"Essve" nuotr.

Tvirtinimo į porėtą mūrą niuansai

Tvirtinimo į porėtą mūrą niuansai

Statybų pasaulyje vis populiaresnės tampa lengvosios statybinės medžiagos: mažo tankio betono ar tuščiaviduriai blokeliai. Nors jie turi daugybę privalumų, vertėtų aptarti specializuotus tvirtinimo elementus, pritaikytus prie ypatingos šių blokelių struktūros.

Iš mažo tankio ir tuštymėtų blokelių dažniausiai mūrijamos patalpų pertvaros, ant kurių kabinamos spintelės, veidrodžiai, paveikslai ar šviestuvai. Norint šiuos daiktus patikimai pritvirtinti, reikia naudoti specialiai tokiam mūrui skirtus tvirtinimo elementus.

Akytbetonis ir kitas betonas

„Molly“ nuotr

Dujų silikatas ir kiti porėti pagrindai nėra itin atsparūs ilgalaikiam spaudimui, todėl jų gamintojai tvirtinimui nerekomenduoja naudoti elementų, užsifiksuojančių mūre išnaudojant trinties jėgą. Bandymai rodo, kad porėtos medžiagos gerai atlaiko pastangas išrauti tvirtinimo elementą maždaug 3000 valandų, o vėliau fiksavimo kokybė pradeda blogėti. Todėl patartina naudoti tvirtinimo elementus su specialiais kaiščiais. Jie sukurti taip, kad sumažintų pagrindui tenkantį spaudimą: cilindro bangos jame sukuria savotiškas horizontalias kišenes.

Keramzitbetonio blokai, nors ir yra lengvi, bet tvirtinimo detales laiko neblogai. Jų tankis gali būti 690, 850 ar 980 kg/m³. Visoms tokio tipo sienoms tvirtinimo elementų gamintojai pataria naudoti labiau išsiplečiančius nailoninius kaiščius.

„Yra pertvaroms skirtų keramzitbetonio blokelių, kurie viduje turi angų, – pasakoja Ryšardas Barkovskis, UAB „Saint-Gobain statybos gaminiai“ „Fibo“ produktų grupės vadovas. – Ant pilnavidurio akytbetonio bloko pakabinti didesnės masės daiktą, tarkim, virtuvės spintelę, pakanka kokybiškų 8 × 10 mm didelio plėtimosi nailoninių kaiščių ir atitinkamo skersmens varžtų, o kai yra blokai su angomis viduje, geriau naudoti storesnius, maždaug 10 mm kaiščius, bet mažesnio ilgio“.

Tuštymėti blokeliai

Ten, kur pritrūksta plastikinio kaiščio stiprumo, naudojami metaliniai „gėlytės“ tipo inkarai. Build.com nuotr.

Kaip teigia koncerno „Wienerberger“, gaminančio tuštymėtus keraminius blokus „Porotherm“, techniniai konsultantai, iš tokių blokų sumūrytoms sienoms naudojamas dvejopas tvirtinimas: cheminis inkaravimas arba standartiniai kaiščiai su įsukamais varžtais.

Keraminių blokelių gamintojai pataria gręžti sieną be smūginio režimo, kietmetalio arba keramikai skirtu grąžtu. Kaiščio dydis priklauso nuo tvirtinamo daikto svorio: kuo daiktas sveria daugiau, tuo kaiščio (ir sraigto jame) skersmuo turėtų būti didesnis. Nailoninis kaištis, „Wienerberger“ atstovų teigimu, gali saugiai išlaikyti prie blokelių sienos pritvirtintą iki 28 kg sveriantį daiktą.

Porėtuose lengvojo betono blokuose kaiščiai įsiremia į kiaurymės kraštus didesniu plotu, sumažindami horizontaliąją trintį.

„Tvirtinimui į keraminius blokus visuomet rinkitės kaištį, turintį didesnę nei standartinė išsiplečiančiąją dalį, tarkim, „Fisher“ UX, FUR arba SXR arba kitų gamintojų analogiškus kaiščius, – pataria Andrėjus Samuilovas, Čekijos keraminių blokelių, pripildytų polistireninio putplasčio granulių, gamintojo „Heluz“ atstovas Lietuvoje. – Minimalus kaiščio įleidimo į mūrą gylis turėtų mažiausiai aštuoniskart viršyti kaiščio skersmenį. Sraigto ilgį apskaičiuokite sudėję tvirtinamo daikto storį, kaiščio ilgį ir paties sraigto skersmenį, padaugintą iš 1,5. Tiek iš kaiščio galo turėtų būti išlindęs iki galo įsuktas sraigtas“.

 

Cheminio tvirtinimo gilzė. „Gutex“ nuotr.

Didesnės masės daiktams vertėtų naudoti cheminį tvirtinimo būdą. Išgręžus skylę, į ją įstatoma kaiščio gilzė, į kurią klijų pistoletu įspaudžiama speciali dvikomponentė klijavimo masė, o jau į ją įkišamas kaištis arba įsukamas varžtas. Klijavimo masei sustingus, gaunamas labai patikimas didelės masės daiktus išlaikantis tvirtinimas.

Cheminio tvirtinimo schema. „Wienerberger“ nuotr.

Cheminis tvirtinimas rekomenduojamas kabinant (ar montuojant) šiuos sunkius daiktus:

  • virtuvės spinteles ir buitinės technikos laikiklius;
  • durų ar langų rėmus;
  • fasadinių sistemų laikiklius;
  • vandens šildytuvus;
  • radiatorius;
  • garažų vartus;
  • stogelius;
  • laiptus ir turėklus;
  • išorinius kondicionierių blokus;
  • architektūrinio dekoro elementus.

 

Tvirtinimo į tuštymes „gėlytės“

„Varžtų pasaulio“ parduotuvių tinklo rinkodaros vadovas Šarūnas Mackonis mini dar vieną universalių plastikinių kaiščių tipą, naudojamą ir pilnaviduriam mūrui, ir tuštymėtajam. Tai vadinamosios gėlytės – plastikiniai arba metaliniai kaiščiai, formuojantys papildomo tvirtumo suteikiančius „žiedlapius“.

„Į tokį kaištį sukamas sraigtas, pasiekęs kaiščio galą, pradeda sukti ir patį kaištį. Kaiščio galas lipa viršun sriegiu, pats kaištis sukasi ir plečiasi, kol randa, į ką atsiremti. Pilnaviduriame mūre tai – išgręžtos kiaurymės kraštai, o štai tuštymėse jam atsiremti nelabai yra į ką. Tuomet kaištis sukasi tol, kol suformuoja mazgą – „gėlytę“. Kuo minkštesnė kaiščio medžiaga, tuo ši „gėlytė“ taisyklingiau ir geriau susisuka“, – vaizdingai pasakoja Š. Mackonis.

Kuo minkštesnė kaiščio medžiaga, tuo taisyklingiau ir geriau susisuka „gėlytė“.

Metalinius „gėlytės“ tipo kaiščius (vadinamuosius „Molly“) Š. Mackonis siūlo pasirinkti trimis atvejais: kai reikia pritvirtinti didelį svorį, kai keliami padidinti priešgaisriniai reikalavimai arba kai daiktus tenka tvirtinti į gipskartonio lubas. Tiesa, jiems įtvirtinti mūre reikės papildomo įrankio – specialių replių. Replės, prilaikydamos sraigto galvutę, padeda metalinėms kaiščio plokštelėms sulinkti ir išsiplėsti kuo efektyvesniu kampu.

Galerija

Specialisto komentaras

Alvidas Musius
UAB „Bauroc“ direktorius

Akytasis betonas – palyginti minkšta statybinė medžiaga, bet, naudojant tam pritaikytus tvirtinimo elementus, ant akytojo betono sienos kabinti sunkius daiktus yra įmanoma, ir net lengva bei paprasta. Tereikia pasirinkti tinkamus kaiščius ir varžtus. Jie neturi būti maži. Pasirinkdami tik šiek tiek didesnius matmenis nei rekomenduojamas minimumas, tvirtumo galime laimėti keliskart daugiau (bendra tvirtinimo medžiagų savikaina ūgteli tik vos vos).

„Bauroc“ gaminamas akytasis betonas yra kelių tankių, o tai savo ruožtu daro įtaką tam, kokio atsparumo tempimui tvirtinimo detales reikėtų rinktis. Sauso akytojo betono tankiui kintant nuo 300 iki 500 kg/m³, krūvis, tenkantis tvirtinimo detalėms, gali kisti bent dvigubai ar net trigubai.

Tvirtindami daiktus prie akytojo betono varžtais, vadovaukitės tokia taisykle: kuo ilgesnė yra įsukamoji dalis ir kuo retesni bei gilesni varžto sriegiai – tuo geriau laikysis sienoje varžtas. O su varžtu – ir pritvirtintas daiktas. Tarkim, 65 mm ilgio sraigtai „Bauroc“, skirti porėtam pagrindui, vidutiniškai atlaiko 0,73 kN traukiamąją jėgą. 0,73 kN jėgai atspariu sraigtu, įvertindami trigubą apsaugos koeficientą, turėtumėte kabinti daiktą, kurio svoris iki 24 kg. Panašių techninių charakteristikų yra ir koncerno „Essve“ sraigtai „Heavy Load 10×180“.

Ten, kur maža varžto, pagelbės kaištis. Akytajam betonui skirti kaiščiai „Sormat KBT 10“ arba „Sormat KBTM 10“ būna nailoniniai ir metaliniai. Metaliniai kaiščiai su metalui skirtais sraigtais naudojami svarbiausiose vietose – ten, kur didesnis blokų tankis ar dėl priešgaisrinių reikalavimų tvirtinimo detalės turi būti nedegios. Stambus sriegis kaiščių kraštuose padidina sukibtį su pagrindu, o įsukti į juos galima medvaržčius, universalius sraigtus ir metalui skirtus varžtus  (į metalinį kaištį). Tokie specialūs kaiščiai, išgręžus mūre reikiamo skersmens skylę, įsukami šešiakampiu raktu, o jau tada į juos per tvirtinamą detalę įsukamas ir varžtas.

Svarbiausias dalykas, kurio rekomenduoju nepamiršti gręžiant į akytojo betono blokelius, – nereikia įjungti įrankio smūginio režimo!

Be specializuotų minkštiems blokams skirtų kaiščių, gaminami ir mums įprastesnės formos poliamidiniai kaiščiai „Sormat NAT 8 L“, kuriuos nuo klasikinių skiria šiek tiek didesnis ilgis. Jų išsiplečiančioji zona yra pailginta, šitaip užtikrinant, kad kaištis bus patikimai įtvirtintas mažesnio tankio mūre.

Porėtam pagrindui skirtus sraigtus galima atpažinti iš stambesnio ir retesnio sriegio. Gamintojo nuotr.

Mažesnio tankio mūre patikimiau įsitvirtina didesnio skersmens kaiščiai, kurių išsiplečiančioji zona yra ilgesnė nei įprasta. Gamintojo nuotr.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų