastato energinis efektyvumas, nes per angas bus prarandamas sandarumas. Tai – netiesa.

Šiuolaikiniai židiniai yra pritaikomi net ir pasyviesiems namams, jie yra sandarūs ir kūrenant neturi jokios sąveikos su vidaus patalpomis“, – teigė A. Tamašauskas.

Anot jo, projektuotojai dažnai nueina lengviausiu keliu, nes nenori projektuoti sudėtingesnių konstrukcinių mazgų, kurių reikia numatant galimybę įrengti kaminus. Nėra kamino – nėra problemos.

Archyvo nuotr.

„Architektams ir projektuotojams gamintojai pateikia visą reikiamą techninę informaciją, jau suprojektuotus mazgus. Reikėtų tik atidžiau peržiūrėti informaciją ir pritaikyti konkrečiai situacijai. Bet užuot tai darę, projektuotojai mėgina įpiršti namų statytojams mintį, jog kaminų geriau atsisakyti“, – apgailestavo A. Tamašauskas.

Įprasti įrenginiai nebetinka

Energiškai efektyviems namams iki šiol naudoti įprasti židiniai nelabai tinka. Jie orą kūrenimui dažniausiai ima iš patalpos, o A, A+ ar A++ energinio naudingumo klasės pastatams reikalingi židiniai, turintys degimui reikalingo oro jungtį iš lauko bei antrinio degimo sistemą.

Židinių specialistas A. Tamašauskas sakė, kad pasikeitė ir židinių forma bei dizainas. Energiškai efektyviuose namuose montuojami židiniai yra mažesnių gabaritų, nebeturi tokių didelių ekranų. Tačiau tai nereiškia, kad jie mažiau galingi. Paprasčiausiai jų konstrukcija optimizuota, leidžianti išgauti švaresnį degimo procesą, išskirti mažiau degimo produktų.

Žinoma, tokiems židiniams nebetinka ir įprasti kaminai, pavyzdžiui, anksčiau dažniausiai naudoti silikatinių plytų su nerūdijančiojo plieno įdėklu. Energiškai efektyviems namams nereikia galingų šildymo įrenginių, todėl ir dūmtraukiai dabar kitokie. Jie turi atitikti pastatui keliamus sandarumo ir šiluminės izoliacijos reikalavimus. Atkreipiamas dėmesys, kad dažniausiai tam tinka keraminiai dūmtraukiai, tačiau reikia gerai paanalizuoti ir šios rūšies kaminų kokybę – toli gražu ne visi būna geri.

Specialistai pastebi, kad nemaža dalis rinkoje esančių keraminių sistemų dūmtraukių neatitinka reikalavimų, nes jie vėdinimui orą ima iš patalpos. Naujoviškų kaminų, kurie tikrai tinka energiškai efektyviems namams, keramikos vėdinti nebereikia. Šių kaminų sienelės storis maždaug tris kartus mažesnis.
Energiškai efektyviems pastatams tinka ne tik keraminiai, bet ir plieniniai kaminai. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į šilumos tiltų atsiradimo riziką. O keraminės kaminų sistemos turi termoblokus, kurie nuo šios problemos apsaugo.

Kad namai greičiau įšiltų

Energiškai efektyviuose namuose dažniausiai įrengiama grindų šildymo sistema. Be abejonės, ji turi nemažų pranašumų: mažesnė temperatūra, mažiau suvartojama energijos, tolygesnis šilumos spinduliavimas. Tačiau pastebima ir tam tikrų minusų, tarp kurių pirmiausia paminėtina tai, kad grindų sistema ilgiau šyla.
„Taip pat nustatyta, jog savaitgaliais, kai dažniau varstomos lauko durys, patiriami didesni šilumos nuostoliai. Viduje temperatūra gali nukristi keliais laipsniais ir name nebebus jauku“, – sako A.  Tamašauskas.

Anot jo, būtent tokiais atvejais labai praverčia židiniai arba krosnelės. Užkūrus ugnį, viduje vėl bus šilta, pasijaus įprastas komfortas. Grįžus, pavyzdžiui, po kelionių, kai paliekamas tik minimalus šildymas ir namai būna atvėsę, židinys irgi labai praverčia.

Biožidiniai – ne tik dėl jaukumo

Vienas iš sprendimų, kai norima energiškai efektyviame name įsirengti židinį, bet nenorima montuoti kamino – biožidiniai. Nors įprasta manyti, kad jie daugiau įrengiami dėl jaukumo, norint natūralios liepsnos, židinių specialistas A. Tamašauskas paneigia ir šį mitą.

„Taip, dažniau biožidiniai įrengiami interjerų salonuose ar įvairiose visuomeninio naudojimo patalpose. Tačiau individualiuose būstuose irgi daugėja norinčiųjų įsirengti tokius židinius. Jie tikrai išspinduliuoja nemažą kiekį šilumos, o energiškai efektyviuose namuose jos būtų netgi perteklius“, – pasakojo A. Tamašauskas.

Archyvo nuotr.

Alternatyvus įrenginys biožidiniams – dujiniai židiniai. Jie beveik nesiskiria nuo įprastų židinių, tačiau turi nemažai pranašumų. Vienas svarbiausių – tokius židinius galima valdyti nuotoliniu būdu mobiliuoju telefonu ar planšetiniu kompiuteriu. Anot A. Tamašausko, dujinių židinių valdymas – toks pat kaip ir dujinių katilų, kurie tinkami išmaniesiems namams.

Visgi įrengiant dujinius židinius reikalingas kaminas. Todėl svarstantiems, kuris sprendimas būtų racionalesnis kainos atžvilgiu – biožidinys ar dujinis židinys – reikėtų gerai paskaičiuoti visas galimas investicijas.

Įrengti privalo profesionalai

Kad židinys ar kaminas energiškai efektyviame name būtų įrengtas pagal reikalavimus ir nebūtų patiriami energijos ar sandarumo nuostoliai, darbus privalu patikėti profesionalams.

Jeigu bus padaroma klaidų montuojant, gali sutrumpėti dūmtraukio eksploatacijos laikas. Dažniausiai pasitaikanti bėda – neteisingai paskaičiuojamas dūmtraukio diametras ir jis netinkamai prijungiamas, iškeliant per aukštai arba per žemai.

Židinių eksploatacija irgi turi didelę reikšmę. Nederėtų kūrenti visiškai neišdžiūvusių malkų. Drėgnos malkos suodžiais padengs ne tik židinio stiklą, bet ir vidaus sieneles, kamino sieneles. Tada bus daugiau rūpesčių valant, o suodžiams užsidegus kyla ir didesnės nelaimės pavojus.

Komentarai

  • Aš dar sakyčiau, kad netgi geriau krosnelė, nes ji kaip ir alternatyvus šilumos šaltinis gali tarnauti, jeigu kartais dingtų elektros ar dujų tiekimas.

  • Viktorai, sutinku su tavimi, kad krosnelė čia tikrai tinka. 🙂

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų