Vilius Šapoka

Vilius Šapoka. Valstybės buhalteris

Vilius Šapoka. Valstybės buhalteris

Finansų ministras yra atsakingas, atsargus ir, greičiausiai, ne pernelyg autoritetingas

Vilius Šapoka – vienas iš daugelio profesionalų Vyriausybės nepartinių ministrų. Pasirengimo jam neprikiši – į postą jis atėjo iš Lietuvos banko, visą profesionalo karjerą dirbo su finansais. Greičiausiai būtent tai lėmė, kad V. Šapoka laikomas daugiau funkcionieriumi nei politiku.

Vienas ryškiausių su finansais susijusių Sauliaus Skvernelio vyriausybės darbų – mokesčių reforma. Net ir kritikai joje rado pranašumų, tačiau labiausiai kliuvo ryžto trūkumas – replikuota, kad tai net ne reforma.

V. Šapokos vadovaujama Finansų ministerija nepritarė skirtingiems gyventojų pajamų mokesčio tarifams, pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatoms maistui, o PVM lengvatą šildymui ministras yra pavadinęs ydinga. Tačiau politiniai sprendimai kitokie – tiek premjerui, tiek Seimui skaičiai ir greičiausiai pats V. Šapoka nėra dideli autoritetai. Du matematine logika neparemti siūlymai buvo priimti, PVM lengvata maistui dar svarstoma.

Kaltinti V. Šapoką nemąstymu į priekį būtų neteisinga. Vienas bruožų, kuris jį skiria nuo pirmtakų, yra dėmesys šiuolaikinėms finansinėms technologijoms. Ministras neretai važinėja po fintech konferencijas ir reklamuoja Lietuvą kaip atvirą finansinėms investicijoms šalį.

SEB banko vyriausiasis analitikas Tadas Povilauskas ministerijos darbą linkęs vertinti daugiau pozityviai: „Turime perteklinį biudžetą – tai yra atsakingo darbo pavyzdys. Tam tikrų mokesčių surinkimas šiek tiek atsilieka nuo prognozės, bet nacionalinio biudžeto surinkimas šiek tiek ją viršija. Nedidelis minusas – kadencijos pradžioje jautėsi, kad mokesčių tema buvo silpnesnioji ministro vieta, dažniau užleisdavo iniciatyvą kitiems, tačiau dabar atrodo, kad jis jau įsivažiavęs.“

Finansų ministras nėra labai charizmatiškas, jo populiarumas – neutralus. Lapkričio mėnesio „Vilmorus“ apklausos duomenimis, tiek teigiamai, tiek neigiamai vertinančių ministrą yra po kiek daugiau nei 20 proc.

Kaip ir bene kiekvienas finansų ministras, V. Šapoka vaikšto ant plonos ribos. Žiniasklaidoje ir valdžioje netyla kalbos apie artėjančią krizę, vis dažniau išlendantys vieši automobilių ir nekilnojamojo turto mokesčio svarstymai kelia įtampą, tačiau greičiausiai visu tuo realiai rūpintis jam nebereikės. Nematyti tikro Vyriausybės ryžto įvesti tokius mokesčius, o iki kitos krizės ji turėtų išgyventi.

Verdiktas

Rezultatai – 8
Profesionalumas – 8
Reputacija – 7
Populiarumas – 5
Vidurkis – 7

Rasa Budbergytė, finansų ministrė 2008 m.: „Valstybės skola išlieka nedidelė, fiskalinės drausmės laikymąsi vertinu teigiamai, tik neaišku ar perteklius yra ne „popierinis“ ir ar kitų metų biudžetas nėra per optimistinis.“

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų